10.03.2017
Petr Fořt
Súčasná strava a nápoje (a pitná voda) sú nabité chemikáliami. Dýchame smog, nosíme farbené a chemicky impregnované oblečenie, ktoré je zdrojom toxínov, vstrebávajúcich sa kožou. Perieme v "chémii", používame kozmetiku, ktorá je zdrojom ďalších druhov chemikálií. Samostatnou kapitolou sú farmaká. Uvedomte si, že detoxikačné postupy majú vplyv aj na hladinu liekov (a teda zníženie ich účinnosti). To všetko preťažuje detoxikačný systém, preto nakoniec dôjde k problémom, s ktorými si moderná medicína nevie rady, prípadne ich rieši podávaním ďalších toxínov (liečiv).
Pripomeniem len niektoré z látok, ktoré označujem ako "chémiu" v ľudskom živote: pesticídy, ftaláty, ťažké kovy, dioxíny, hormóny, xenoestrogény, konzervanty, farbivá potravinárske i priemyselné, exhaláty, azbest, atď.. Dôsledky chronickej intoxikácie sa v prípade, keď dobre nefungujú fyziologické, samočistiace detoxikačné procesy, prejavia ochoreniami uvedenými nižšie. Primárnou príčinou je nepriaznivé ovplyvnenie detoxikačných mechanizmov, ktorými je vybavený každý organizmus. Schopnosť prirodzenej detoxikácie je u rôznych osôb odlišná, vysvetlenie je nutné hľadať v genetickej výbave jedinca. Je však tiež priamo závislá na zdravotnom stave.
Hippokrates, Galén a Paracelsus, to sú traja starovekí lekári, ktorí zdôrazňovali nutnosť pravidelnej aplikácie očistných diét, pôstov a klystírov. Podobné postupy zaviedli takmer všetky náboženstvá. Cirkvi ide skôr o očistu duchovnú - možno cez utrpenie, ktorým sú pôsty. Majstrami detoxikácie sú indickí jogíni. Pre nich je to postup, ktorý ich priblíži k Bohu a vedie k osvieteniu.
Pojmom detoxikácia (ev. očista) sa aktuálne myslí predovšetkým (alebo dokonca iba) očista tráviaceho traktu, vďaka ktorej by sa mal organizmus zbaviť usadenín (niektorí autori tomu hovoria troska) nahromadených v tráviacom trakte. Troska je údajne zložená predovšetkým z nerozpustných solí. Nuž, niečo na tom bude, keď medicína diagnostikuje dnu, močové a ľadvinové kamene či kalcifikáty mäkkých tkanív.
Význam detoxikácie pochopili niektorí lekári, ktorí sa takto pokúsili téme venovať a sformulovať postupy využiteľné v praxi. Sú nimi napríklad dr. Elson M. Haas (The Detox Diet, 1996) a dr. Ottfried D. Weiss (Entschlackung, Entsäuerung, Entgiftung, 2000). V podstate všetky alternatívne odbory medicíny sa detoxikáciou zaoberajú ako jednou zo základných metód samoliečby.
Vedeckú analýzu (odborne náročnú, no precíznu) nájdete na: www.naturalendocrinesolutions.com/articles v článku nazvanom How to optimize detoxification - ide o aktuálny materiál, zverejnený začiatkom tohto roka.
Exotoxíny (cudzorodé látky, ktoré prišli do organizmu zvonku) sa ukladajú v mnohých tkanivách, väčšinou v pečeni a predovšetkým v tukovom tkanive, aj keď tiež v obličkách, kĺboch, kostiach, podkoží a vlasoch. Z nich sa môžu vylúčiť až po tom, čo sa z nich uvoľnia a prejdú pečeňou a následne obličkami (a vylúčia do moču) alebo črevom (stolica), dokonca aj kožou (potom). Z toho vyplýva, že v priebehu detoxikácie sú toxíny najviac ohrozené pečeň a obličky. V prvom rade je problém ako "usadené" toxíny vypudiť z miesta ich uskladnenia. K tomu veľmi dobre poslúži pôst, prípadne hladovka.
Detoxikácia je módna záležitosť, ktorá sa v súčasnosti stáva skôr mýtom ako realitou. Všetci o tom hovoria, ale nikto to nerobí. Mnoho ľudí (predovšetkým médiá a predajcovia detoxikačných prostriedkov) o detoxikácii píše, bez toho, aby poskytlo presný, navyše vedecky obhájiteľný návod. To neznamená, že súhlasím s tvrdením lekárov, že detoxikácia alebo prinajmenšom očista tráviaceho traktu nemá racionálne dôvody a nie je nutná, pretože sa o ňu organizmus postará automaticky.
