01.03.2018
Kajenské korenie je výrazne štipľavé korenie, za čo môže látka s názvom kapsaicín, ktorá sa tiež nachádza v čili. Preto treba byť pri dávkovaní opatrný. Kajenské korenie je vlastne prášok získaný z rozdrvených čili papričiek, tradične pestovaných Cayenne vo francúzskej Guinei.
Viaceré štúdie potvrdzujú, že kapsaicín obsiahnutý v kajenskom korení ničí rakovinové bunky prostaty. Ďalšou silnou motiváciou pre jeho konzumáciu môže byť znižovanie cholesterolu, prevencia cukrovky, uvoľňovanie upchatého nosa, stimulácia krvného obehu či podpora imunitného systému.
Toto korenie je bežnou súčasťou ajurvédskej kuchyne. Má jasno žltú až oranžovú farbu a vonia po pomarančoch a zázvore. Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín. Vedci sa zhodujú na tom, že dokáže predchádzať alebo dokonca liečiť niektoré druhy rakoviny.
Kurkuma je silným antioxidantom, to znamená, že bráni telo proti pôsobeniu voľných radikálov a tým ho chráni pred predčasným starnutím a udržuje organizmus v dobrej kondícii.
Využitie kukrumy je podstatne širšie ako len v kuchyni. Pripraviť z nej si môžete napríklad čaj, ktorý vám zabezpečí dlhovekosť alebo ho použite ako prostriedok na bielenie zubov pridaním do zubnej pasty. Oceníte ho aj ako prostriedok proti lupinám, kedy lyžičku kurkumy zmiešate s olivovým olejom a aplikujte na vlasy.
Používate škoricu len pri pečení? Robíte chybu, lebo jej účinky sú ďalekosiahle a využitie naozaj široké. Primiešať si ju môžete napríklad do kávy, jogurtu, obilninovej kaše či do smoothie nápoja.
Pri škorici treba podotknúť, že jej nadmerná konzumácia môže byť v istej miere škodlivá. Obsahuje totiž látku, ktorá sa nazýva kumarín a môže byť toxická pre pečeň a obličky. Nepreháňajte to preto s množstvom.