5:2 alebo diéta, ktorá funguje

21.03.2017

 
Nebojte, diéta má síce trochu matematický názov, ale rozhodne nie je zložitá. Má hneď dve významné plus: skutočne funguje, a navyše ju kvitujú s vďakou i odborníci. Jej princíp je jednoduchý - päť dní v týždni jete normálne, dva dni držíte pôst. Pričom je dôležité, aby pôstne dni nešli hneď po sebe. Že sa pôstu bojíte? Nebojte, len o vode pri tejto diéte nebudete.

Výhodou je aj to, že diéta je sama o sebe jednoduchá, nepotrebujete žiadny špeciálny jedálniček na mieru, ktorý býva v bežnom živote ťažké dodržať. Samozrejme, predpokladá sa, že ani v dňoch s normálnou stravou sa nebudete prejedať a rozhodne sa oplatí, keď zároveň pridáte pohyb. Zvýši sa tak váš energetický výdaj a zároveň tým prinútite svoj metabolizmus k vyšším výkonom.

 

Kde sa vzala?

I keď tu zaznieva slovo "pôst", nemusíte sa báť, pretože aj počas odľahčovacích dní si môžete niečo zjesť, rozhodne nejde o nejaké dlhodobé alebo dokonca nebezpečné hladovanie. Napriek tomu sa neodporúča, aby diétu 5: 2 držali ľudia so zdravotnými problémami, dlhodobo chorí či tehotné a dojčiace ženy. Tieto skupiny potrebujú predsa len celkom vyrovnaný príjem energie.

Najväčším propagátorom diéty je britský televízny novinár Michael Mosley, ktorý o nej spolu s publicistikou Mimi Spencerovou napísal knihu. Obaja sa dlhodobo zaoberajú vplyvom výživy na zdravie a vyšli z moderných vedeckých poznatkov, preto ich odporúčania väčšinou schvaľujú aj lekári a odborníci na výživu.

Radia, aby ste päť dní v týždni jedli ako obvykle, ale zvyšné dva dni by ste nemali zjesť viac ako 2 100 kilojoulov (ženy) alebo 2 500 (muži). Je to necelá polovica toho, čo sa odporúča ako redukčný jedálniček pri dlhodobej diéte. Je pritom vcelku jedno, akým spôsobom si tých necelých dva a pol tisíc kilojoulov rozložíte do jedného dňa, môžete ich zjesť naraz, rovnako ako na tri alebo päť porcií. Samotní autori ako najosvedčenejší spôsob odporúčajú, aby ste si nechali polovicu na raňajky a polovicu na večeru tak, aby medzi nimi bolo približne dvanásť hodín hladovania. Podľa nich to prospieva rýchlosti spaľovania aj v nasledujúcich nepôstných dňoch. Ak napríklad fyzicky ťažko pracujete, môžete si diétu modifikovať a tiež v pôstne dni si dať zhruba tritisíc kilojoulov.

 

Čo napríklad utorok a piatok?

Dôležité je, aby dva odľahčovacie dni nešli hneď po sebe. Naopak, mali by byť čo najvzdialenejšie, ideálne sa k tomu hodí napríklad pondelok a štvrtok. Prípadne utorok a piatok, ak mávate napríklad pondelky náročnejšie kvôli pracovným poradám. Odporúča sa, aby pôstne dni nepripadali na víkend, kedy sa dajú čakať rôzne návštevy a podujatia, na ktorých sa bude servírovať jedlo či piť alkohol.

V pôstne dni by ste sa mali snažiť o to, aby bola vaša strava síce ľahká, ale zároveň bohatá na živiny - mohli by ste vynechať napríklad sacharidy, ale zjesť dosť ovocia, zeleniny a k nim nejaké bielkoviny, na pitie sa najlepšie hodí voda bez bubliniek.

Diéta sa dá držať nejaký čas, ale tiež z nej môžete urobiť trvalý spôsob stravovania s tým, že odľahčovacie dni nemusia byť tak prísne. Pokiaľ si budete strážiť príjem bielkovín a zároveň cvičiť, nemusíte sa báť ani toho, že síce schudnete, ale tiež stratíte svaly.

 

Monika Bartolomějová, hlavná nutričná špecialistka Sveta zdravia

Výhodou stravovania 5: 2 je, že necháva metabolizmus stále na pozore a nenechá ho zaspať. Výkyvy energetického príjmu ho nútia stále pracovať. Na druhej strane, ale diéta 5 : 2 nič nehovorí o zložení stravy a zastúpení jednotlivých živín (sacharidy, tuky, bielkoviny), čo je dôležité sledovať. Pozor je však tiež nutné dávať na to, aby v dňoch bez pôstu nebol príjem absolútne nekontrolovaný a aby jedálniček nevyzeral tak, že zjete všetko, čo vám príde pod ruky. V tom prípade by vám ani deň s nízkym príjmom nemusel vykompenzovať to, čo ste zjedli predošlé dni.

Další články

Chudnutie
Ja chcem - ale hlava nie

Príjem potravy je nutnosťou, ktorá sa prejavuje v pôsobení jedného zo základných ľudských pudov. Tie sú zakódované vo …

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
Čo jesť či nejesť, keď chcete schudnúť

Prečítajte si názor odborníka na výživu RNDr. Petra Fořta, CSc., na stravovanie dnešnej doby, ktoré často vedie (nielen) k…

Vaše premeny

Ingrid Vašková

Chcela som zhodiť prebytočné kilogramy a zlepšiť svoj zdravotný stav a to sa mi podarilo!

Milan Kormoš

Sám som bol prekvapený z toho, ako to všetko zrazu ide

Dana Krištáková

Tušila som, že, keď zhodím pár kíl môjmu telu sa uľaví.