Podľa tvrdenia ortodoxnej vedy je detoxikácia použitím neštandardných postupov, akými sú hladovky a manipulácia so zložením stravy, klystíry a "čistiace" doplnky stravy, nezmyselná, a ak nejakým spôsobom účinná, potom len preto, že:
Avšak skalní odporcovia cielenej detoxikácie, medzi nimi profesor molekulárnej farmakológie a biochémie Roger Clemens, tvrdia, že telo je schopné zbaviť sa toxických látok samo. Odborníčka na výživu Calire Williamsová z British Nutrition Foundation ho podporuje demagogickým tvrdením, že: "vylúčiť dlhodobo z jedálnička niektoré skupiny potravín by mohlo mať nepriaznivý vplyv na zdravie". Verte mi, že ani jeden z nich nemá pravdu.
Detoxikácia s využitím fyziologickej funkcie kože
Na tento účel sa používajú detoxikačné náplasti. Nenašiel som žiadnu serióznu štúdiu potvrdzujúcu efektivitu tejto metódy ani takú, ktorá by analyzovala obsah "sčernalej detoxikačnej náplasti". Podobný je proces za pomoci elektroforetického kúpeľa chodidiel podľa dr. M. Staggsa. Napriek tomu si myslím, že na oboch "niečo je", pretože ľudský pot obsahuje veľa látok, z ktorých väčšina je "odpad". Podobne tomu je so saunovaním. Potenie je jedným z prirodzených účinných postupov detoxikácie.
Lymfatické masáže ako detoxikačná procedúra?
V podstate akási "milostná predohra" pred aktom detoxikácie! Lymfa je totiž médiom, ktorého úlohou je práve detoxikácia. Úplne seriózna metóda, o ktorej efektoch nikto nepochybuje.
Hydrocolon alebo pekne slovensky klystír
Klystír je očistný postup starý ako civilizované ľudstvo samo. Keď sa povie klystír, okamžite sa mi vybaví "obrad" nutný pred vážnymi operáciami alebo pred vyšetrením nazývaným kolonoskopia (čiže "pohľad do a za hrubé črevo"). Nepekne mnoho ľudí má problémy s vyprázdňovaním a tretina žien trpí zápchou. Veľakrát tak úpornou, že sa čudujem, že to neriešia lekári ako akútny prípad.
Žijeme v modernej dobe, tak prečo nevyužiť techniku, že? Mám na mysli najmodernejšie formu klystíru, ktorým je hydrocolon. Tí, ktorí s ním pracujú, by vám mohli rozprávať, čo vďaka tomu vidia. Ten prístroj vám totiž "vypláchne" celý GIT! Problém je v tom, že lekári opäť protestujú a varujú - ako vždy, keď im ktosi "lezie do kapusty". Áno, hydrocolon má konkrétne kontraindikácie, o ktorých obsluha dobre vie - praktizovať túto metódu môže len zaškolená zdravotná sestra. Podmienkou by však malo byť najskôr komplexné gastroenterologické vyšetrenie. A potom cielené osadenie čreva prebiotikami (vláknina) a probiotikami (symbiotické baktérie).
Prečo to funguje? Pretože na tom, ako vyzerá vaše črevná flóra, závisí vaše zdravie! Pretože chronická zápcha znamená obrovský zdravotný problém. Pretože správna funkcia GIT je podmienkou dobrej imunity a výživového stavu. Pretože symbiotické baktérie sú tým, čo tú správnu funkciu umožňuje. Našťastie medicína konečne pochopila, že črevný bióm, čiže obrovská armáda baktérií rôznych druhov (kmeňov), je natoľko dôležitý, že sa začína praktizovať metóda tzv. fekálnych implantátov. Teda hydrocolon by mal byť ďalšou "milostnou predohrou" ako do seba osobne "vrchom" dodáte vhodnú zmes symbiotických baktérií alebo lekári niečo podobné podajú "spodkom". Problém je v tom, že sa zistilo, že zloženie črevného BIÓMU je rovnako tak široko individuálne ako génová výbava.
Aké potraviny pomáhajú v prirodzenej detoxikácii?
Predstava, že sa zbavím toxínov, keď si budem do jogurtu pridávať psyllium, je naivná. Faktom je, že to prospeje stavu GIT, čiže pravidelnému vylučovaniu vďaka optimalizácii BIÓMU. Podobne to funguje v prípade juky, aloe vera, zeleného jačmeňa a chlorelly. Dr Mercola (www.mercola.com) považuje konzumáciu (kvalitnej) chlorelly za účinný prostriedok eliminácie ortuti (v dôsledku amalgámových zubných výplní). Napriek tomu aj v tomto prípade vedecké dôkazy chýbajú. Iná vec sú reálne efekty! Tie sú dokladovateľné. Som priateľom chlorelly, prípadne celého spektra "green foods" už napríklad len preto, že poslúžia k alkalizácii. Mimochodom, teoreticky by mohlo stačiť obyčajné "aktívne uhlie", prípadne zelený íl a v lekárni dostupný Enterosgel!
