5 najčastejších príznakov, že hormóny sa zbláznili

22.08.2018

 
Podráždenosť či pocit neustáleho nafúknutia? Aj to môže mať na svedomí nerovnováha hormónov…

 

Hormóny v ľudskom tele sú akýsi “poslíčkovia”, ktorí ovplyvňujú fungovanie buniek a orgánov. Ženy si ich výkyvy najviac uvedomujú v súvislosti s menštruačným cyklom, tehotenstvom alebo v súvislosti s menopauzou. No aj niektoré lieky, nezdravý životný štýl môžu spôsobiť ich výkyvy.

 

Najčastejšie príznaky disbalancie horómov sú:

 

  1. Nepravidelná menštruácia

Väčšina žien máva menštruáciu každých 21 až 35 dní. Ak však menštruácia “nepríde” v rovnakom čase, môžete mať priveľa alebo naopak, primálo hormónov (estrogen a progesterón). Nepravidelnosť menštruačného cyklu môže mať tiež syndróm polycystických vaječníkov tzv. PCOS alebo po 40. roku života môže prísť obdobie perimenopauzy, čo je čas pred menopauzou. V prípade nepravidelnej menštruácie je vhodné stav konzultovať so svojim lekárom.

 

  1. Poruchy spánku 

Rovnako aj problémy so zaspávaním či nekvalitným spánkom môžu mať na svedomí práve hormóny. Nízka hladina progesterónu môže vyvolávať práve problémy so zaspávaním, tiež môže vyvolávať návaly tepla a nočné potenie.

 

  1. Problematická pleť

Ak sa z času na čas nejaká vyrážka objaví, je to úplne normálne. Ale ak sa zvýši hladina androgénov (mužské hormóny, ktoré majú aj ženy) tá môže vyvolať zvýšenie mastnosti pokožky, ktorá upcháva póry a vyvolať napr. akné. Tieto hormóny tiež ovplyvňujú kožné bunky vo vlasových folikuloch, takže tiež môžu mať na svedomí vypadávanie vlasov viac ako je obvyklé.

 

  1. Problémy s pozornosťou a pamäťou

Odborníci už vedia, že zmeny estrogénu a progesterónu pôsobia aj na mozog a tak sa môžu objaviť problémy s pozornosťou či horším zapamätávaním. Toto zhoršenie sa môže tiež vyskytnúť v období perimenopauzy a menopauzy, ale aj s poruchou fungovania štítnej žľazy. Aj v tomto prípade je namieste stav včas konzultovať s lekárom.

 

  1. Nafúknuté bruško

Črevá sú lemované drobnučkými bunkami, ktoré reagujú na hladiny estrogénu a progesterónu. Keď tieto receptory zaznamenajú zmenu hladiny týchto hormónov, môžete zaznamenať zmenu v súvislosti s trávením. To je aj dôvod, prečo počas “vášho” obdobia sa môže objaviť bolesť brucha, nafukovanie, problémy s trávením, nevoľnosť. Ak sa k tomu pridala častá únava a akné, na príčine môže byť utlmená produkcia spomínaných hormónov.  

 

 

 

Další články

Zdravie
Pre toto je telový olej kráľom luxusu

Ak ste vo fáze, kedy zhadzujete tukové vankúšiky, okrem stravy a cvičenia je okrem iného potrebné dbať aj o pokožku tela.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Jablká, kam sa pozrieš. Mušt ale má byť len z tých zrelých a nepoškodených

S jeseňou prichádza aj sezóna muštu. Farmárske trhy, obchodné reťazce, ale aj súkromní producenti. Spôsobov, ako sa k…

Vaše premeny

Jana Chomová

Naučila som sa správne kombinovať vhodné potraviny, schudla som a zlepšil sa mi môj zdravotný stav

Milan Kormoš

Sám som bol prekvapený z toho, ako to všetko zrazu ide

Daniela Huráková

Treba to vyskúšať, stojí to za to!