Gynoidná vs. androidná obezita

12.05.2017

 

Petr Fořt

Obezita je aktuálne medicínsky deklarovaná ako choroba. V poradniach pre výživu tvoria klientky či klienti, ktorých trápi nadváha a obezita, prevažnú väčšinu. Je to logické, pretože poradne pre výživu sa špecializujú na aplikáciu modulácie výživového režimu, nie na terapiu komorbidít (liečbu obezitu sprevádzajúcich ochorení), či na riešenie problémov zvaných "poruchy príjmu potravy", ktoré patria do odboru psychológov či psychiatrov.

Na druhej strane musím pripomenúť, že personalizovaná zmena stravovacích zvyklostí patrí medzi najúčinnejšie prostriedky podporujúce štandardnú terapiu a to znamená, že by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou tzv. komplementárnej personalizovanej medicíny.

Nevhodný životný štýl, ktorého súčasťou je spôsob stravovania, je väčšinou autorov stále považovaný za primárnu príčinu obezity. Myslím, že ide o nepochopenie komplexity problému. Chybou je

Kľúčom k riešeniu, ako zo strany medicíny, tak poradní pre výživu, musí byť optimalizácia metabolizmu. Ten je v prípade obezity negatívne ovplyvnený nadmerným množstvom tukového tkaniva a s tým súvisiacimi problémami v oblasti hormonálnej regulácie. Medicína chápe pojem "normalizácie" farmakologicky, poradne pre výživu "nutricionisticky". Nezávisle na príčinách obezity ide o stav, ktorý znamená zvýšené riziko vzniku komorbidít (sprievodných alebo v dôsledku obezity ľahšie vznikajúcich ochorení) odlišných u gynoidného (ženského) a androidného (mužského) typu.

Pandémia obezity, postihujúca teraz už nielen priemyselne rozvinuté krajiny, musí mať nejaké príčiny. K dispozícii sú stovky vedeckých štúdií, ktorých autori prezentujú niekedy rozporné závery. Čo znamená, že pomenovanie reálnych príčin stále nie je striktne definované. Medicína má v dôsledku týchto faktov problém racionálne reagovať, čiže určiť štandardnú metodiku terapie. Preto sa už desiatky rokov obmedzuje na použitie termogénnych farmák a anorektik (keď opomeniem chirurgický, tzv. bariatrický zákrok, ktorý sa vykonáva za účelom zmenšenia objemu žalúdka).

Faktom tiež je, že medicína "nestíha". Obéznych je už toľko, že by si efektívne riešenie (ak by bolo známe) vyžiadalo vytvorenie obezitologických ordinácií v počte blížiacom sa počtu ordinácií praktických lekárov. Ostatne, sú to práve praktickí lekári, ktorí neriešia obezitu v prvej inštancii. To nie je ich vina, ide o problém v koncepcii zdravotníctva.

Zodpovedné zdravotnícke orgány vrátane WHO si uvedomujú, že riešenie je v primárnej prevencii, ktorou je zdravý životný štýl, ktorý je podmienkou dobrého zdravia. Preventívna medicína prakticky neexistuje. Ako hovorí MUDr. René Vlasák, primár zdravotníckeho zariadenia Prevencia 2000 (pôvodná formulácia je upravená autorom tohto článku):

V prevencii civilizačných ochorení ide o optimalizáciu množstva tukového tkaniva v pomere k ostatným zložkám stavby tela, ktorými sú celková telesná voda a aktívna telesná hmota (predovšetkým svalová hmota). Najprv musíme vyhodnotiť symptómy, pretože väčšina z nich súvisí s poruchou energetickej homeostázy (stabilné vnútorné prostredie).

 

Tuk nie je len na škodu

Ľudský organizmus musí disponovať akýmsi (pozri ďalej) množstvom tuku, pretože ten je:

  • zásobárňou energie, funguje pri fyzickej aktivite
  • tepelným izolátorom, nutným na udržanie stálej telesnej teploty
  • metabolicky aktívny (odlišné je to v prípade "bieleho" a "hnedého" tuku)
  • mechanickou ochranou vnútorných orgánov
  • miestom premeny niektorých hormonálnych prekurzorov na aktívne hormóny
  • miestom ukladania lipofilných toxínov a liekov (to určite nie je ideálne, okrem toho problém nastáva pri rýchlej redukcii tukových zásob, kedy môže dôjsť k "autointoxikácii")

Problém nastane v prípade, keď sa tuk ukladá nielen do tukových tkanív, ale tiež do svalov (to by ešte šlo) a predovšetkým do pečene a pankreasu (to je veľký problém).