Špecifické miesto v oblasti detoxikácie majú pôsty a hladovky. Hladovka je vylúčenie všetkých potravín s výnimkou vody, pôst je proces, keď zo stravy vylúčite niektoré druhy potravín, ale pokojne môžete použiť nápoj obsahujúci okrem čistej vody tiež čili korenie, trochu javorového sirupu, citrónovú šťavu, prípadne je možné použiť tzv. Breussovou diétu - teda filtrované zeleninové šťavy.
V podstate ide opäť o manipuláciu s príjmom potravy. Tentoraz však za pomoci konzumácie tzv. alkalizujúcich potravín. Na internete možno dohľadať vyčerpávajúci zoznam potravín, ktoré prinášajú riziko okysľovania, a naopak tých, ktoré umožňujú alkalizáciu. Ich efekt je hodnotený indexom nazývaným PRAL. Iste vás neprekvapí, že medzi acidifikujúce (to znamená nevhodné) potraviny patria všetky technologicky spracované a s tzv. vysokou nutričnou denzitou. To sú také, ktoré v jednotke hmotnosti obsahujú doslova koncentrát živín - príkladom sú zrejúce tvrdé syry, údeniny a väčšina cereálií.
Samostatnou kategóriou by mohli byť - aj z hľadiska podpory prirodzených detoxikačných procesov - mnohé doplnky stravy. Je to rad druhov bylín (vrátane tzv. korenia) spomínaných vyššie, ale aj kurkuma a niektoré "čaje" (pečeňové či žlčníkový, čaj z dubovej kôry a červeného lapacha či zázvoru ako tie najbežnejšie). Uplatní sa podávanie rôznych zmesí a foriem antioxidantov a musím spomenúť aj tzv. enzymoterapiu. Príkladom, ktorý je už dávno známy širokej verejnosti, je Wobenzym. Pochopiteľne existujú aj iné varianty, mnohokrát dokonca účinnejšie viď Enzymix.
Na prvé miesto totiž zaraďujem trvalú prevenciu
V rámci priebežnej detoxikácie používajte stravu, ktoré najmenej zaťaží pečeň - pite málo alkoholu, jedzte minimum technologicky a za vysokej teploty spracovaných potravín, nejedzte lacné údeniny, nepite (ani umelo) sladené nápoje, nejedzte potraviny umelo farbené a chemicky konzervované. Jednoducho povedané - konzumujte pokiaľ možno len tzv. živú stravu. Tým nemyslím, že podmienkou je prejsť na vitariánstvo!
V rámci pravidelnej regenerácie pečene používajte predovšetkým byliny, tzv. "pečeňové čaje", extrakty z bylín, predovšetkým z pestreca. Prinajmenšom v priebehu dočasne cielenej detoxikácie obmedzte na minimum konzumáciu mäsa a mliečnych produktov a cereálií obsahujúcich lepok a jedzte predovšetkým zeleninu, upravenú tepelne aj surovú, prípadne rýchlokvasenú.
Ak ste začali používať niektorý z detoxikačných postupov, zvýšte dočasne príjem čistej vody až na 4 litre denne. Samozrejme len v prípade, že nemáte problém s obličkami alebo so srdcom, či lymfatickým systémom alebo nie ste pod vplyvom medikácie.
Choďte do sauny. Potenie je účinným detoxikačným postupom. Mnohí odborníci, medzi nimi predovšetkým prof. Bolotov, odporúčajú kúpele v teplej vode s prídavkom alkalických solí a následné zábaly. Prejdite na prírodné bio-kozmetiku, pri praní používajte alternatívne prostriedky vrátane sódy. Používajte masáže i automasáže a panenské oleje aj kokosový tuk.
Tráviaci trakt je zdrojom väčšiny problémov. Okrem pečene musí fungovať žlčník. Nevyhnutné je zabrániť zápche! K očiste tráviaceho traktu môžete použiť zmes tráviacich enzýmov spolu s vlákninou (ideálna je psyllium, ovsené otruby a pektín) a probiotickými doplnkami stravy (zmes symbiotických baktérií). Neodporúčam používať čerstvé ovocné šťavy s výnimkou šťavy z citróna. V ovocí prítomné sacharidy totiž v čreve kvasia. Ak máte zápchu, odporúčam začať klystírom. Preháňadlá liekového typu možno použiť výnimočne, a to len niekoľko dní. Chronické použitie je cestou k vážnym zdravotným problémom.
Na podporu očisty zažívacieho traktu a podporu funkcie detoxikačných orgánov môžete využiť špeciálny rad prémiových PRODUKTOV Sunkins - PURE, ktorá obsahuje 3 produkty - BELLY CARE, 5 CARE a LYMPH CARE. BELLY CARE obsahuje zmes rozpustných a nerozpustných vláknin spoločne so sušenou šťavou z rôznych druhov zeleniny. 5 CARE podporí činnosť detoxikačných orgánov a LYMPH CARE sa zameriava na činnosť lymfatického systému a vodného hospodárstva v tele.