11.10.2016
Anna Tobiášová
Keď si chcete dať niekde v kaviarni alebo reštaurácii smoothie, môže byť výber celkom veľký. Ale takmer určite môžete tiež počítať s tým, že väčšina z ponúkaných drinkov tohto typu nebude mať s diétou nič spoločné, pretože v nich bude nielen ovocie, ktoré je samo osebe sladké, ale môže v nich byť aj mlieko a mnohokrát tiež pridaný cukor, čokoláda či zmrzlina.
V takom prípade už vlastne o smoothie nejde, pretože takýto nápoj má obsahovať práve len ovocie či zeleninu, prípadne ich kombináciu. Pridať sa môžu semienka alebo oriešky, ktoré sa tiež rozmixujú. Synonymom pre slovo smoothie je fresh juice, hoci pod týmto označením sa u nás často predáva čerstvo vytlačená ovocná šťava, v tunajších krajoch väčšinou pomarančová.
To, čo sa bežne ponúka, by si vzhľadom na obsah cukru alebo kakaa mnohokrát zaslúžilo skôr označenie mliečny koktail, čiže milk shake. Takýto názov by zrejme toľko neoslovil a navyše o mliečnych koktailoch všetci vedia, že to nie je žiadna diéta. Názov smoothie predáva lepšie. Bohužiaľ, medzi kalorickou hodnotou takéhoto nápoja a kalorickou hodnotou torty, ktorú by ste si inak nedopriali, nemusí byť až zase taký rozdiel.
Smoothie je správna cesta, ktorou sa vydať pri snahe znížiť energetický príjem, ale zároveň zabrániť pocitu hladu. Vďaka vysokému množstvo vlákniny vás smoothie zasýti, ale pritom nezaťaží a vy sa nebudete cítiť unavení. Pri chudnutí uprednostňujte zeleninové smoothie pred ovocnými. Ovocné sa kvôli veľkému množstvo cukru do redukčného jedálnička príliš nehodia. Smoothie nápoje vždy rieďte čistou neperlivou vodou.
Pokiaľ chcete piť smoothie kvôli zdraviu a chudnutiu, dávajte si len také, ktoré si toto označenie skutočne zaslúžia. Počítajte s tým, že vám nemusia zachutiť na prvý pokus, zvlášť tie zeleninové, sú málo sladké a chuťou pripomínajú skôr šaláty ako nápoj. Aby vám chutili, môžete si ich osoliť, okoreniť či pridať trochu olivového oleja. Skúsiť môžete aj menej obvyklé oleje - napríklad pestrecový (z pestreca mariánskeho), ktorý napomáha k detoxikácii pečene.
Niektoré známe celebrity smoothie považujú za ideálny začiatok dňa, vhodnejšie ale budú ako náhrada desiaty. Na druhej strane, určite nemôžu nahradiť plnohodnotné jedlo, pretože ozajstné smoothie väčšinou neobsahuje žiadne bielkoviny. To sa dá zmeniť, ak do nich pridáte mlieko, kefír alebo jogurt s maximálne tromi percentami tuku. Síce už to nie je čistokrvné smoothie, ale diétny nápoj zostáva. Zdrojom bielkovín sú aj spomínané semienka či oriešky, prípadne je možné pridať bielkoviny v prášku. Každopádne, skvelé je veľké množstvo vlákniny a vitamínov, enzýmov aj minerálnych látok, ktoré do seba človek vďaka týmto nápojom dostane. Kto chce, môže mlieko nahradiť rastlinným, napríklad ryžovým.
Ideálne je, keď si ich budete pripravovať doma, pretože ak ich chcete piť často, nebola by to lacná záležitosť. Recepty bez problémov nájdete na webe. Navyše skombinovať sa dá prakticky čokoľvek - napríklad listový špenát, bylinky a šalátová uhorka.
Smoothie môžete pripraviť aj tyčovým mixérom, čo však nie je veľmi praktické, pretože bežné modely musíte držať zapnuté po celý čas mixovania a nápoj môže pri príprave dosť striekať. Preto je lepšie investovať do prístroja zvaného smoothie makier alebo smoothie mixér. Čím väčší výkon, tým lepšie. Zvládnu rozmixovať aj tvrdšie ovocie a zeleninu. Poradia si s orieškami, aj s ľadom. Určite sa oplatí čítať skúsenosti zákazníkov, ktorí prístroje hodnotia na webe a podľa ich skúseností si vybrať.
Výhodou je, že smoothie mixéry sa predávajú rovno s nádobami, v ktorých sa smoothie mixuje. Potom ich stačí uzavrieť a nápoj si môžete vziať kamkoľvek so sebou.