8 tajomstiev ako nezostarnúť príliš rýchlo

01.10.2018

 
Možno ste už vo fáze, pre ktorú je (alebo mala by byť) charakteristická múdrosť a trpezlivosť. Možno sa vo vlasoch objavujú sivé pramienky a telo sa cíti viac unavené ako to bolo pred nejakým časom, napriek tomu je vaša myseľ stále v mladíckej kondícii. Dôležité je v tomto momente udržať telo aj myseľ v zdravej rovnováhe čo najdlhší čas. S týmito ôsmimi neobyčajne obyčajnými tajomstvami sa podelili vedci, ktorí tvrdia, že skutočne pri ich dodržiavaní, zostanete oveľa dlhšie zdravší a vitálnejší.

 

Siahnite po kvalitných potravinách

V určitom veku sa metabolizmus začne prirodzene spomaľovať, a mnohé štúdie naznačujú, že práve strava, v ktorej prevládajú celozrnné potraviny, ovocie, zelenina, celé orechy a semiačka, mliečne výrobky, chudé mäso... môžu pomôcť chrániť sa pred chorobami v podobe ochorení srdca, rakoviny, Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou. Vedci sa totiž domnievajú, že jedným zo spôsobov ako to funguje, má na svedomí práve fyzická zmena niektorých častí chromozómov spojených s ochoreniami typickými pre určitý vek. 

 

Viac kráčajte

Neobávajte sa, nemusíte behávať polmaratón, ale hýbať sa je naozaj zdravé. Vytvorte si rituál a doprajte si aspoň 30 minút chôdze každý deň. Pravidelný pohyb, pri ktorom sa aspoň trocha zadýchate alebo spotíte totiž so sebou prináša neuveriteľné zdravotné výhody. Pomáha udržiavať zdravé mozgové bunky, pretože pri pohybe prichádza k lepšiemu okysličovaniu všetkých buniek a tkanív v tele a niektoré štúdie naznačujú, že aeróbne cvičenie môže oneskoriť alebo aj zlepšiť príznaky Alzheimerovej choroby. Tak to sa naozaj oplatí nepodceňovať.

 

Okrem toho s pohybom tiež: dostanete svoju hmotnosť pod kontrolu, zlepšíte si náladu, udržíte si svaly aj kosti pevnejšie, zabudnete na nespavosť, znížite si rizikovzniku ochorenia srdca, cukrovky II. typu, vysokého krvného tlaku, či cholesterolu.

 

Pestujte priateľstvá

Viete, že osamelosť je pre vaše zdravie škodlivá? Aj keď žijete sami, nezabúdajte na svojich priateľov, lebo podľa odborníkov práve samotári majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich objaví demencia či depresia. Seniori, ktorí sú izolovaní od okolitého sveta majú totiž viac problémov s každodennými povinnosťami, vrátane sprchovania ajchôdze po schodoch. 

Odborníci totiž zistili, že práve samotári majú vyššie hladiny stresových hormónov, ktoré spôsobujú zápaly, či opuchy spojené s artritídou a cukrovkou. Iná štúdia zase poukázala na vyššiu hladinu protilátok proti niektorým typom herpes vírusu, čo je rovnako znakom stresu v ich imunitnom systéme. 

 

Zvýšte príjem vlákniny

To je totiž z ďalších jednoduchých spôsobov ako zlepšiť svoje zdravie. Ak milujete čerstvý chlieb, nahraďte ho celozrnnou alternatívou, pridajte do obľúbenej polievky ešte viac strukovín, alebo si nastrúhajte jablko do šalátu. Vláknina totiž vyvolá pocit nasýtenia a pritom urobí dôležitú úlohu: zníži hladinu cholesterolu, znižuje šancu na kardio – vaskulárne ochorenia, cukrovku II. typu a najmä rakovinu hrubého čreva. Rovnako tiež pomáha pri zápache, ktorou môžu starší dospelí trpievať častejšie. Vraj po 50. roku života by muži mali skonzumovať denne 30 gramov vlákniny a ženy 21 gramov.