Nižšie opísané rozdiely v miestach ukladania tuku majú zásadný vplyv na riziko vzniku chronických metabolických (civilizačných) chorôb tým, že sú zdrojom tzv. inzulínovej rezistencie (s následným vznikom cukrovky 2. typu) a tiež znamenajú riziko produkcie tzv. prozápalových faktorov, ktorých dôsledkom sú kardiovaskulárne ochorenia.

 

Obezita nie je jedna ako druhá

Centrálny (androidný = mužský = jablko) typ je charakterizovaný ukladaním tuku nielen na trupe, ale predovšetkým do dutiny brušnej. V tomto prípade prevažuje práve zmnoženie viscerálneho (útrobného) tuku. To predstavuje vážne riziko pre vznik civilizačných ochorení (viď ďalej).

Periférny (gynoidný = ženský = hruška) typ je tvarom postavy prirovnávaný k hruške. Tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti zadku a stehien. Tento typ postavy má cca jedna tretina žien. Zvyšok pripadá na typ androidný či zmiešaný.

Zmiešaný typ je potvrdením faktu, že nič nie je čierne ani biele. Dr. Vlasák hovorí o type "banán". Je to práve tento typ, ktorý prevláda.

Ženy teda môžu mať problém s androidnou obezitou, ale napodiv muži sa môžu dočkať problému s "relatívnou gynoidnou" obezitou.

Fakty vyššie uvedené sú veľmi dôležité pri voľbe redukčnej stratégie!

 

Zdravotné riziká obezity

Centrálny typ obezity znamená výraznejšie zdravotné riziká vzniku chronických civilizačných ochorení. Hovoríme o metabolickom syndróme X. Týka sa to predovšetkým mužov (celoživotne), riziko však hrozí aj ženám v postproduktívnom veku. Metabolický syndróm X však môže postihnúť tiež ženy trpiace androidnou obezitou. Štandardnými diagnostickými kritériami sú:

  • hypertenzia
  • obvod pása u mužov väčší ako 102 cm, u žien nad 88 cm (poznámka nižšie)
  • v biochemickom obraze hodnota TAG nad 1,7 mmol / l - zatiaľ pre obe pohlavia rovnaká,
  • hodnota HDL cholesterolu pod 1,0 mmol / l u mužov a pod 1,3 u žien
  • glykémia nalačno nad 6,1 mmol / l - u oboch pohlaví rovnako.

Metabo-syndróm X znamená riziko vzniku civilizačných ochorení počnúc aterosklerózou (s ňou súvisia srdcové a mozgové príhody) cez diabetes 2. typu až po viacero typov nádorov.

Pri hodnotení množstva tukového tkaniva muži majú situáciu zjednodušenú tým, že predilekčné (povedzme "vrodené") miesta kumulácie tuku sa celoživotne nemenia, preto možno použiť totožný redukčný režim po celý život. Samozrejme je možný problém, vyvolaný niektorými ochoreniami - a tie sú početnejšie v dôsledku procesu starnutia.

V prípade ženského typu obezity je situácia zložitejšia, pretože s pribúdajúcim vekom môže dôjsť k zmenám typu ukladania tuku.

U žien zohráva dôležitú úlohu tehotenstvo a dojčenie (a ich počet) a užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Množstvo telesného tuku a miesta jeho uloženia rozhodujú ako o zdraví, tak o vzhľade, do značnej miery aj o fyzickej kondícii, no v prvom rade o zdravotných komplikáciách. K zachovaniu dobrého zdravia a kondície je vhodné udržať množstvo tuku v rozmedzí optima - u žien od 15 do maximálne 30%, u mužov od 10 do maximálne 20% celkovej telesnej hmotnosti.

 

Špecifiká gynoidného typu obezity

Podľa dr. Vlasáka ide o špecifickú formu metabolického syndrómu, ktorému hovorí "metabo-syndróm Y" (na rozdiel od metabo-syndrómu X, typického pre obezitu mužského typu). Pre metabo-syndróm Y je typické ukladanie tuku v oblasti zadku a stehien. Ak žena tohto typu chudne, dôjde najprv k redukcii tuku v tvári, prsiach a v oblasti pásu ("pneumatika"). Problematické partie však odolávajú tradičným redukčným postupom, ktorými sú diéty a fyzické cvičenia.

 

Tu je štandardná charakteristika metabolického syndrómu Y:

  • BMI > 27 (index telesnej hmotnosti na základe pomeru medzi výškou a váhou)
  • WHR < 0.7 (porovnanie obvodu pásu a bokov)
  • Nedostatočnosť (čiže zlyhávanie) žilovo-lymfatického systému s tendenciou k hyperosmolárnym edémom (opuchy vyskytujúce sa v prípade ochorenia cukrovkou)
  • Hypotenzia spolu s neurovegetatívnou dystóniou (porucha dráždivosti sympatických a parasympatických nervových systémov, môže viesť k neovládateľnej hyperaktivite niektorého orgánu a k jeho funkčným poruchám).

