Čo je jarná únava?
Každý rok s príchodom teplejších a slnečných dní zavíta do nášho života jarná únava. Odborníci sa rozhodli preskúmať, čo to vlastne jarná únava je. Hoci to ešte presne špecifikovať nevedia, výskum o jarnej únave poukazuje na vnútorné a vonkajšie zmeny.
Naše telo má tendenciu reagovať na akúkoľvek zmenu, či už vnútornú alebo vonkajšiu, stresom. A prechod zo zimného obdobia do jarného je tak trochu hrozbou pre stálosť vnútorného prostredia.
Na celý náš organizmus vplýva viac slnečného svetla, predlžovanie dňa a skrátenie noci, zvýšenie vonkajšej teploty, vlhkosti, jednoducho „indoorové“ aktivity presúvame von a vydávame viac energie ako bol náš organizmus počas zimy zvyknutý. Navyše telo pracuje na plné obrátky na posilnení imunitného systému, ktorý počas jesene a zimy môže byť oslabený. Taktiež v zime, kvôli zníženej fyzickej aktivite, môžeme trpieť nedostatočnou tvorbou niektorých hormónov ako sú napr. serotonín, dopamín a pod., ktoré sú nazývané aj hormónmi šťastia, či motivácie. J Naopak, kortizolu (stresového hormónu), máme viac ako potrebujeme aj vďaka enviromentálnej záťaži, resp. nášmu životnému štýlu. Výsledkom tohto všetkého je letargia, slabá motivácia, nízka vitalita...
Nedostatok vitality môže súvisieť aj s nedostatkom vitamínovej rezervy v organizme. Tzv. posilňovače primárnej energie ako sú vitamíny D a C, závisia od dostupnosti slnečného svetla a čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré konzumovať v jarných mesiacoch môže byť problémom.
Ďalšie príznaky jarnej únavy sú:
- strata chuti do jedla
- neustály pocit únavy
- ťažkosti s pozornosťou a udržaním koncentrácie
- problémy so zaspávaním alebo spánkom ako takým
- ospalosť
- bolesti hlavy
- spomalené reflexy a reakcie na podnety
- úzkosť
- kolísavá nálada...
Ako poraziť jarnú únavu?
- Teplotu v miestnosti udržiavajte konštantnú a tiež dbajte na primeranú vlhkosť.
- Naplánujte si denné aj týždenné aktivity. Rutina v tomto prípade pomáha prispôsobiť sa organizmu progresívne. Regulovaná činnosť totiž minimalizuje stres a zároveň vytvára silu, ktorú potrebujete načerpať pre nadchádzajúce letné aktivity.
- Počúvajte svoje telo, aby ste boli výkonný v práci ale mali aj dosť energie na fyzickú aktivitu. To znamená, neprepínajte svoje sily, ak potrebujete odpočinok, doprajte si ho. V tomto období uprednostňujte aktivity, ktoré vám robia radosť a naopak, nevyhľadávajte tie, do ktorých sa musíte nútiť.
- Pite veľa vody. Voda vyplavuje toxíny z organizmu a zvyšuje metabolizmus. Dehydratácia zas spôsobuje bolesti hlavy a únavu. Dostatočný príjem čistej vody je pre organizmus najjednoduchším a efektívnym riešením ako si zvýšiť energiu.
- Jedzte malé porcie a častejšie. Zamerajte sa na váš jedálniček, či v ňom prevláda dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.
- Doprajte pľúcam dostatok kyslíka. Aspoň 3x denne sa poriadne zhlboka nadýchnite a vydýchnite.
- Choďte von na prechádzku alebo cvičte, behajte... Dokonca už 15 minút na slnku zásobí vaše telo dostatočne vitamínom D.
- Po cvičení nezanedbávajte strečing. 10 – 15 minút strečingu pomôže regenerácii a zabráni nežiaducim účinkom napr. v podobe „svalovice“.
- Teraz je správny čas na začiatok otužovania. Prinajmenšom pri sprchovaní znížte teplotu vody a doprajte si osviežujúci pocit.
- Vychutnajte si soľný kúpeľ alebo navštívte saunu. Obidve možnosti majú neskutočne pozitívny a relaxačný efekt.
- Meditujte. AK to ešte neviete, teraz je ten najideálnejší čas s tým začať. Vynikajúcou stratégiou ako si udržať emocionálnu stabilitu je totiž meditácia.
- Doprajte si dostatočne dlhý spánok. V tomto období ak nemusíte, neponocujte, choďte spať v rovnakom čase a doprajte si rovnako dlhý čas.
Kľúčovou stratégiou v boji proti jarnej únave je teda obmedzenie stresových situácií na minimum a zvýšenie vnútornej energie, jednoducho udržiavať energetickú rovnováhu tela, emocionálnu stabilitu a dopriať si potrebný čas na kvalitný spánok.