Penový valec je vynikajúci pri cvičení aj regenerácii!

05.11.2018

 
Výhodou foam rollera alebo penového valca ako cvičebnej pomôcky je široké spektrum využitia, vhodný je pri cvičení, využíva sa však aj pri fyzioterapii, domácich masážach... Pomôže seniorom, tehuľkám na uvoľnenie preťaženého chrbta ale aj profesionálnym športovcom a svoje miesto si nájde aj v rodine s deťmi.

 

Ak ste na foam roller natrafili vo fitku, zrejme už viete, že sa v poslednom čase stal veľkým pomocníkom športovcov, pretože jeho použitie nie je jednosmerne zamerané, rovnako radi ho využívajú bežci, plavci... jednoducho všetci tí, ktorí sa venujú aeróbnej či anaeróbnej činnosti. Jeho hlavnou a najdôležitejšou funkciou je totiž cielená masáž a tak sa stal potrebnou pomôckou v mnohých cvičiacich centrách či v domácnostiach. 

 

Prečo siahnuť po penovom valci?

Foam roller je pomôcka, ktorá sa zaraďuje ako napr. fit lopta medzi nestabilné plošiny a tak vám pomôže lepšie sa sústrediť na svoje telo a následne kontrolovať pohyby s lepšou efektivitou. 

 

Kedy sa foam roller využíva najčastejšie?

Ideálne použitie slúži na prevenciu, pretože valcovitý tvar a povrchová úprava v podobe väčších alebo menších penových zúbkov sprostredkúvajú kontakt s pokožkou tela, tlak zase preniká hlbšie k svalom, šľachám a pomáha rozprúdiť lymfatický systém. Takže prekrvenie je ideálnou cestou pri uvoľňovaní a cielene pomáha regenerovať ten – ktorý sval po fyzickej záťaži.

 

Ako s ním zvládnuť stuhnuté svalové partie? 

V prípade, že vás trápia niektoré stuhnuté svalové partie, využite tlak valca a je jedno či máte valec s hladkým alebo zúbkovaným povrchom na konkrétne miesto. Pokojne dýchajte a v polohe zotrvajte približne po dobu 30 sekúnd. Ak vám to telo dovolí a využijete dynamický strečing, môžete jeden úkon zopakovať na jednu partiu v počte opakovaní 10 až 20.    

 

Na toto pozor!

Pri používaní penového valca by malo ísť o cielený strečing alebo masáž, valec sa nesmie používať na kĺby a kosti ale iba na svaly a šľachy. Úplne postačí ak sa konkrétnej partii budete venovať v rozpätí 30 – 60 sekúnd v rovnomernom, pomalom tempe s plynulým dýchaním.

 

Čo foam roller pomáha regenerovať?

  • Lýtka
  • Stehná
  • Boky
  • Chrbát
  • Hrudník aj ruky

 

Ako si s foam rollerom posilniť telo?

V podrepe sa chrbtom oprite o foam roller a stenu, pričom chrbát majte vystretý, pupok tlačte k chrbtu. Foam roller je medzi stenou a spodnou časťou vašich lopatiek. S výdychom sa snažte znížiť do čo najväčšieho podrepu, čím sa roller posunie vyššie. S nádychom sa vráťte späť. Zopakujte 10-krát.

Další články

Chudnutie
Ja chcem - ale hlava nie

Príjem potravy je nutnosťou, ktorá sa prejavuje v pôsobení jedného zo základných ľudských pudov. Tie sú zakódované vo …

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
S ovocím sa dá schudnúť, ale...

3 základné pravidlá pri konzumácii ovocia

Vaše premeny

Zdenka Šutáková

Som živým príkladom toho, že chudnúť sa dá aj po päťdesiatke

Milan Paulo

Moja konfekčná veľkosť sa zmenila z XXL na L

Svetluša Gaborová

Úpravou stravy k odbúraniu zdravotných problémov