Fakt č. 2 FYZICKÁ AKTIVITA A CVIČENIE
Hýbať sa je zdravé
- Pravidelné cvičenie môže zabrániť úbytok svalovej hmoty a sily súvisiacich s vekom, zlepšiť rovnováhu, flexibilitu, vytvalosť, u starších ľudí dokonca znížiť riziko pádu.
- Pohyb, ktorý sa vykonáva pravidelne tiež môže pomôcť predchádzať srdcovo – cievnym ochoreniam, mŕtvici, cukrovke, vysokému tlaku či osteoporóze.
- U ľudí s chronickou artritídou môže pomôcť zlepšiť ich schopnosť vykonávať každodenné aktivity ako je napr. chôdza po schodoch, bicyklovanie…
- Pravidelná fyzická aktivita tiež zvyšuje sebavedomie, znižuje stress a úzkosť, zlepšuje náladu a celkovo pozitívne naladenie človeka.
- Cvičenie pomáha kontrolovať nárast hmotnosti, viac vydanej energie napomáha eliminovaniu tuku v organizme.
- Fyzickú aktivitu sa odporúča vykonávať 3 až 5X do týždňa minimálne 30 minút (aj chôdza sa počíta do fyzickej aktivity). Náročnejšie cvičenie, prípadne mierne cvičenie každý deň môže priniesť väčší benefit pre zdravie alebo požadovanú stratu neželaných kilogramov.
- Nikto nie je príliš starý na to, aby začal cvičiť. Dokonca aj ľudia vo veku 70 a viac rokov môžu cvičiť a zlepšiť si silu a rovnováhu.
- Cvičiť nemusíte 30 minút bez prestávky, pokojne si môžete túto aktivitu rozdeliť do 10 – minútových blokov.
- Ak s cvičením začínate, nepreháňajte to a začnite pomaly a postupne od mierneho cvičenia až po intenzívne, aby ste sa vyhli nadmernej bolesti alebo zraneniu. Vo vyššom veku alebo pri zdravotných ťažkostiach je ideálne začať chôdzou, pred intenzívnym cvičením je vhodnejšie sa vopred poradiť s lekárom.
- Aj deti potrebujú pohyb, hry vonku sú na to ideálne. Ak sa venujú niektorému zo športov, vhodné je kontrolovať ich aby nezanedbávali napr. strečing, ktorý pomáha predchádzať rôznym úrazom.
Kedy sa pred aktívnym športovaním treba poradiť s lekárom?
- ak trpíte ochoreniami ako je astma, artritída, osteoporóza, s ochorením pľúc
- odporúča sa to aj mužom, ktorí s cvičením chcú začať a majú viac ako 40 rokov, u žien je hranica posunutá na 50 rokov
- keď sa pri akejkoľvek námahe rýchlo unavíte, trpíte dýchavičnosťou alebo tlakom či bolesťou na hrudi
- aj vtedy, ak trpíte ochoreniami, ktoré zvyšujú riziko rozvoja ischemickej choroby srdca ako je napr. vysoký krvný tlak, cukrovka, fajčenie, vysoký cholesterol
- všetci tí, ktorí sú chorobne obézni
Aké sú najčastejšie dôsledky fyzickej nečinnosti a nedostatku cvičenia?
Fyzická nečinnosť je spojená s ochoreniami srdca a niektorými druhmi rakoviny. Rovnako nedostatok cvičenia môže súvisieť so vznikom cukrovky II. typu, ktorá sa vyskytuje najmä v dospelom veku a nie je závislá na podávaní inzulínu.
Je zrejmé, že žiadna alebo veľmi nízka pohybová aktivita vedie k neželanému a často aj nekontrolovateľnému nárastu hmotnosti.
Zhrnutie: Hýbať sa pravidelne sa oplatí a začať s pohybom môžeme kdekoľvek a v ktoromkoľvek veku, samozrejme primerane k zdravotnému stavu. Každý z nás si môže vybrať z obrovského množstva športových aktivít, ktoré mu prinesú len same pozitíva.
V poslednej, tretej časti si posvietime na mentálne zdravie.