4 filety z pražmy
1 šálka červenej šošovice
1 menšia červená paprika
1 stredná cuketa
1 väčšia mrkva
3 jarné cibuľky
ghí maslo / olivový olej
zväzok čerstvého koriandra
1/2 limetky
1 citrón
jablčný ocot
soľ, korenie
Ako prvú si uvaríme červenú šošovicu. Ľahko ju v sitku prepláchneme pod tečúcou vodou, aby sme ju zbavili prípadných nečistôt. Umytú šošovicu zalejeme v hrnci dostatočným množstvom vody, pridáme cca 2 lyžice jablčného octu, osolíme a necháme pod pokrievkou variť. Červená šošovica sa varí naozaj krátko, dajte pozor, nech ju nerozvaríte na kašu. Na šalát je ideálna v stave "al dente", keď ju ochutnáte, mala by ešte zľahka chrumknúť. V tú chvíľu šošovicu scedíme a dáme bokom.
Zeleninu do šalátu, tzn. mrkvu, papriku, cuketu a bielu spodnú časť cibuľky nakrájame na drobné kocky a orestujeme na prepustenom masle ghí alebo na olivovom oleji. Zelenina by mala zostať chrumkavá, nerestujte ju na panvici veľmi dlho. Zeleninu dochuťte soľou a korením a vmiešajte do uvarenej šošovice. Šalát pokvapkajte limetkovou šťavou a vmiešajte posekanú vňať z jarnej cibuľky. Tá vo vlažnom šaláte príjemne zmäkne a ľahko zavädne.
Filety z pražmy ľahko osoľte, okoreňte a opečte na panvici. Pokvapkajte citrónom a podávajte na vlažnom šaláte z červenej šošovice. Ako ozdobu doporučujeme čerstvo nasekanú vňať koriandra.
NIEČO NAVYŠE: ghí je termín pre prepustené maslo. Ale aj keď sa z masla pripravuje, má úplne iné vlastnosti ako obyčajné maslo. Hoci na Západe ešte nie je príliš známe, vo východných kultúrach je používané už tisícky rokov. Ayurvéda pozerá na ghí ako na zásadnú potravinu pre zdravý vzhľad, mentálnu rovnováhu a dobré trávenie. Zároveň je považované za najlepší produkt pre prípravu varených, pečených a vyprážaných jedál. Ghí je prirodzene bezlepkové a vďaka nulovému obsahu laktózy je vhodné aj pre tých, ktorí majú problémy s intoleranciou mliečnej bielkoviny.
2 porcie | doba prípravy 35 minút | 1514 kJ / 362 kcal