29.04.2018
Žihľava je divoko rastúca rastlina, ktorú netreba asi nikomu zvlášť predstavovať. A hoci sú jej listy pokryté akoby drobnými malými ihličkami, už odpradávna je žihľava vyhľadávaná a využívaná ako liečivo, potravina či farbivo.
Listy žihľavy v sebe obsahujú kombináciu kyseliny mravčej, histamínu, acetylcholínu, serotonínu a ďalších zlúčenín. Taktiež je bohatá na vitamíny A, C, D, K1, B komplex aj minerálne látky ako sú: železo, mangán, vápnik, horčík, fosfor, oxid kremičitý, jód, kremík, sodík, tiež je dobrým zdrojom tanínov a chlorofylu. Viete, že žihľava má oveľa vyšší obsah ľahko absorbovateľných aminokyselín ako akákoľvek iná zelenina?
Niektoré látky obsiahnuté v žihľave sa zničia varením, namáčaním, prípadne sušením, ale nie lyofilzáciou či odšťavovaním. A hoci popŕhlenie žihľavovými listami nie je príjemné, žihľava v poslednom období zažíva “boom” práve pre jej mnohé benefity pre ľudské zdravie.
Žihľava ako bylinný spojenec pomáha aj ľuďom s alergiami, štúdie na National College of Naturopathic Medicine v Portlande v Oregone ukázala, že 58 % ľudí trpiaci sennou alergiou, ktorí užívali sušenú žihľavu, mali miernejšie prejavy alergie. Menej sa o žihľave vie, že žihľava je údajne prospešná aj pri prechladnutí, chrípke, bronchitíde, zápale pľúc či chronickom kašli. Známejšie sú jej mierne diuretické (močopudné) a detoxikačné účinky.
Silu žihľavy spolu s inými liečivými bylinkami môžete použiť na podporu liečby dny, ochorení žliaz, krvného obehu, zväčšenej sleziny, hnačky, hemoroidov… Ale žihľava sa taktiež využíva pri strarostlivosti o vlasy (po žihľavovej kúre vlasy údajne bývajú silnejšie, lesklejšie, menej vypadávajú), či pokožky (vhodné pri výskyte ekzému a pod.).
Použité čajové vrecúško môžete požiť na drobné ranky, štípance, bradavice či dokonca popáleniny.
Ak chcete použiť čerstvé žihľavové listy napr. do smoothie alebo džúsu, mali by ste vedieť, že bezpečné je to vtedy, ak neutralizujete kyselinu mravčiu a to prostredníctvom mixéra alebo odšťavovača.
Korene žihľavy vykopte v tomto období, dôkladne ich umyte, nadrobno nakrájajte a zalejte čistou vodkou. Odložte na teplé miesto a každý deň pretrepávajte. Po 14-tich dňoch je tinktúra pripravená na používanie. Aj riedke vlasy po takejto kúre zhustnú a získajú objem aj lesk. Alebo si vlasy po umytí opachujte odvarom z čerstvej žihľavy (listov so stonkami). Čerstvé stonky aj s listami prelejte vriacou vodou, prevarte a nechajte vychladnúť. Potom umyté vlasy opláchnite.
5 šálok žihľavových listov
1 väčší strúčik cesnaku
1 chilli paprička
½ cibule
½ avokáda
¼ šálky orechov (vlašské alebo lieskovcové či mandle)
1 PL jablčného octu
štipku mletého koriandra
štipku mletej papriky
Postup: Žihľavové listy dobre opláchnite pod tečúcou vodou a sceďte. Následne žihľavu dajte do hrnca a na miernom plameni a pod pokrievkou poduste za občasného miešania po dobu cca 10 minút. Cesnak a čili rozmixujte, pridajte k žihľave a dôkladne premiešajte.
Pesto môžete uchovávať v chladničke po dobu cca 5 až 7 dní v dobre uzatvorenej nádobe, zmrazené však vydrží dlhšie.
Vhodné natrieť na pečivo či chlebík obložený zeleninou.