11.10.2018
Viete, že väčšina cicavcov má schopnosť vytvárať si „céčko“ a aj si ho tvoria podľa vlastnej potreby? Napríklad keď je ich organizmus napr. v strese, vytvoria si ho ešte viac. Faktom je, že človek si vitamín C nedokáže vo vlastnom tele syntetizovať a preto je nútený čerpať ho zo svojej potravy. Existuje niekoľko varovných signálov, kedy sa nám telo snaží naznačiť, že vitamínu C máme žalostne málo.
Vitamín C je dôležitý aj pre naše ústa, pretože v ústach posilňuje tkanivo epitelu (výstelky). Toto tkanivo je aj jednou z prvých bariér voči baktériám, o ktorých je známe, že pri oslabení epitelu sa otvorí brána pre vstup infekcie. Zápal, ktorý vznikne, môže viesť k ustupovaniu ďasien a pri nízkej hladine vitamínu C aj k možnosti vzniku paradentózy, ktorá predstavuje infekciu ďasien, poškodenie či dokonca stratu zubov.
Po absorbovaní vitamínu C, postupne prechádza do ostatných tkanív a orgánov a taktiež sa dostáva aj do vlasovej pokožky hlavy. Nedostatok vitamínu C oslabuje korienky vlasov, čo vedie k suchým vlasom, ktoré majú tendenciu štiepiť ich konce ale aj k spomaleniu rastu a k ich následnému vypadávaniu. Naopak dostatočný príjem tohto vitamínu podporuje rast vlasov a taktiež pomáha telu absorbovať viac železa z prijatej potravy.
Céčko posilňuje kapiláry, teda drobné cievy, ktoré máme aj v nose. Pri nedostatočnom prísune vitamínu C sa epitel stáva krehkejším a náchylnejším na praskanie, čo sa môže prejaviť krvácaním z nosa alebo tzv. epistaxou. Takže epistaxa môže byť jasným signálom, keď telu chýba vitamín C.
Vitamín C je potrebný aj pri syntéze kolagénu, ktorý je veľmi dôležitý pre pokožku. Suchá, zhrubnutá či červená pokožka nie je len známkou starnutia, vyskytnúť sa môže v akomkoľvek veku. Nedostatok vitamínu C sa teda môže prejaviť na pokožke, ktorá viac svrbí a môžu sa objaviť zhrubnuté miesta na stehnách, zadku ale aj na ramenách a tvári. Jednoducho málo céčka môže spôsobiť to, že z hladkej pokožky sa stane brúsny papier.
Už sme spomínali vyššie, že nedostatok vitamínu C oslabuje kapiláry, čo sa prejaví na tele modrinami aj pri najmenšom náraze alebo si ani neuvedomujeme, kde sme k modrine prišli. Odborníci z University of Michigan Health Systems tvrdia, že modriny sú indikátorom zdravotného stavu. Ak sa začnú objavovať, zaraďte do jedálnička veľa vitamínu C aj flavonoidy.
Vitamín C je potrebný aj pri rekonvalescencii či hojení rán. To platí najmä v prípadoch po chirurgických zákrokoch, pretože pomáha brániť infekcii rán a tiež má dôležitú úlohu pri obnove tkanív.
Vitamín C pomáha zvyšovať produkciu bielych krviniek, ktoré likvidujú nebezpečné vírusy a baktérie. Keďže vitamín C je silným antioxidantom, pomáha bunky chrániť pred infekciami. Ak vám teda chýba vitamín C, je viac ako pravdepodobné, že prechladnutia či chrípky si budú u vás podávať kľučku.
Čerstvé ovocie a zelenina sú bohatým zdrojom vitamínu C, preto je fajn, keď svoj jedálniček obohatíte o brokolicu, kapustu, špenát, papriku, jablká...
Snažte sa ovocie a zeleninu konzumovať čerstvé, pretože dlhým varením sa vitamín C znehodnocuje a odborníci upozorňujú, že zeleninu do polievok by sme mali vkladať až vtedy, keď voda začne vrieť.