5 mýtov o chudnutí a cvičení

23.07.2024

 
Každý z nás už určite počul o nejakom magickom a stopercentne zaručenom recepte, ktorý napomôže ultrarýchlemu chudnutiu. Lenže väčšina týchto neuveriteľných zlepšovákov sú len mýty. Poznáte nasledujúcu päťku?

KONZUMÁCIA JABLKOVÉHO OCTU SPAĽUJE KALÓRIE OVEĽA VIAC A RÝCHLEJŠIE

Jablkový ocot zažil na internete nedávno vlnu popularity ako zázračný produkt. Jedno z obľúbených tvrdení je, že konzumácia tohto octu v malých dávkach (jedna až dve polievkové lyžice denne) zaručene spaľuje tuk.

Realita je taká, že existuje len málo presvedčivých vedeckých dôkazov o tom, že ocot spaľuje tuk. To by sme ale mohli konštatovať o akejkoľvek potravine. Jednoducho chýba vedecké podloženie pre tvrdenie, že daná potravina spaľuje tuk v tele.

Jablkový ocot nám môže napomôcť s tráviacimi procesmi, pretože podporuje normálnu kyslosť tráviacich štiav, ktoré zodpovedajú za celý proces trávenia.

Beriete to skôr ako všeobecnú lekciu: ak niečo znie príliš dobre, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak nebude.

 

AK PRESKOČÍM NIEKTORÉ Z JEDÁL, BUDEM CHUDNÚŤ RÝCHLEJŠIE

Vo skutočnosti vynechávanie jedál neznamená stratu hmotnosti. Z odborných štúdií naopak vyplýva, že ľudia, ktorí vynechávajú jedlá a jedia menejkrát počas dňa, než by bolo pre ich telo vhodné, môžu mať tendenciu k záchvatovému prejedaniu. Vynechanie jedla vás môže učiniť hladnejšími a viesť tak k prejedaniu pri ďalšom jedle rovnako ako k menšej pozornosti k signálom sýtosti. Kľúčovú rolu pri chudnutí hrá kalorický deficit. To je stav, pri ktorom je počas dňa kalorický výdaj vyšší než príjem.

Keď ste v kalorickom deficite, vaše telo začne využívať existujúce zásoby energie, najmä tukové tkanivo, aby kompenzovalo nedostatok kalórií. Presne to vedie k úbytku hmotnosti a zníženiu percenta telesného tuku. 

Je však dôležité udržiavať kalorický deficit v rozumných medziach a zabezpečiť, aby bola strava vyvážená, obsahovala dostatok živín a bola prispôsobená individuálnym potrebám. Cieľom kalorického deficitu rozhodne nie je hladovka. S tým, ako správne nastaviť režim, vám najlepšie poradí výživový špecialista. Bez patrčného vzdelania sa o jeho nastavenie nepokúšajte, riskujete prípadné zdravotné ťažkosti.

 

CVIČENIE JE JEDINÝ SPÔSOB, AKO SCHUDNÚŤ

Chudnutie nie je len o fyzickej aktivite a cvičení, ale zahŕňa aj kľúčové aspekty týkajúce sa stravy, životného štýlu a celkového prístupu k starostlivosti o vlastné telo.

Kvalitná a vyvážená strava, adekvátny spánok a riadenie stresu hrajú kľúčovú rolu pri dosahovaní stanovených cieľov. Správna strava je rozhodujúca pre úspešné chudnutie, keďže poskytuje telu potrebné živiny, energiu a podporuje celkové zdravie.

Kvalitné stravovacie návyky môžu ovplyvniť metabolizmus, regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať pocit hladu. Všetky tieto aspekty prispievajú k efektívnemu riadeniu hmotnosti.

Cvičenie má svoje podstatné miesto, ale účinné chudnutie vyžaduje komplexný a vyvážený prístup k celkovému zdraviu a pohybu.

 

CUKOR SPÔSOBUJE CUKROVKU

Cukor ako taký cukrovku nespôsobuje, avšak prílišné množstvo konzumovaného cukru môže viesť k nárastu hmotnosti. Prebytočná hmotnosť zvyšuje riziko vzniku metabolického syndrómu a s ním aj cukrovky 2. typu. Najlepšou cestou k zníženiu rizika výskytu diabetu je jesť pestro a vyvážene a udržiavať si zdravú hmotnosť. To znamená nielen obmedzovať množstvo konzumovaných cukrov, ale tiež sledovať príjem tukov.

Čo sa týka cukrovky 1. typu, tak neexistuje spôsob, ako by cukor alebo čokoľvek vo vašom jedálničku mohlo ovplyvniť jej vznik či zmierniť dopady. Príčina tohto ochorenia má totiž genetickú povahu. Ide o to, že bunky produkujúce inzulín vo vašom tele sú ničené imunitným systémom.

 

ABY MALO CVIČENIE VÝSLEDKY, MUSÍ BYŤ BOLESTIVÉ

Cvičenie bolestivé byť nemusí a v skutočnosti ani byť nemá. Samozrejme, ak po tréningu cítite mierne zvýšené svalové napätie, je to dobre. V prípade, že pocitujete pri cvičení alebo po ňom silnú bolesť a nasledujúce dni sa pomaly ani nemôžete zdvihnúť z postele, nie je to dobre. Je to znamenie, že pravdepodobne niečo robíte zle a v konečnom dôsledku si môžete privodiť viac škody než úžitku. Cvičenie by malo byť vnímané ako súčasť zdravého životného štýlu, nie ako nepríjemná a bolestivá povinnosť. Pohyb má pozitívny vplyv na duševné zdravie, a to by malo byť spojené s pozitívnymi emóciami. Práve príjemné cvičenie môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu. Preto je dôležité voliť také cvičenie, ktoré vám prinesie radosť, uvoľnenie a dobrý pocit, že niečo robíte pre svoje zdravie.

Další články

Zdravie
Staráte sa o svoje srdce správne?

Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov nášho tela. Pracuje pre nás celý život a keď sa raz zastaví, už je to definitívne.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Šport
VIETE koľko kg dvíhate pri kľukoch?

Otestujte sa - zaujímavosti zo sveta zdravia a fitness.

Vaše premeny

Daniela Huráková

Treba to vyskúšať, stojí to za to!

Dávid Kutej

Bál som sa, či nejde o ďalšiu diétu v prášku

Jozefa Šureková

Ďakujem NUTRIADAPT, lekár bol s mojimi výsledkami pri kontrole viac ako spokojný