06.10.2017
Pokiaľ ide o zdravú výživu, vajcia boli odborníkmi dlhú dobu považováné za tabu. A to hlavne kvôli vysokému obsahu cholesterolu. Kým si obhájili svoje miesto medzi odporúčanými, nutrične hodnotnými potravinami, muselo sa uskutočniť niekoľko vedeckých štúdií a výskumov. Tie následne potvrdili, že konzumácia vajec nemá žiadny vplyv na hladiny krvného cholesterolu alebo riziko ochorenia srdcovými chorobami. Obavy o zdravie tak bolo možné vypustiť. Dnes sú vajcia výživovými poradcami opäť vyzdvihované do nebies. A vďaka cenným živinám by mohli byť úplne oprávnene radené i k superpotravinám.
Na rozdiel od “super” potravín, ktoré sa k nám ako vzácny poklad dovážajú z exotických krajín a potom sa kvôli nájdeným pesticídom či iným zdraviu škodlivým látkam zasa sťahujú z predajných pultov, sú vajcia skutočnou výživovo hodnotnou potravinou. Naviac tunajšou. A keď prihliadneme k nedávnemu incidentu s toxickým fipronilom, ktorý bol odhalený vo vajciach dovážaných z Belgicka, Holandska, Nemecka a Poľska, je to práve slovenský pôvod, ktorý vajciam pridáva na kvalite.
Nie len vitamíny, ale tiež minerálne látky, aminokyseliny a antioxidanty
Okrem spomínaného vitamínu D totiž obsahujú tiež vitamíny A, B5, B12, B2, B6, E a K. Z minerálnych látok je to potom už spomínaný vápnik, fosfor, ktorý rovnako podporuje zdravie kostí, draslík, železo alebo zinok, ktorý posilňuje imunitu. Vo vajciach nájdeme tiež cholín. Ide o bioakívnu látku, ktorá podporuje a zlepšuje vývoj mozgu plodu a novorodenca. K správnemu fungovaniu nervovej sústavy prispieva tiež u starších ľudí. Ďalším benefitom vajec sú antioxidanty luteín a zeaxantín. Tie napomáhajú k obnovovaniu očnej sietnice a následne k prevencii zrakových degenerácií. Esenciálne aminokyseliny, ktoré sú vo vajciach zastúpené v plnom počte, sú pre ľudský organizmus nevyhnutné, pretože si ich sám nedokáže vyrobiť. Lecithin, ktorého je v jednom vajci až 1700 mg, podporuje pamäť a koncentráciu.
Kvalitné bielkoviny
Ďalšie plusové body môžu vajcia spoľahlivo pozbierať i čo sa týka bielkovín, ktoré hrajú veľmi dôležitú rolu pri tvorbe svalstva. V porovnaní s mliečnymi, mäsovými a rybími bielkovinami majú tie vaječné najvyššiu biologickú využiteľnosť. Z jedného stredne veľkého vajca tak môžeme získať rovnaké množstvo bielkovín ako napr. z 30 gramov vareného mäsa, rýb alebo hydiny. Okrem toho, že sú vajcia najlepším zdrojom bielkovín, príjemným bonusom je tiež fakt, že sú zároveň cenovo najdostupnejšie. Ďalšou veľkou výhodou vaječných bielkovín je tiež ich ľahká stráviteľnosť.
Určite sa zhodneme na tom, že vajcia by vo vašom jedálničku nemali chýbať. Ako je ich ale najlepšie pripraviť, aby boli zachované všetky nutričné hodnoty, o ktorých sme sa tu rozpísali?
Úplne najlepší spôsob, ako si vajcia naservírovať, je klasicky ich uvariť. Záleží potom na vás, či preferujete variantu natvrdo, namäkko alebo nahniličku. U vajec natvrdo, ktoré sa varia najdlhšie (8 - 12 minút), máte naviac najväčšiu istotu, že sa vyhnete riziku nákazy salmonelou. Nebezpečenstvo infekcie vzniká najčastejšie pri konzumácii vajec varených namäkko, vajec do skla, vajec do bujónov alebo pri nedokonalom prepečení volského oka.
Najlepšie na prepustenom masle a so zeleninou
Keď už sa rozhodnete pre smažené vajíčka, voľte radšej tuk, ktorý je stabilný aj pri vyšších teplotách. Na prípravu vajec je najlepšie ghí (prepustené maslo), ktoré dodá i príjemnú chuť masla. Ideálne je dať si k vajíčkam zeleninu, či už surovú alebo tepelne upravenú. Nielenže tým zvýšite denný prísun zeleniny, ale tiež doplníte ďalšie potrebné vitamíny a vlákninu. Menej vhodná už je kombinácia s údeninami alebo slaninou. Touto kombináciou dostávate do tela oveľa viac soli. Najlepšie je dať si vajíčka na raňajky, pretože tak organizmu dodáte energiu a potrebné živiny na celý deň. A naviac vás zasýtia na dlhú dobu.