PROBIOTIKÁ - zdravie začína v črevách

11.10.2024

 
Predstavte si armádu malých „dobrých“ baktérií, ktoré žijú v našom tele a udržujú ho v poriadku! Títo „malí kamaráti“ sa nazývajú probiotiká.

Probiotiká a prebiotiká

Probiotiká sú skvelou a nevyhnutnou skupinou spoločníkov, ktorí sa nachádzajú v našom tráviacom trakte, najmä v hrubom čreve. Ide o živé baktérie, ktoré podporujú naše zdravie. Aj keď slovo „baktérie“ môžeme vnímať negatívne, nie je sa čoho obávať. Probiotiká patria k tým „dobrým“ baktériám, ktoré sú pre telo prospešné a udržujú v dobrej kondícii najmä tráviaci trakt. Majú však oveľa viac funkcií. Sú to „malí pomocníci“, ktorí udržiavajú náš vnútorný svet v optimálnom stave!

Na druhej strane prebiotiká slúžia ako potrava pre probiotiká. Ide o látky, ktoré sa nachádzajú v potravinách a ktoré nielen podporujú rast a prosperitu probiotík, ale pomáhajú aj udržiavať ich počet na správnej úrovni. Príkladom týchto potravín sú orechy, ovocie, zelenina a strukoviny. Jednoducho povedané, zvyčajne ide o potraviny obsahujúce rozpustnú vlákninu. Keď teda konzumujete potraviny obsahujúce prebiotiká, poskytujete probiotikám to najlepšie, čo potrebujú, aby mohli dobre pracovať pre váš tráviaci systém!

Prečo sú probiotiká pre telo prospešné?

Väčšina ľudí si probiotiká spája s užívaním antibiotík. Antibiotiká, ktoré užívame, keď sme chorí, bojujú proti škodlivým baktériám v našom tele. Bohužiaľ, okrem „zlých“ baktérií môžu antibiotiká ovplyvniť aj „dobré“ baktérie, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre naše zdravie a správne fungovanie nášho tráviaceho systému. Preto je dôležité, najmä po chorobe, zaradiť probiotiká do svojej dennej dávky vitamínov, liekov alebo výživových doplnkov, aby sme obnovili rovnováhu stratených „dobrých“ baktérií. Samozrejme, toto nie je jediný dôvod, prečo užívať probiotiká.

1. PODPORUJÚ NAŠE TRÁVENIE

Keď sa probiotiká dostanú do čreva, pomáhajú rozkladať potravu na jednoduchšie látky. To znamená, že telo môže lepšie vstrebávať živiny. Tým sa optimalizuje proces trávenia a zvyšuje sa schopnosť vstrebávať dôležité látky, ktoré potrebujeme pre energiu a správnu funkciu tela.

2. ZMIERŇUJÚ TRÁVIACE PROBLÉMY

Probiotiká tiež pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v tráviacom trakte. Chránia preto naše trávenie pred problémami, ako je nadúvanie, hnačka alebo zápcha, a pomáhajú udržiavať naše črevá zdravé a spokojné.

3. PODPORA IMUNITNÉHO SYSTÉMU 

Črevá sú jedným z hlavných miest, kde sa nachádza imunitný systém, a probiotiká zohrávajú pri jeho podpore dve hlavné úlohy. Po prvé, pomáhajú zvyšovať tvorbu protilátok, čo sú ochranné látky, ktoré telo používa na boj proti infekciám a chorobám. To znamená, že s väčším množstvom probiotík v tele máme viac „vojakov“ pripravených brániť naše zdravie! Po druhé, ako sme už spomenuli, probiotiká pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v tráviacom trakte. Keď je všetko v rovnováhe a v ideálnom pomere, je pre ne jednoduchšie chrániť naše telo pred útokmi škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu viesť k infekciám. Stručne povedané, keď máme zdravú a vyváženú črevnú flóru, náš imunitný systém má väčšiu šancu účinne reagovať na vonkajšie hrozby.

Aké sú zdroje probiotík v potravinách?

Kefír je fermentovaný nápoj vyrobený z kefírových zŕn a obsahuje najmä baktérie mliečneho kvasenia a kvasinky.

Kimchi je tradičná kórejská fermentovaná zelenina, ktorá sa najčastejšie vyrába z fermentovanej čínskej (alebo tradičnej) kapusty. Listy sa fermentujú spolu s pikantnou pastou a ďalšími prísadami, ako je cesnak, zázvor, chilli a rybia omáčka. 

Kyslá kapusta je ďalšou fermentovanou potravinou s vysokým obsahom probiotických kultúr. Vyrába sa mliečnym kvasením jemne nastrúhanej kapusty.

Kombucha je perlivý nápoj vyrobený z čierneho alebo zeleného čaju a kombuchovej huby nazývanej SCOBY. Má priaznivý vplyv na trávenie a metabolizmus a je prospešný aj na detoxikáciu pečene. Dnes je obľúbeným nápojom na podporu črevnej mikroflóry.

Niektoré syry, ako napríklad Gouda, Eidam, Brie alebo Camembert, môžu obsahovať probiotiká, ak je ich výroba založená na fermentácii.

Medzi ďalšie zdroje „dobrých“ baktérií patrí jogurt obsahujúci živé kultúry probiotických baktérií, tempeh či polievka miso.

Čo si z toho vziať?

Zaradenie potravín bohatých na probiotiká do nášho jedálnička je ako posilnenie nášho tímu ochrancov - pomáhajú udržiavať rovnováhu v črevnom ekosystéme a podporujú zdravé trávenie. Ale pozor! Aj probiotiká potrebujú správny výber a harmóniu. Vyberajte si kvalitné zdroje probiotík, či už ide o potraviny alebo výživové doplnky, aby ste dosiahli optimálne výsledky a maximalizovali prínos pre svoje telo. Nezabúdajte, že vyvážená strava zaručuje dostatočný príjem prebiotík, ktoré sú nevyhnutné pre život probiotík. 

Další články

Zdravie
6 najzaujímavejších faktov o uhorkách

Uhorky patria do nášho jedálnička po celý rok, no v lete a horúčavách nám pomáhajú zavodniť organizmus, schladiť, hoci nie sú…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Škrob ako úhlavný nepriateľ

"Viete si predstaviť deň, kedy by ste sa k pečivu, či zemiakom a ryži vôbec nedostali? Pre bežného "smrteľníka"…

Vaše premeny

Daniela Huráková

Treba to vyskúšať, stojí to za to!

Jaroslav Koťátko

Mojou motiváciou bola zmena stravovacích návykov

Ingrid Vašková

Chcela som zhodiť prebytočné kilogramy a zlepšiť svoj zdravotný stav a to sa mi podarilo!