 

Zabudnite na fajčenie

To, že tabak zabíja, je neodškriepiteľný fakt. Skutočne poškodzuje takmer každý orgán vo vašom tele, fajčenie spôsobuje srdcovo – cievne ochorenia, rakovinu, ochorenie pľúc, ďasien a mnoho ďalších problémov. Viete, že telo sa začne uzdravovať už 20 minút po poslednej cigarete? V priebehu jedného roka šanca na ochorenie srdca klesne takmer o polovicu. Ak s týmto zlozvykom nedokážete prestať, obráťte sa na odborníkov, pretože nikdy nie je neskoro.

 

Vyskúšajte Tai Chi 

Toto čínske cvičenie je jemné a spája pomalé prvky pohybu s hlbokým dýchaním. Dalo by sa povedať, že je to akoby taká meditácia pri pohybe. Toto cvičenie môže pomôcť starším ľuďom vyhnúť sa pádom, čo je od určitého veku hlavnou príčinou zranení seniorov. 

Okrem toho vás Tai Chi môže oslobodiť od: ľahkého stresu, zlepšiť rovnováhu, posilniť svaly, zvýšiť flexibilitu, dokonca podľa niektorých údajne aj zmierniť bolesť artritídy.

 

Opatrne s výživovými doplnkami

Ideálne je stravovať sa vyvážene, aby ste nemuseli siahať po tabletkách. No po dosiahnutí určitého veku, telo potrebuje iný pomer vitamínov a minerálov, preto je vhodnejšie sa poradiť či už s lekárom alebo výživovým špecialistom a siahnuť po kvalitných produktoch.

Po 50. roku života je dôležité okrem iného dbať na príjem vápnika – pre silné kosti, vitamínu D (najmä ak sa pobytu vonku vyhýbate), B12 – niektorí ľudia v určitom veku môžu mať ťažkosti so vstrebávaním vitamínu z potravín, B6 – pomáha udržiavať červené krvinky v dobrej kondícii. 

 

Pozitívne myslenie a dostatočne dlhý spánok

Počas života zažijeme veľmi veľa vecí, niektoré sú pozitívne, iné ako napr. zhoršujúce sa zdravotné problémy na nálade nepridávajú. Napriek tomu, pozitívne myslenie je silným spojencom. Ľudia, ktorí vo svojom okolí vidia viac pozitívneho vraj žijú dlhšie, majú menej infarktov, depresií a pod. Ak si myslíte, že byť optimistický je vo vašom prípade nereálne, ste na omyle, lebo aj toto sa totiž dá naučiť, len to vyžaduje cvičenie. 

 

Ako získať prax? V prvom rade pomáha úsmev, dokonca podľa odborníkov údajne aj ten tzv. falošný, pretože môže pomôcť znížiť stres. 

Píšte si denník radosti – každý deň si doň poznačte, čo vás potešilo, rozosmialo...

Optimizmus je nákazlivý - stretávajte sa s ľuďmi, ktorí s optimizmom problém nemajú, optimistická spoločnosť okolo vás posilňuje aj vášho ducha.

Urobte radosť niekomu, na kom vám záleží.

 

No a aby vám optimizmus nechýbal, dôležité je dopriať si v poslednom čase toľko ospevovaný spánok. Pred nejakým časom bola vraj nespavosť takmer výlučne záležitosťou starších, dnes touto poruchou trpí stále viac mladších ľudí. Pokúste sa vyvážiť svoj biorytmus a pre elimináciu problémov so zaspávaní a spánkom ako takým vyskúšajte nasledujúce tipy:

  • Spálňu čo najviac zatemnite
  • Do spálne nepatrí počítač, tablet, televízor a a ani mobil!
  • Večer si odoprite kávu aj zelený čaj
  • Nekonzumujte alkohol
  • Krátko pred spánkom necvičte

Další články

Zdravie
Pre toto s cesnakom nešetrite!

Cesnak je ochrancom zdravia. Je výnimočne silným pomocníkom v kuchyni a pri vianočnom stole mu patrí privilegované miesto,…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
8 trikov, ktoré vám doma pomôžu znížiť vplyv toxínov

V modernej spoločnosti sa vplyvom toxínov nevyhneme, no existujú možnosti ako ich vplyv na ľudský organizmus môžeme výrazne…

Vaše premeny

Mária Žembová

Cítim sa zdravšia, sebavedomejšia a hlavne spokojnejšia

Peter Javor

Cesta bola tŕnistá, ale výsledok perfektný

Daniela Huráková

Treba to vyskúšať, stojí to za to!