06.02.2018
Dôležité je cvičenie
Srdce je sval, preto je logické, že ho treba posilňovať. Bude zdravšie, silnejšie a v lepšej kondícii. Začať cvičiť nie je nikdy neskoro. Môžete sa naštartovať v ktoromkoľvek veku. Dôležité je, aby ste niečo robili.
Vyberte si šport či aktivitu, ktorá vám je blízka. Ak ste sa dovtedy nevenovali žiadnemu športu, začnite pomaly a postupne zvyšujte záťaž. Aj rýchla chôdza či jogging, beh alebo cyklistika sa počítajú. Ide o tzv. kardio cvičenie, pri ktorom sa zvyšuje srdcová frekvencia a zrýchľuje tep. Ďalšou zložkou cvičenia by mal byť tzv. silový tréning. To znamená tréning s činkami alebo posilňovanie váhou vlastného tela.
Záver cvičenia by mal vždy patriť strečingu, vďaka ktorému predídete svalovici. Nikdy nič nerobte nasilu, ale iba do takej miery, do akej vám to telo dovolí.
Účinky vitamínov a minerálov
Do stravy zaraďte zvýšené dávky vitamínu B, ktorý zabraňuje ateroskleróze. Nájdete ho v rybách, pečienke aj vo vajíčkach. Dôležitý je aj vitamín E, ktorý zodpovedá za správny srdcový rytmus, zabraňuje trombóze a pomáha zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu.
Mnohé výskumy potvrdili, že aj vitamín C má priaznivé účinky na znižovanie rizika srdcovo-cievny ochorení.
Pri starostlivosti o svoje srdce by ste nemali zabúdať ani na horčík, draslík a koenzým Q10. Horčík preukázateľne znižuje krvný tlak a tým redukuje riziko infarktu. Je obsiahnutý v banánoch, strukovinách, orechoch či figách.
Draslík sa nachádza v marhuliach, slnečnicových semienkach, fazuli, citrusoch a listovej zelenine. Je zodpovedný za prenos elektrických impulzov v srdci. No a v neposlednom rade koenzým Q10, ktorý zlepšuje výkonnosť a obmedzuje dýchavičnosť. Mali by ho užívať ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi chorobami, ale aj tí, ktorí už prekonali infarkt či mozgovú príhodu alebo podstupujú liečbu rakoviny.
Toto zaraďte do svojho jedálnička