30.10.2014
Petr Fořt
Väčšina nášho tuku v tele sa nachádza pod kožou a má dôležité funkcie:
Určitý podiel telesného tuku je pre nás životne dôležitý. Problém nastáva, ak je tento podiel väčší, než zodpovedá nášmu veku, pohlaviu a podobne. V tú chvíľu sa z nášho pomocníka stáva nebezpečný nepriateľ. Rovnaké je to s viscerálnym tukom.
Viscerálny tuk sa nachádza v brušnej dutine okolo a vo vnútri našich orgánov a slúži k ich ochrane. Preto sa mu tiež niekedy hovorí tuk útrobný alebo tiež orgánový. V prípade, že máme tohto tuku nadbytok, môže nás oveľa viac ohroziť než tuk podkožný. Viscerálny tuk je veľmi úzko spojený s hyperlipidémiou, čo je vyššia hladina tukov v krvi. To môže viesť k závažným chronickým chorobám, zvlášť k cukrovke i k akútnym ochoreniam ako srdcový infarkt a mozgová mŕtvica.
Zákernosť viscerálneho tuku spočíva v tom, že jedinec často nevie, že trpí jeho nadbytkom. Kým podkožný tuk nám svoj nadbytok ukazuje až príliš okato, viscerálny tuk je skrytý. Určitým viditeľným signálom môže byť iba väčší obvod pása. Zaujímavé je, že množstvo viscerálneho tuku nie je závislé na množstve podkožného tuku v tele, inými slovami aj v prípade, že netrpíte nadbytkom podkožného tuku, môže vaše zdravie skryto ohrozovať viscerálny tuk.
K ukladaniu tuku v bruchu sa skôr dopracujú muži, ženy sa zaobľujú väčšinou viac na stehnách a zadku. „Hovoríme o ženskom, hruškovom type obezity, keď sa tuk ukladá v podkoží, je menej rizikový a môže slúžiť ako energetická rezerva – v prípade tehotenstva, hladu a pod. Mužský typ obezity je oveľa zákernejší, pretože tuk v bruchu a hrudnej dutine obrastá životne dôležité orgány – ako pečeň, srdce, črevo a tie nemôžu dobre pracovať. Ale aj veľa žien trpí týmto typom obezity, a môžu to byť na prvý pohľad štíhle ženy – hovoríme im typ jablko. Vnútrobrušný, viscerálny tuk sa navyše správa ako samostatný orgán. Produkuje škodlivé látky a spomaľuje metabolizmus. Výsledkom bývajú krvné zrazeniny, upchaté cievy, vysoký krvný tlak, cukrovka, infarkt, mozgová príhoda a neskôr aj onkologické ochorenia. Môže dokonca aj za chrápanie a poruchy spánku. A to všetko z jedného tučného brucha.
Pri meraniach viscerálneho tuku sa zistilo, že mladé ženy s nadváhou a veľkým množstvom podkožného tuku, nie sú „dočasne“ ohrozené vnútorným tukom tak ako muži. Predpokladá sa, že je za to zodpovedný ženský pohlavný hormón estrogén „podporujúci“ ukladanie tuku do vonkajších tukových „vankúšikov“ na tele mladých žien a nedovolí jeho uloženiu v brušnej dutine. Pokiaľ však ženy neriešia estetický nedostatok – nadváhu či obezitu, a neprejdú na zdravší životný štýl, vekom klesá hormonálna činnosť estrogénu a spomaľuje sa metabolizmus, po štyridsiatom roku života sa žene telesný tuk začne „preklápať“ dovnútra. Práve vtedy metabolické ochorenia začínajú vo veľkom rozsahu postihovať aj ženy.
Nové výskumy ukazujú, že aj keď sa nemení vaša hmotnosť a percento tuku, môže sa zvyšovať miera viscerálneho tuku. Tuk sa totiž začne ukladať do iných miest a napr. s pribúdajúcim vekom alebo v dôsledku nepriaznivých hormonálnych zmien je to práve do oblasti brucha a brušných orgánov.
