Takto by mal vyzerať denný harmonogram školáka

09.04.2018

 
Pre dieťa môže byť škola a všetky povinnosti s ňou súvisiace, náročné. Ak k tomu ešte pridáme záujmové krúžky, ktorých majú deti často neúrekom, nezostáva im priestor a čas na oddych a vlastnú kreativitu. Deti treba primerane motivovať, nie na nich naložiť viac, ako sú schopné uniesť. A najmä, mali by sme sa postarať o vyvážený denný režim, ak ich chceme uchrániť pred možnými zdravotnými problémami.

 

Ako by mal vyzerať správny denný režim školáka?

 

Dobrým základom každého dňa by mali byť zdravé raňajky 

Dnes nie je ničím výnimočným, že deti ráno neraňajkujú. A to je zásadná chyba, pretože dobré raňajky pomôžu naštartovať ich metabolizmus a dodajú im potrebnú energiu. Mali by ste dbať na čerstvosť a kvalitu potravín a zabezpečiť pestrosť.

 

Celozrnné pečivo môžete natrieť rôznymi, doma pripravenými nátierkami, deti majú radi aj maslo s medom alebo domácim džemom. Ponúknuť im môžete vajíčko na rôzny spôsob či kvalitný syr. Nič nepokazíte ani bielym jogurtom, ku ktorému môžete pridať oriešky, semienka či ovocie. To sa hodí aj na desiatu. Alebo banán, jablko či hruška.

 

K strave patrí aj pitný režim. Ten by mal byť dostatočný a tvoriť by ho mala prevažne čistá voda. Sladené nápoje sa pre vysoký obsah cukru neodporúčajú. Nedostatok tekutín môže u dieťaťa spôsobiť bolesť hlavy, únavu a ospalosť.

 

Po škole by si malo dieťa oddýchnuť

Nenúťte dieťa písať si domáce úlohy hneď po vyučovaní. Doprajte mu čas na oddych a nechajte ho o aktivite rozhodnúť. Niektoré deti si potrebujú poležať či zdriemnuť, pretože ich školské povinnosti vyčerpali. Iné naopak potrebujú nabrať ďalšiu energiu pri športe. Pobyt na čerstvom vzduchu je priam žiadaný. Odporúča sa, aby malo dieťa aspoň jeden športový krúžok. Možností je veľmi veľa, množstvo voľnočasových aktivít ponúkajú aj mnohé školy v rámci školského klubu. Dieťa by ste do ničoho nemali tlačiť, nechajte ho, nech sa samé vyberie, čo ho láka. Môžete ho len usmerniť.

 

Kedy písať domáce úlohy

Doprajte teda dieťaťu priestor na oddych. Jeho výkon opäť stúpa až neskôr popoludní a to by mal byť čas na domáce úlohy a prípravu na vyučovanie. Začnite s jednoduchšími úlohami, smerujte k zložitejším a prípravu ukončite zase niečím menej náročným. Ak dieťa pri písaní domácich úloh potrebuje pauzu, doprajte mu ju. Opätovne sa tak zvýši jeho koncentrácia.

 

Čas na hru

Keď sú školské povinnosti za vami, môžete dieťaťu dopriať ešte čas na hru. Pokým vy pripravujete večeru, dieťa si podľa veku a záujmov môže dopriať oddych prostredníctvom hry s kamarátmi či súrodencami. Nekomandujte ich, nechajte im otvorený priestor na realizáciu.

 

Dostatočne dlhý spánok

Je u detí veľmi podstatný. Neodporúča sa žiadne dlhé ponocovanie pred televíznou obrazovkou či počítačom. Práve naopak. Spánkový režim by mal byť pravidelný. V závislosti od veku, dieťa by malo každý deň spať 9 až 11 hodín, v dobre vetranej izbe s primeranou teplotou, bez rušivých podnetov. Uložte dieťa do postele najneskôr do 21.00. 

Další články

Zdravie
Strava
Deti
Na vitamíny väčšinou nezabúdame, ale je náš príjem minerálnych látok dostat

Minerálne látky tvoria približne 4 percentá našej telesnej hmotnosti a pre správne fungovanie nášho organizmu sú nevyhnutné.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Deti
Máte doma hyperaktívne dieťa? Príčinou môže byť nevhodná strava!

Máte doma hyperaktívne dieťa? Príčinou môže byť nevhodná strava!

Vaše premeny

Andrea Horáková

Čo robiť, keď rada jem a ak som nervózna, pridám si jedlo navyše?

Roman Maljacek

Som spokojný sám so sebou, cítim sa oveľa lepšie

Jana Nováková

Život sa mi zmenil od základov