12.04.2018
Mnoho ľudí si začína uvedomovať, že sú závislými na cukre, pretože počas dňa sú zvyknutí dať si niečo sladké. Stali ste sa závislými na sladkostiach alebo máte pocit, že jete veľa cukru?
Permanentný pocit únavy je jedným z najčastejších príznakov keď v jedálničku prevláda priveľa cukru. Hoci potraviny s vysokým obsahom cukru rýchlo zasýtia, ďalší nával hladu sa dostaví krátko nato. Takto sa človek ocitá v začarovanom kruhu, lebo opäť siaha po niečom, čo ho rýchlo zasýti. Ak sa teda cítite neustále unavený, je najvyšší čas prehodnotiť svoj jedálniček.
Ďalším varovným príznakom závislosti na cukre je uvedomenie si, že chuť zamaškrtiť si na sladkostiach sa stáva denným spoločníkom. Spotreba cukru je totiž spúšťačom reťazovej reakcie chuti na sladké!
Ak zistíte, že v poslednom čase častejšie trpíte ochoreniami v podobe prechladnutí či viróz, príčinou môže byť vysoká spotreba cukru. Priveľa cukru totiž spôsobuje oslabenie imunitného systému, čím telo stráca schopnosť brániť sa pred infekciou.
Priveľká konzumácia cukru vedie k únave ako sme spomenuli vyššie, slabá pohybová aktivita vedie k poklesu fyzických síl, čo sa môže prejaviť psychickou únavou. Pocit smútku, letargia, nervozita ale aj izolácia, teda stránenie sa spoločnosti iných ľudí môže byť tiež jedným z prejavov závislosti na cukre.
Cukor vyvoláva v tele zápaly a tak v prípade, že trpíte akné, ekzémom, alebo je vasa pokožka priveľmi mastná alebo aj extrémne suchá, problémom môže byť nesprávne zloženie jedálnička s priveľkým prísunom cukru.
Ľudské telo je “naprogramované” tak, že mu vyhovuje len určité množstvo sacharidov. Keď telo z potravy získa, čo potrebuje pre svoje správne fungovanie, prebytočný príjem si začne ukladať do zásoby - tukovej zásoby a tým pádom prichádza k zvyšovaniu hmotnosti. S nárastom hmotnosti idú ruka v ruke zdravotné problémy ako sú: zvýšená hladina cholesterol, srdcovo – cievne ochorenia, ale aj spánkové apnoe a pod.
Podľa niektorých odborníkov problémy s tlakom krvi nemusí spôsobovať sodík v potrave ale paradoxne cukor. V jednej štúdii z roku 2010, ktorú uskutočnili na Univerzite v Denveri, skúmali viac ako 4 500 dospelých a zozbierané údaje poukázali na možnú spojitosť medzi hypertenziou a nadmernou spotrebou cukru.
Cukor zubom škodí. Toto už pravdepodobne viete. Ak k zubárovi chodíte častejšie ako len na preventívku, je možné, že pri konzumácii sladkého sa cukor dostáva do medzizubných priestorov, poškodzuje sklovinu… Riešením je prehodnotenie jedálnička s primeranou starostlivosťou o ústnu dutinu.
Priveľa cukru v potrave vedie k riziku vzniku cukrovky II. typu. Mnohí ľudia bez toho aby si to uvedomovali, môžu byť tzv. preddiabetikmi. V prípade pochybností sa včas obráťte na výživového špecialistu alebo lekára.