07.12.2018
Iste viete, že antioxidanty chránia bunky, cievy a orgány pred oxidačným stresom. Z najznámejších antioxidantoch obsiahnutých v zeleri sú vitamín c, beta karotén a flavonoidy, no v jednej stonke zeleru je ďalších 12 druhov antioxidantov.
Chronický zápal sa spája s mnohými ochoreniami, vrátane artritídy a osteoporózy. Semienka, ktoré sa v zeleri nachádzajú údajne majú až 25 protizápalových látok, ktoré môžu v boji proti zápalom pomáhať.
Antioxidanty a protizápalové látky v zeleri poskytujú ochranu kompletne celému tráviacemu traktu, no žalúdok si príjem zeleru v strave bude pochvaľovať. Polysacharidy na báze pektínu v zeleri pomáhajú znižovať výskyt žalúdočných vredov, pomáhajú žalúdočnej výstelke a modulujú sekréciu žalúdočných štiav. Zeler tiež môže byť pomocníkom pri odstránení nadúvania či pri syndróme dráždivého čreva.
Obsah vody v zeleri je naozaj vysoký – a to až 95 % a tiež rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, takže zelerová šťava môže pomôcť udržať telo hydratovanejším. Nevýhodou odšťaveného zeleru je fakt, že v tomto nápoji prídete o vlákninu, ktorá okrem iného pomáha udržiavať pocit sýtosti oveľa dlhší čas, pomáha znižovať cholesterol a postará sa o pravidelné vyprázdňovanie. Výhody vlákniny si doprajete skôr v smoothie, keď doň pridáte šálku stoniek zeleru, môžete získať až 5 gramov vlákniny.
Pravidelná konzumácia zeleru dodáva telu vitamíny: A, K, C ale tiež draslík a folát. Obsahuje málo sodíka a preto je vhodný aj u tých ľudí, ktorí si príjem soli a sodíka ako takého strážiť.
Okrem toho má nízky index glykémie, čo znamená, že má pomalý a stabilný účinok na hladinu cukru v krvi.
Obľúbte si zeler, ktorý môžete jesť surový aj varený, pripraviť si z neho zdravšiu alternatívu hranolčekov, pridať do smoothie, pripraviť polievku alebo džús...