 

Symptómy zaradené do bodu 4:

Normálne alebo zvýšené hodnoty TAG (tiež TG, čiže triglyceridy), zvýšená glykémia, výrazne zvýšený celkový cholesterol a naopak znížený bazálny metabolizmus (BMR). Sprievodným javom je zníženie (eventuálne zmeny) imunity, časté sú autoimunitné ochorenia - typicky štítnej žľazy. Ďalej je prítomná hypermobilita a súvisiace vertebrogénne ťažkosti (bolesti chrbta, krížovej oblasti a hlavy), od určitého veku inkontinencia.

 

Všetko je to - o hormónoch (a citlivosti organizmu na ne)

Metabolická harmónia (či dysharmónia) je určená súhrou tukového tkaniva - hormónov. Hlavnú úlohu v rozdieloch v ukladaní tuku hrajú pohlavné hormóny, predovšetkým testosterón, progesterón a estrogény, a pomer ich hladín v organizme. Tukové tkanivo je pre hormóny vnímavým partnerom a ako prirovnáva dr. Vlasák, je "plastelínou", vytvárajúcou tvary ľudského tela.

 

Nefarmakologická neinvazívna "terapia" obezity

Štandardný postup väčšinou kombinuje nejakú redukčnú diétu a fyzickú aktivitu. Niektorí odborníci používajú tzv. behaviorálnu terapiu, ktorá sa snaží o pochopenie osobného problému, pracuje s psychikou obézneho a učí ho zmenám životného štýlu. Práve v poslednom uvedenom postupe nastávajú problémy. Tiež ide o to, akú formu tej ktorej z uvedených terapií je vhodné a predovšetkým možné zvoliť, v závislosti na psychike, zdravotnom stave a type obezity. Komplikácie nastávajú tiež preto, že uvedené metódy nehradí väčšina zdravotných poisťovní (niektoré čiastočne, podobne životné poisťovne). To je pre obézneho klienta finančná záťaž, ktorá býva častou príčinou jeho rezignácie.

Problémy sú aj s metodikou. Tak napríklad fyzická aktivita by mala byť rozdielna pre mužov a ženy. Jej forma, doba a intenzita musí vychádzať zo vstupného zhodnotenia aktuálneho zdravotného stavu (vrátane častých pohybových obmedzení), rovnako ako zo stavu fyzickej kondície. Ako - pôvodným povolaním športový fyziológ - musím zdôrazniť, že v prípade, keď sa obézny človek bezhlavo vrhne do "športu", koleduje si o zranenie. Cvičiť pod vedením nezodpovedného trénera (predovšetkým ak ide o skupinové cvičenie), je rizikové alebo neúčinné (v prípade, kedy si obézny riziko uvedomuje a aktivitu teda "nepreháňa"). Inak povedané, cvičiť sa musí vedieť! V prípade gynoidnej obezity sú na internete vyhľadateľné špecifické formy cvičenia (väčšinou anglicky). Predpokladám, že pri vyhľadávaní videí a odporúčaní "ako cvičiť" si uvedomíte, že neexistujú jednotné názory ani v tejto oblasti.

.

Všetky popísané metódy sú využiteľné u všetkých typov obezity. Avšak ženy gynoidného typu by mali zvažovať systematickú starostlivosť v podobe tzv. "Komplexnej dekongestívnej terapii (KDT)". Je to neinvazívna nefarmakologická liečba umožňujúca redukciu a následné udržanie zníženého objemu tela alebo jeho častí (napr. objemu končatín a zadku). Pôvodne sa používala v lymfológii. To je odbor, ktorého cieľom je diagnostika a liečba opuchov vznikajúcich v dôsledku zhoršeného toku lymfy.
 

Odporúčania pre čitateľa: Podrobnosti o obezite vrátane opisu väčšiny kľúčových redukčných režimov nájdete v publikácii autora článku pod názvom "Na čo sú diéty", nakladateľstvo Ikar 2015.

Další články

Zdravie
Chudnutie
Strava
Ako poraziť chuť na sladké

Chuť na sladké prepadne raz za čas snáď každého z nás. Čo teda robiť, keď nás láka chrumkavá sušienka, torta so zvodne hebkým…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Chudnutie
Chudnutie podľa znamenia?

Výsledky viac ako dvojročného prieskumu NUTRIADAPT dokazujú, že úspech pri znižovaní hmotnosti sa líši nielen podľa pohlavia…

Vaše premeny

Miluša Doležalová

Zmena nastala pri nástupe do penzie, počas 5 rokov som pribrala 20 kg

Milan Jaška

Môj zdravotný stav sa výrazne zlepšil a cítim sa oveľa lepšie

Alena Nováková

Dnes už viem, že NIKTO za Vás NIKDY nebude chudnúť