05.09.2018
Rybí olej obsahuje nenahraditeľné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržať cievy a srdce zdravé. Pravidelná konzumácia rybieho oleja má však oveľa širšie zdravotné benefity a pomáha organizmu zotrvať v dobrej kondícii doslova od hlavy až po päty.
Mastné kyseliny omega-3 a omega-6, ktorý rybí olej obsahuje chránia pred kardivaskulárnymi ochoreniami. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 1/3 úmmrtí súvisí práve s týmito ochoreniami. Tieto mastné kyseliny znižujú “zlý” a upravujú hladinu “dobrého” cholesterol, znižujú hladinu triglyceridov aj výskyt usadenín na vnútorných stenách ciev a tiež upravujú tlak krvi. Ak rybí olej konzumujeme pravidelne, ide o veľmi dôležitý benefit pre kardivaskulárne zdravie.
Alzheimerova choroba je veľkým strašiakom tejto doby. Mastná kyselina omega-3 obsahuje DHA alebo dokosahexaenovú kyselinu, ktorá pomáha udržiavať bunkové membrány zdravé a tiež posilňuje spojenia nervových buniek. Pre tieto dôvody je užívanie rybieho oleja jedným z krokov prevencie pred Alzheimerovou chorobou.
Mnohé štúdie tiež poukazujú na fakt, že rybí olej stimuluje funkciu mozgu a zlepšuje reakčný čas, zlepšuje funkcie mozgu aj rýchlosť rozhodovania.
Existuje už mnoho potravín, ktoré sú fortifikované práve rybím olejom a to aj z dôvodu, že mastné kyseliny stimulujú funkciu prostaglandínov, ktoré robia imunitný systém silnejším a tiež pomáhajú telu vysporiadať sa s infekciami a zápalmi.
Už v polovici minulého storočia odborníci zaznamenali, že ľudia, ktorí žili v blízkosti mora a teda často majú ryby v ich jedálničku, majú menej často bolesti kĺbov. Je to najmä preto, že kĺby potrebujú tuk, bez neho tkanivá kĺbov strácajú pružnosť, ktorá vedie k bolestiam aj zraneniam. Hoci rybí olej artritídu nevylieči, je vhodnou prevenciou práve problémom s kĺbmi zabrániť.
Viete, že rybí olej pomáha po cvičení obnoviť energiu rýchlejšie? Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie rybieho oleja u ľudí, ktorí cvičia, pomáha znížiť zápalové procesy aj intenzitu svalovej bolesti pro tréningu. Experimenty poukazujú na fakt, že polynenasýtené mastné kyseliny sú schopné chrániť nervové bunky pred zraneniami a zabrániť ich smrti. Hoci pri pravidelnej konzumácii rybieho oleja sa z vás nestane šampión, ale určite vám pomôže trénovať častejšie a s vyššou intenzitou, takže cvičenie sa stane účinnejším.
Polynenasýtené mastné kyseliny majú vplyv aj na produkciu serotonínu, teda hormónu, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu. Preto sa s rybím olejom aj ľahšie zbavíte stresu. V niektorých prípadoch je rybí olej odporučený aj deťom s hyperaktivitou či deficitom pozornosti. Výskumné štúdie naznačujú, že rybí olej môže mať pozitívny vplyv aj na ľudí trpiacich schizofréniou či inými duševnými ochoreniami.
Očný lekári môžu odporučiť rybí olej aj v prípadoch ľudí, trpiacich glaukómom. Je to preto, lebo mastné kyseliny pomáhajú odstrániť tekutinu v oku, čo vedie k zníženiu očného tlaku, hoci rybí olej nie je možné považovať za plnohodnotnú liečbu, tento pozitívny fakt sa mu uprieť nedá.
Rybí olej okrem spomínaných mastných kyselín obsahuje celý rad vitamínov a minerálov v závislosti od typu rýb a mnohých ďalších faktorov. Predovšetkým ide o vitamín A a D, ktorý môže pomôcť odstrániť problem s krehkými vlasmi a tiež môže byť pomocníkom pri vstrebávaní vápniku a fosforu. V minulosti bol rybí olej predpisovaný deťom preto, aby sa zabránilo vzniku rachitídy – krivice.
Rybí olej má pozitívny vplyv na pokožku, pretože omega-3 môže “skladovať” kolagén – ktorý tvorí akýsi pružný základ našej pokožky, a zabraňuje vzniku vrások. Vek a permanentný stres totiž znižujú množstvo kolagénu, a následne tak prichádza k vysušeniu pokožky.
Dostatočný príjem polynenasýtených mastných kyselín môže tiež pomôcť pri akné. Medzi všetkými mastnými kyselinami má omega-3 najsilnejší imunomodulačný účinok, ktorý urýchľuje hojenie.
Počas výskumu vedci zistili, že pravidelné užívanie rybieho tuku znižuje chuť do jedla a vytvára pocit nasýtenia.
Niektorí vedci sa domnievajú, že ďalší zdroj omega-3 zvyšuje schopnosť tela rozložiť tuky. Takže namiesto ukladania tukov ich telo použije ako zdroj energie pre každodennú činnosť. Najdôležitejšia vec, ktorú si ale treba zapamätať o rybom oleji je, že má veľa kalórií.
Ak chcete dosiahnuť pozitívny účinok na váš organizmus konzumáciou rybieho oleja, zistite si všetky dostupné informácie, prípadne sa poraďte s vaším výživovým poradcom či lekárom. Rybí olej totiž nie je vhodné používať v prípadoch, ak ste alergickí na ryby alebo máte problémy so štítnou žľazou, pečeňou, obličkami, trávením, v čase tehotenstva a dojčenia.
Taktiež zvážte výber rybieho oleja, preštudujte si etiketu, z čoho je vyrobený, pretože väčšina býva vyrobená z pečene tresky, ktorá môže obsahovať aj veľa toxínov a iných metabolitov. Oveľa prospešnejší je totiž olej z mäsa a svalov rýb ako je napr. losos.
Ak chcete posilniť imunitný systém, môžete olej užívať počas sychravých jesenných dní alebo na konci zimy. Rybí olej je vhodné užívať spolu s jedlom alebo tesne po ňom, ale tiež závisí aj na odporúčaní výrobcu.