15.06.2018
Ale aj bez ohľadu na šetky naše zlozvyky dokopy, vaše telo môže byť náchylné starnúť rýchlejším tempom. Niektorí ľudia skutočne majú orgány a chromozómy „pracujúce“ v zrýchlenom tempe, v ich prípade prichádza do úvahy aj náchylnosť na zvýšené riziko ochorení spojených s vekom, ako sú ochorenia srdca a rakoviny.
Nedávnej štúdie sa zúčastnilo 1 000 ľudí, ktorí absolvovali množstvo funkčných testov, vrátane testovania funkcie obličiek, kapacity pľúc, cholesterolu, tlaku krvi či štruktúr oka. Aké sú výsledky? Všetci účastníci boli vo veku 38 rokov a podľa výsledkov ich rozdelili do dvoch skupín biologického veku, teda do skupiny mladých 30-ročných a do skupiny 60-ročných.
Ale prečo teda niektorí jedinci starnú rýchlejšie a iní zas pomalšie? Odborníci uvádzajú všeobecné hypotézy, ako je kombinácia génov aj vplyv životného prostredia, ale okrem toho ešte uvádzajú ,že kto zanedbáva svoju duševnú činnosť, ten taktiež aj rýchlejšie starne. „To poukazuje na fakt, že už aj u mladých ľudí môžeme vidieť príznaky pokročilého veku, ktoré zodpovedajú klesajúcim fyzickým a kognitívnym funkciám už dlho predtým, než sa ochorenia súvisiace s vekom môžu u nich vyvinúť“ tvrdia autori štúdie z Duke University School of Medicine a Centra pre starnutie.
Dobrou správou je, že veda prišla na niekoľko spôsobov, ako zvrátiť účinky niektorých markerov starnutia.