20.11.2018
Veronika Hanáková
Ľudský organizmus obsahuje približne 20 g horčíka, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu svalov, pečene, obličiek, mozgu a krvi. Už len takéto malé množstvo má na človeka množstvo blahodarných účinkov. Horčík, ktorý je druhým najviac zastúpeným prvkom v bunkách, sa zúčastňuje na vyše 300 rozličných enzymatických reakcií a napomáha uvoľňovaniu energie z prijatej potravy. Je nevyhnutný i pre zdravé fungovanie nervovej sústavy, zlepšuje totiž psychický stav a pôsobí ako prírodné antidepresívum. Pomáha tiež zmierňovať bolesti pri menštruácii, keďže uvoľňuje napätie a zabraňuje svalovým kŕčom.
Bezpochyby, najmä dlhodobý deficit môže byt spúšťacom závažných ochorení, napríklad hypertenzie, porúch srdcového rytmu ci infarktu myokardu.
Podľa európskych noriem je odporúčaná denná dávka horčíka u žien 320 mg a u mužov 370 mg. Tehotné a dojčiace ženy by mali každý deň prijať okolo 450 mg horčíka a športovci dokonca až 500 mg. V zimných mesiacoch potreba horčíka vzrastá.
Súvisí to s úbytkom denného svetla a poklesom vonkajšej teploty. V dôsledku toho majú ľudia tendenciu byt viac nervózni, sú podráždenejší a ľahšie podliehajú stresovým situáciám. Jeho nedostatok má na svedomí aj rannú únavu. Takže jednoduchým, ale účinným nástrojom, ako s tým bojovať, je dostatočný príjem horčíka, ktorý zvyšuje stresovú odolnosť, tlmí pocity úzkosti, nervozity a nepokoja.
Údaje sa rôznia, ale viaceré štúdie preukázali, že nedostatočný príjem horčíka je u nás bežným javom. Až tretina ľudí na Slovensku trpí jeho deficitom. Rýchle životné tempo a stres tiež výrazne odčerpávajú horčík z nášho organizmu. Pod jeho nedostatok v jedálničku sa podpisujú aj civilizačné trendy. V pestovaných plodinách vyskytuje menej horčíka ako kedysi. Za jeho znížený obsah môžu kyslé dažde, vyplavovanie horčíka z pôdy ci zvyšovanie poľnohospodárskej produkcie.
Je dobré zaradiť do jedálnička para a kešu orechy, mandle, kakao, mak, tekvicové ci slnečnicové semená. To však samo o sebe nestačí. Napríklad tepelnou úpravou prichádzame až o tretinu prítomného horčíka. Výborným zdrojom sú prírodné minerálne vody s vysokým obsahom horčíka – napríklad prírodná minerálna voda Magnesia.
Prírodný horčík má vstrebateľnosť až 45 %, zatiaľ čo farmaceutický len 4 % , preto je prírodná forma pre ľudský organizmus oveľa efektívnejšia. Odporúčam minerálne vody, z ktorých sa dokáže vstrebať horčík veľmi efektívne.