24.01.2018
Dôležitá zásada pri chrípke: vyležať!
Prvou zásadou, ktorá vás nebude nič stáť, je chrípku vyležať. Naozaj tu neplatí žiadne hrdinstvo. Pravdepodobne vás bude trápiť vysoká teplota, bolesť svalov a kĺbov, silná nádcha. Zostaňte ležať v teple, v pokojnom prostredí a doprajte si dostatočné množstvo spánku. Netreba zabúdať ani na to, že ide o prenosné ochorenie. Stráňte sa preto kontaktu s ľuďmi.
Niekoľko násobne zvýšte pitný režim
Nepreháňame. Okrem toho, že pitný režim pozostáva z čistej vody, proti chrípke môžete účinne zabojovať bylinkovými čajmi. Pomôže vám šípkový čaj, pretože obsahuje veľa vitamínu C, ktorý chráni telo pred vírusmi a baktériami. Proti vysokej teplote je účinný lipový čaj a na uvoľnenie hlienov pomáha fenikel a skorocel. Pri zápaloch ústnej dutiny použite odvar zo šalvie. Odporúča sa najmä na kloktanie, pite ho len v malých množstvách.
Protizápalovo pôsobia aj repík lekársky a materina dúška. Na podporu imunity je ideálna echinacea, ktorú možno užívať aj vo forme sirupu.
Imunitu výrazne posilní vitamín C a zinok
Zinok nájdete v ovsených vločkách, semienkach a orechoch. Vysoký obsah vitamínu C má kapusta, kel a citrusové plody. Konzumácia týchto potravín však v prípade ochorenia nestačí. Pomôžte si príjmom vitamínov v tabletovej forme. Dostanete tak do tela oveľa väčší obsah vitamínov.
Cesnak s citrónom
Cesnak je prírodné antibiotikum. Preto ho v prípade ochorenia konzumujte v zvýšenej dávke. Nastrúhajte cesnak na jemnom strúhadle, zalejte ho šťavou z citróna a uzatvorený pohár s týmto „preparátom“ uchovávajte v chladničke. Konzumujte 3 x denne po lyžičkách. Ak je chuť pre vás príliš ostrá, môžete zmes rozmiešať v pohári vody.
Na upchatý nos zaberá preplachovanie
Roztok na preplachovanie nosovej dutiny si jednoducho pripravíte aj doma. Vlejte do malej misky alebo pohárika vlažnú vodu a pridajte ¼ ČL morskej soli. Dôkladne premiešajte, vysmrkajte sa a začnite s preplachovaním. Jednu nosovú dierku zapchajte palcom a druhou potiahnite čo najviac roztoku. Odporúčame procedúru vykonávať nad umývadlo, lebo časť roztoku vám spolu s nosovým sekrétom bude vytekať. Opakujte dvakrát s každou dierkou niekoľkokrát za deň.
Ocot na znižovanie horúčky
Horúčku sa môžete pokúsiť znížiť aj pomocou octového obkladu. Pripravíte ho z vody a octu v pomere 1:1. Do roztoku namočte kúsky látky alebo obväzu či gázy a priložte si ich na vnútornú stranu zápästia. Keď látka zostane suchá, proces opakujte.
Pre imunitu je potrebná správna črevná flóra
Je vám známe, že až 80% imunity sa nachádza v črevnom systéme. Je teda namieste, podporiť obnovu črevnej flóry a to práve dodaním „dobrých baktérií“ prostredníctvo probiotík. Viaceré štúdie potvrdili, že práve probiotiká pomáhajú udržiavať správne zloženie črevnej mikroflóry a tým pomáhajú udržiavať rovnováhu nášho imunitného systému.
Probiotiká sa prirodzene nachádzajú v kyslomliečnych produktoch, ale dostanete ich samozrejme kúpiť aj v tabletovej forme v každej lekárni.