Pre tieto dôvody by ste mali navštevovať saunu

08.02.2018

 
Saunovanie patrí k aktivitám, ktoré pomáhajú udržiavať náš organizmus v dobrej kondícii. Aj tí, čo v saune doposiaľ neboli vedia, že ide o relax vo vyhriatom priestore, kde môže teplota pokojne dosahovať aj 100 °C. Má nesporné množstvo výhod, ale nie je určená pre každého.

 

Do akej sauny sa vybrať? 

Existuje niekoľko tipov sáun a každá má iné účinky na organizmus. Líšia sa aj teplotou. Najvyššia je v suchej saune a to okolo 100 – 110 °C. Preto sa odporúča iba úplne zdravým jedincom. O niečo menej stupňov je vo fínskej saune, približne 70 – 80 °C. V parnej a soľnej saune je teplota podstatne nižšia a podľa typu sa v nej odparuje morská soľ alebo rôzne bylinky. Existuje ešte tzv. infrasauna, v ktorej sú zdrojom tepla špeciálne infražiarovky zabezpečujúce prehrievanie tela až do hĺbky 2 – 3 cm.

Kedy užívať účinky sauny?

  • pri kožných problémoch
  • pri potrebe zbaviť telo toxínov
  • ak potrebujete zlepšiť prietok krvi
  • na podporu krvného obehu
  • pri dýchacích ťažkostiach
  • na posilnenie imunity
  • na upokojenie psychiky

Správny postup saunovania je dôležitý!

 

Pred vstupom do sauny 

Určite nechoďte do sauny s plným žalúdkom, ale ani hladný. Skonzumujte ľahké jedlo a nechajte ho tráviť aspoň hodinku. Dôležitý je naopak pitný režim. Tekutiny doplňte pred vstupom do sauny ale aj počas saunovania. Vždy sa pred začiatkom dôkladne osprchujte a osušte.

Počas saunovania

Zásadne nevstupujte do sauny v plavkách. Iba s uterákom alebo v plachte. Nezabudnite si zložiť aj všetky šperky, retiazky, náušnice a prstene. Počas saunovania si môžete prostredníctvom masážnej hubky krúživými pohybmi otvárať kožné póry a pomáhať tak vyplavovať všetky nečistoty.

Ak ste v saune začiatočník, sadajte si vždy na nižšie pozície, pretože čím vyššia lavica, tým teplejšie vám na nej bude.

Pobyt v saune by nemal presiahnuť 15 minút, jeho dĺžka však závisí od toho, ako sa budete cítiť. Dýchajte pomaly a primárne nosom. Pred koncom pobytu v saune sa najskôr posaďte a zotrvajte v tejto zvislej pozícii ešte zopár minút, aby ste predišli motolici.

K saunovaniu patrí aj ochladzovanie

Ak chcete z tela naozaj efektívne vyplaviť všetky nepotrebné látky, pristúpte po vyjdení zo sauny k ochladzovaniu. Môžete tak urobiť pod studenou sprchou alebo v kadi so studenou vodou. Ak to zariadenie ponúka, je možné aj plávanie v studenej vode.

Relax na záver

Celý proces pobytu v horúcej saune a následné ochladzovanie môžete zopakovať niekoľkokrát. Na záver si doprajte relax v pokojnom prostredí, na vyhrievanom lôžku. Nezabúdajte dopĺňať tekutiny, ale aj soli a vitamín C. Nepite po saunovej procedúre alkohol ani kofeín.

Nad návštevou sauny určite nepremýšľajte, ak trpíte nejakým vírusovým ochorením. Nádchou, kašľom, chrípkou či prechladnutím. Váš stav by sa mohol rapídne zhoršiť. 

Další články

Zdravie
Kráľovná zdravia - ČUČORIEDKA

Snáď sa nenájde človek, ktorý by ich nemal rád, pretože čučoriedky nielenže majú vynikajúcu chuť, ale tiež sú nabité…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Cukrovka: ako lekári zistia, či ste chorí

Diabetes, čiže cukrovka, sa nikdy neobjavuje znenazdajky. Choroba sa rozvíja až desať rokov. Celú túto dobu o sebe nedáva…

Vaše premeny

Lýdia Kožiková

Konečne som sa dozvedela čo a kedy jesť

Rastislav Rabik

Konečne sa nezadýchavam a cítim sa dobre

Marcela Součková

Priberala som a psychicky som sa začala cítiť veľmi zle