Ak chcete vedieť, ako na tom približne ste, odmerajte si obvod brucha. Stačí obyčajný krajčírsky meter a čísla vám to povedia. Merať treba na správnom mieste – a to priamo na páse (v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti). Kritickou hranicou pre obvod pásu u žien je 80 cm až 88 cm, u mužov 94 cm až 102 cm. Pri vyšších hraniciach by už mala nastať radikálna zmena životného štýlu a redukcia nadváhy.
Množstvo viscerálneho tuku vo vašom tele môžete zistiť iba u lekára alebo u nutričného poradcu, ktorí majú špeciálne certifikované prístroje pre meranie hodnôt viscerálneho tuku v tele. Je to metóda bioelektrickej impedancie, ktorá umožňuje rýchlu a spoľahlivú analýzu zloženia tela, ako vám spaľuje váš organizmus, v akej ste fyzickej kondícii a množstvo ďalších parametrov. Zistené údaje sú potom základom pri vhodnom nastavení stravovacieho aj cvičebného režimu.
V nasledujúcej tabuľke vidíte, že prístrojom namerané hodnoty viscerálneho tuku väčšie než 13 jednotiek znamenajú, že je vo vašom tele viac než 100 cm2 viscerálneho tuku, a v tomto momente sa už tuk ukladá do orgánov a začína ich poškodzovať.
Hodnoty viscerálneho tuku | Množstvo viscerálneho tuku | Miera rizika |
---|---|---|
1 – 12 | do 100 cm2 | normálne hodnoty |
13 – 59 | nad 100 cm2 | vysoko rizikové hodnoty |
Pozn.: Ideálna hodnota viscerálneho tuku je rovná max. Váš vek/10, t.j. napríklad 36 ročný človek by mal hodnotu viscerálneho tuku 3 (a ešte lepšie 2 alebo 1).
Množstvo orgánového tuku ovplyvňujú mnohé faktory ako napríklad nesprávne zloženie jedálneho lístka, nedostatok pohybu, vek, pohlavie, etnický pôvod, rodinná anamnéza či menopauza. To však neznamená, že jeho hladinu nie je možné upraviť.
Ak zistíte, že vaše hodnoty viscerálneho tuku sú vyššie než tolerované, nemusíte sa báť. Aj keď viscerálny tuk môže byť veľmi nebezpečný, ak už viete, že máte sklony k nadmernému ukladaniu tuku vo vnútorných orgánoch, dá sa s tým niečo robiť.
Viscerálny tuk sa nedá odstrániť ani liposukciou (ňou odstránite iba podkožný tuk na úzko vymedzenom mieste), iba vhodnou kombináciou správnej diéty a zvýšeného pohybu alebo cvičenia.
Zníženie viscerálneho tuku docielite tým, že budete jesť stravu podľa potrieb vášho tela a následne správne a zdravo chudnúť. Základom je mať jedálniček s presným pomerom jednotlivých živín tak, ako to vyžaduje váš organizmus. Ak sa vám podarí zdravo schudnúť a váhu si zachováte, povedie sa vám schudnúť aj viscerálny tuk.
Vysoká hladina viscerálneho tuku je ale naozaj značne rizikový faktor pre vaše zdravie a nie je tu priestor pre žiadne chudnúce experimenty. Odporúčame obrátiť sa radšej na odbornú pomoc pri chudnutí. Nutriční poradcovia dnes už disponujú prepracovanými diagnostickými metódami (napr. Komplexná nutričná typológia), vďaka ktorým vám môžu pomôcť. Vytvoria výživový plán presne na mieru vášmu organizmu. V prípade jeho dodržiavania sa zamedzí ukladaniu nebezpečného tuku a dokonca sa tak dajú znížiť hodnoty existujúceho viscerálneho tuku v tele.