15.02.2024
Prečo sa mylne domnievame, že automaticky prestaneme jesť okamžite, keď máme plný žalúdok? Pozrime sa na faktory, ktoré najčastejšie ovplyvňujú to, ako a či sa cítime najedení.
Vizuálny aspekt potravy v podobe veľkosti porcie vo veľkej miere ovplyvňuje to, koľko toho skutočne zjeme. Podľa jednej americkej štúdie posadili účastníkov za stôl s miskou polievky. Polovici účastníkov tajne, hadičkou ukrytou v stole, postupne dopĺňali objem polievky v miske. Táto polovica v skutočnosti zjedla v priemere až o 73 % viac polievky ako druhá polovica účastníkov, ktorí mali možnosť doplniť si polievku sami. Tento experiment dokazuje, že sme schopní zjesť takú porciu, akú máme naloženú. Aj preto sa odporúča, aby sme si nenaberali veľké porcie, ale radšej si priložili. To isté platí aj v prípade používania riadu menších rozmerov - na menší tanier sa nám menej vojde :)
Je zrejmé, že keď jeme jedlo špecifickej chuti, po istom čase nás chuť tohto pokrmu omrzí. Ak si však doprajeme rozmanitosť na tanieri, pričom stále niečo nové konzumujeme, podľa výskumníkov vraj dokážeme zjesť až štyrikrát viac ako pri známom jedle. Nechajte sa inšpirovať výživovými poradcami, ktorí pestrú stravu odporúčajú, ale zároveň vás upozornia aj na úskalia v podobe vhodného výberu jednotlivých potravín. Cesta mať vždy niečo nové na tanieri nemusí byť tá správna. Ide skôr o lákadlo, niečo nové a nepoznané, čo nám zachutí a možno sa až "nevieme dojesť".
Jedálniček treba mať bohatý a pestrý, ale aj na dostatok živín. Preto nie je vhodné zjesť iba napríklad zeleninové jedlá, vymýšľať stále nové a nové a pritom zabúdať na kvalitný prísun bielkovín.
Počítač, tablet, televízia či mobil v ruke k jedeniu skutočne nepatria, pretože ak sa počas jedenia rozptyľujete surfovaním po internete či chatovaní s priateľmi, v tomto prípade nie ste schopní vnímať signály, ktoré vám telo vysiela a tak, v konečnom dôsledku, zjete toho oveľa viac. Keďže vaša spomienka na jedenie je značne oslabená, je viac ako pravdepodobné, že v daný deň budete jesť viac ako zvyčajne.
V prvom rade alkohol obsahuje veľké množstvo prázdnych kalórií, okrem toho dokáže zvýšiť príjem stravy hneď niekoľkými spôsobmi – zníženou sebakontrolou, vyššou impulzivitou a taktiež aj zlepšenou chuťou do ďalšieho jedla. Počuli ste už, že po pive bývajú konzumenti skôr hladní, skôr im vytrávi? A platí to nielen pri pive...
Je pravdepodobné, že vaši spolustolovníci môžu mať vplyv na veľkosť vašej porcie a tiež aj na to, že si vyberiete rovnaké jedlo, aké si vyberú oni. V tomto prípade stavte na istotu a obklopte sa zdravo stravujúcimi priateľmi :) Veď uznajte sami. Nie vždy sme schopní odolať "tlaku", keď ideme väčšia skupinka na obed / večeru a všetci uprednostia knedle, vyprážané jedlo a podobne. Ťažko sa vtedy objednáva zeleninový bulgur. Na druhej strane to však neznamená, že sa máte takémuto sociálnemu kontaktu vyhýbať. Dôležité je len vedieť, čo chceme dosiahnuť a akú cesru zvolíme, či si prekážky budeme sami korigovať a trošku sa im budeme vyhýbať, alebo pôjdeme strmhlav cez ne.