28.10.2022
Katarína Chomová
Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie. Problémom je, že cicavce, a teda ani človek, nedokážu omega-3 mastné kyseliny vyprodukovať v potrebnom množstve, preto ich označujeme aj ako esenciálne mastné kyseliny.
Je preto celkom nevyhnutné, aby sme okrem dostatočného príjmu omega-3 mastných kyselín v strave - predovšetkým rybami, ktoré obývajú chladné vody - sardinky, tuniak, losos, sleď, makrela a morskými riasami, vlaškými orechmi či ľanovými semienkami, zabezpečili ich dostatočné množstvo aj pravidelnou suplementáciou.
Odporúčaný príjem omega-3 mastných kyselín sa pritom pohybuje okolo 1 000mg denne, čo zodpovedá asi 90 g lososa. No odpovedzme si čestne, koľkí z nás zjedia denne potrebnú porciu ryby? Postačuje frekvencia s akou si doprajete kúsok ryby na tanieri, aby ste pokryli nevyhnutné množstvo esenciálnych mastných kyselín? Pravdepodobne veľká väčšina z Vás odpovie nie na obe otázky. Zostáva teda možnosť zvýšenia výživovými doplnkami.
V čase, keď netrpíme žiadnymi z vyššie spomenutých komplikácii, je na základe pozorovania obtiažne zistiť, či je hladina omega-3 mastných kyselín v norme, či neprevládajú v krvi omega-6 mastné kyseliny, ktoré sa vyznačujú prozápalovým účinkom a zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, alebo či v krvi nekoluje nadbytočné množstvo transmastných tukov, zvyšujúcich riziko ochorenia srdca a ciev. Indikátorom pre zváženie otestovania hladiny omega-3 mastných kyselín by mal byť aj výskyt či znásobenie alergií alebo neschopnosť znížiť hmotnosť napriek všemožnej snahe zmeniť životný štýl.
Najjednoduchšou metódou ako overiť vyššie spomenuté fakty je absolvovať jednoduchý test zo suchej kvapky krvi. Odber je bezbolestný, po jemnom vpichu lancetou do končeka prsta sa odoberie potrebná kvapka krvi na špeciálnu podložku a odber je hotový! Následne už len vyčkať na vyhodnotenie výsledku certifikovaným laboratóriom.
Odber krvi môžete pomocou odberovej sady absolvovať vďaka jeho nenáročnosti aj v pohodlí domova, prípadne Vám s ním radi pomôžu zamestnanci kliník Nutriadapt.
1. Zdravšie srdce a cievy
Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku najčastejšou príčinou úmrtí, dokonca predčili aj onkologické ochorenia. Omega-3 mastné kyseliny majú preukázateľný vplyv na zdravie srdca a ciev. Ich pravidelnou konzumáciou prispejete k zníženiu krvného tlaku a zvýšite hladinu HDL cholesterolu, tzv. dobrého cholesterolu, ktorý sa postará o odstránenie nánosov tuku z vaších tepien a pomôže tak znížiť riziko vzniku krvných zrazenín, teda aj vzniku infarktu či mozgovej príhody.
2. Zmiernenie bolesti kĺbov
Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny (s vysokým obsahom rýb, morských rias či ľanového oleja) výrazne zmierňuje bolesti kĺbov. Pomáha posilňovať kosti aj kĺby, podieľa sa na prevencii osteoporózy a zápalových ochorení kĺbov.
3. Zlepšenie spánku
Základným pilierom zdravia je aj kvalitný a dostatočný spánok. Nedostatok spánku ovplyvňuje funkcie mozgu, pamäť, koncentráciu, má negatívny dopad na imunitu a podieľa sa na rozvoji depresie aj obezity. Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú kvalitu spánku a mnoho štúdií preukazuje aj pozitívny vplyv na nespavosť. Omega-3 mastné kyseliny vplývajú aj na psychické zdravie, sú prevenciou nielen rozvoja depresií, ale aj mnohých iných psychických ochorení. Aj v prípade, že trpíte uvedenými ochoreniami, dokážete ich prejavy zmierniť, ak začnete omega-3 mastné kyseliny užívať pravidelne.
4. Podpora imunity
Vďaka imunitnému systému sa dokážeme efektívne brániť voči množstvu vírusov aj baktérii, s ktorými sa denne stretávame. Omega-3 mastné kyseliny sú potravou pre baktérie osídľujúce náš najdôležitejší a najväčší imunitný orgán - tráviaci trakt. Navyše pôsobia výrazne protizápalovo, čím znásobujú pozitívny účinok na imunitný systém.
Spomínaný protizápalový účinok výrazne pomáha zlepšovať aj kondíciu pacientov trpiacich astmou alebo alergiou, či kombináciou oboch. Alergie sú totiž neprimeranou reakciou ľudského tela, ktorá sa prejavuje zápalom a omega-3 mastné kyseliny sú schopné túto neprimeranú reakciu korigovať. Podobne je to aj s astmou, napriek tomu, že astma je chronickým zápalom. Omega-3 mastné kyseliny teda pôsobia aj preventívne voči rozvoju astmy či alergií.
Okrem spomenutých benefitov pôsobia omega-3 mastné kyseliny priaznivo aj na zdravie pokožky, očí, ako podpora liečby a prevencia Alzheimerovej choroby, podporujú správnu funkciu a zdravie mozgu a tiež pomáhajú zvyšovať výkonnosť pri športe.
Ak ste aj vy priaznivcom zdravého životného štýlu, určite ste sa stretli s informáciou, že sú omega-3 mastné kyseliny takmer "svätým grálom" chudnutia. A ruku na srdce, komu z nás by neprospelo znížiť hmotnosť a byť vitálnejší?
Podľa dostupných štúdii sú omega-3 mastné kyseliny nápomocné pri redukcii hmotnosti v prípade, ak ide o ľudí trpiacich obezitou. Ovplyvňujú metabolické deje na bunkovej úrovni a prispievajú tak k postupnému zníženiu hmotnosti.
Ak ste urobili správny krok a rozhodli ste sa otestovať množstvo omega-3 mastných kyselín v krvi a zistili ste, že trpíte ich nedostatkom, či neoptimálnym pomerom omega-6: omega-3 mastným kyselinám, je najvyšší čas zhodnotiť Vaše stravovacie návyky. Pokiaľ nemôžete alebo nechcete jesť ryby, morské riasy či vlašské orechy na dennej báze v dostatočnom množstve, musíte dostať omega-3 mastné kyseliny do tela iným spôsobom. Vhodným riešením je zaradenie výživových doplnkov s dostatočne vysokým obsahom oboch dôležitých omega-3 mastných kyselín - EPA aj DHA, ideálnou podporou imunitného systému bude doplnok, ktorý okrem mastných kyselín obsahuje aj vitamín D. Iste ste si všimli, že obsahuje aj najsilnejší antioxidant sveta - výťažok z riasy Haematococcus pluvialis - astaxantín :). Je to karotenodiný pigment, ktorý okrem iného spôsobuje krásne ružové zafarbenie lososov a pstruhov dúhových. A antioxidačnej ochrany pri zvýšenom nápore stresu nikdy nie je dosť, však?
Astaxantín okrem priaznivého účinku proti stresu, zlepšuje regeneráciu po športe, pomáha aj znižovať cholesterol a pomáha pri liečbe viacerých druhov onkologických ochorení.