10.05.2015
Pozrite sa na jedlá, ktoré sa diétne len tvária a vyberte nejakú ich menej kalorickú variantu.
Zatiaľ čo miska alebo tanier plne naložené šalátovými listami neobsahujú takmer žiadnu energiu, prísady pokojne urobia zo zeleninového šalátu energetickú bombu. Všetka ďalšia zelenina je samozrejme v poriadku, rovnako ako lyžička panenského olivového oleja na chuť - a aj kvôli rozpúšťaniu vitamínov. V poriadku je aj tuniak, kvalitná šunka, kuracie prsia alebo vajíčko. Potom však začne ísť do tuhého. Napríklad so syrmi treba narábať veľmi opatrne, na 1 porciu postačí do 30 g syra, pretože až na výnimky obsahujú veľa tuku. Nehovoriac o rôznych chlebových či pečivových krutónov, opečenej slanine alebo obaľovanom a vyprážanom mäse. Ak to ešte korunujú dressingom alebo majonézou, na diétu môžete úplne zabudnúť. Klasickým príkladom je tradičný Ceasar šalát.
Pravidlo číslo jedna: cestoviny nie sú o nič viac diétnejšie než knedle. Zvlášť nie vtedy, ak si dávate veľkú a smotanou zaliatu alebo syrom posypanú porciu. Diétne nie sú ani cestovinové šaláty. Taliani samozrejme cestoviny jedia, väčšinou však ako predjedlo, každopádne v malých porciách a väčšinou aj v prostých ľahkých úpravách - najčastejšie s čerstvými rajčianami a bazalkou. U cestovín navyše hrá úlohu to, ako ich uvaríme - čím rozvarenejšie budú, tým vyšší glykemický index budú mať a my tým skôr budeme mať zase hlad.
Vyzerá to logicky, kto chce znížiť svoj denný energetický príjem, môže začať jesť nízkoenergetické varianty obľúbených pokrmov a má vyhrané. Lenže tak to nie je, pretože tieto potraviny predstavujú vlastne niekoľko chytákov v jednom. Príklad? Ľudia mávajú pocit, že si z týchto potravín môžu dať vyššie množstvo než tých klasických, lenže zase taký rozdiel v energetickej hodnote medzi nimi nie je. Navyše, výrobcovia väčšinou jednu zložku uberú, ale inú či iné pridajú. Niektoré light jogurty tak napríklad obsahujú minimum tuku, ale sú prisladzované, či už cukrom alebo umelými sladidlami. Sušienky zase môžu obsahovať menej cukru, ale o to viac tuku, ktorý je nositeľom chuti. Tieto light potraviny navyše obsahujú viac umelých prídavných látok ako klasické. Viac sa môžete dočítať tu.
Tento názor nie je masovo rozšírený, ale časť dietárov, najmä žien, sa ho drží. Domnievajú sa, že kto chce niečo zhodiť, nesmie jesť mäso. A to je nezmysel. Alebo, presnejšie povedané, vadí tučné mäso a väčšina údenín, úplne rovnako, ako vadia maslové torty. Chudé mäso by naopak malo byť súčasťou diétneho jedálnička ako zdroj kvalitných a nevyhnutných bielkovín, ktoré často predovšetkým ženám chýba. Telu pritom slúži ako zdroj energie a rozhodne ich potrebuje, aby malo z čoho budovať a udržiavať svaly. Nehovoriac o tom, že bielkoviny sú skvelé na zahnanie hladu. S nedostatočnou konzumáciou mäsa súvisí aj chudokrvnosť, ktorá tiež častejšie trápi ženy ako mužov.