Pre toto nezanedbajte regeneráciu po cvičení!

09.05.2018

 
Cvičíte v snahe spevniť telo alebo zhodiť zopár nadbytočných kilogramov? Potom by ste mali vedieť, že aj regenerácia po cvičení je rovnako dôležitá.

 

Odborníci apelujú na všetkých, ktorý sa športu ako takému venujú na pravidelnej báze, aby nezanedbávali regeneráciu, pretože relax je jednou z najdôležitejších oblastí efektívneho a zdravého tréningu.

 

Telo je tvorené pomalými a krátkymi svalovými vláknami, pričom tie rýchle náš organizmus využíva pri dynamickom pohybe a zdvíhaní závaží. Táto skupina sa naťahuje pomalšie a tiež sa pomalšie dostáva späť do svojho pôvodného stavu. Tieto faktory nezanedbateľne ovplyvňuje vek, preto v dvadsiatke nám na regeneráciu stačí deň, o ďalších dvadsať rokov už telo na to potrebuje niekoľko dní. Viete, že svaly hrudníka či chrbta potrebujú na regeneráciu približne 72 hodín, pričom stehennému alebo lýtkovému svalu na to stačí polovica?

 

Pozor na pretrénovanie

Keď to s tréningom preženieme, spoznáme to veľmi ľahko. Najznámejším príznakom je bolesť svalstva. Mierna až stredná intenzita bolesti naznačuje, že sme zanedbali strečing. Čo však v prípade, ak nás „svalovica“ doslova paralyzuje? Tento stav nám už signalizuje preťaženie a organizmus si „vypýta“ potrebný čas na regeneráciu v podobe malátnosti a zvýšenej potreby spánku. POZOR! Tento stav je nežiaduci z dôvodu, že vyčerpaný organizmus sa snaží o čo najrýchlejšiu regeneráciu a pritom stráca prirodzenú obranyschopnosť a tak často neodolá ataku vírusom či prechladnutia.

 

Na čo pri cvičení nezabúdať?

V rámci tréningov nezabúdajte na dostatočný príjem minerálov, o ktoré naše telo v prichádza v dôsledku potenia, tiež treba dbať na primeraný pitný režim a pravidelné dopĺňanie vitamínov, najmä céčko a déčko.

Ak to predsa len s cvičením preženieme, určite neuškodí siahnuť po zinku a horčíku, pri výrazných bolestiach aj po špeciálnom kréme, ktorý je určený na uvoľnenie svalstva alebo si zájsť na vhodnú masáž.

 

Regenerácia závisí aj od: 

  • veku
  • kondičného profilu jedinca
  • celkového zdravia
  • miery následkov preťaženia

 

Zlaté pravidlo zdravého cvičenia

Ak ste len v prvej fáze cvičenia a v snahe zhodiť čo najviac nežiaducich kilogramov, a myslíte si, že čím viac budete cvičiť, tým to pôjde rýchlejšie, ste na omyle. Vo väčšine prípadov príde k pretrénovaniu, rýchlo sa unavíte a na cvičenie ako také zanevriete.

Skúste sa držať zlatého pravidla a záťaž cvičením zvyšujte postupne. Odporúča sa zvyšovať týždenný tréningový objem len o 10 %. Taktiež by cvičenie, resp. tréning nemal prevyšovať 45 až 60 minút.

 

Zlaté pravidlo relaxu

Počúvajte svoje telo, lebo tak ako je každý z nás jedinečná bytosť, aj naše potreby relaxu sú vysoko individuálne. Regenerácia závisí najmä od miery intenzity. Cvičenie s veľkou záťažou, či anaeróbne dynamické tréningy na ktorých idete „dušu vypustiť“ vyžadujú väčšiu mieru regenerácie, pri nižšej intenzite zase môže stačiť aj deň voľna.

Nezabudnite, že kvalitná a vyvážená strava tiež patrí k regenerácii, ak stravovanie podceníte, prípadne si budete odopierať dostatočný počet kalórií, v tom prípade vám môže hroziť obrovské riziko zranení aj pretrénovanosti. K preťaženiu organizmu sa je možné dostať oveľa jednoduchšie ako si myslíme. Preto o adekvátnosti vášho jedálnička sa radšej poraďte s výživovým špecialistom či lekárom.

 

 

Další články

Šport
Top trendy zdravého životného štýlu

Akýkoľvek je váš cieľ čo sa týka chudnutia, či potrebujete kilá navyše zhodiť alebo vyrysovať a spevniť postavu, okrem…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Ranná 10 minútovka

Cvičte. Pohyb je základom života, podporuje imunitu a udržuje organizmus v dobrej kondícii. My máme niekoľko dôvodov, ktorými…

Vaše premeny

Jana Nováková

Život sa mi zmenil od základov

Rastislav Rabik

Konečne sa nezadýchavam a cítim sa dobre

Zuzana Salanciová

Ide to aj so zníženou funkciou štítnej žľazy