22.11.2021
Aj podľa tradičnej čínskej medicíny sú niektoré potraviny „jangové“ a ovplyvňujú vnútornú teplotu tela, zahrievajú a zároveň osviežujú, napomáhajú prúdeniu krvi a tiež pomáhajú uvoľňovať energiu. Chilli papričky obsahujú známy kapsaicín, ktorý im dáva charakteristickú pálivosť. Táto látka sa tiež využíva dokonca aj v niektorých krémoch na zmiernenie bolesti, no známejšou je najmä svojím pozitívnym pôsobením na rozprúdenie metabolizmu. V chladnom období si kľudne môžete dopriať známe chilli con carne, bielkoviny obsiahnuté vo fazuli pomáhajú budovať svaly, paradajky a cibuľa sú zase bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú udržať si aj zdravie.
Už naši predkovia vedeli o tom, že cibuľa je zdraviu prospešná a v kuchyni priam nenahraditeľná. Cibuľa sa používa aj v tradičnej čínskej medicíne, pretože pomáha zvyšovať potenie aj pri ochoreniach súvisiacich s prechladnutím. Podľa tradičnej čínskej medicíny práve cibuľa je akýmsi hnacím motorom pre energiu, povzbudzuje ju, aby sa dostala až na povrch a zahrievala.
V poslednom období v našich končinách zažíva veľký boom. Toto korenie je známe po celom svete, v Indii je používané aj na liečenie doslova už tisícročia. Toto horčicovo-žlté korenie je bohaté na antioxidanty, pôsobí protizápalovo a považuje sa doslova za „termokorenie“.
Ďalším známym „zahrievačom“ je zázvor. Z nastrúhaného zázvoru, zaliateho horúcou vodou si pripravíte chutný čaj, ktorý vám pomôže udržať telo v teple práve pre jeho termogénne vlastnosti. Navyše podporuje správny prietok krvi a urýchľuje metabolizmus.
Ovsená kaša je považovaná za jednu z najlepších zimných ohrievačov, navyše je zdravá, pretože môže pomôcť pri znižovaní „zlého“ cholesterolu, ktorý sa usádza v cievach. Podľa tradičnej čínskej medicíny je ovos „jang“ a nielenže pomáha telo zahriať, no tiež údajne je skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o prebytočnú vlhkosť vo vnútri tela