Predvianočný stres alebo pohoda pri kávičke? Ani jedno sa nemá preháňať.

06.12.2017

 
V týchto dňoch máme dve možnosti - buď podľahnúť predvianočnému stresu alebo ho odbúrať a zrelaxovať, napríklad pri šálke dobrej kávy. To, že stres je pre naše zdravie škodlivý, je všeobecne známe. Ako je to ale s tou kávou? Odborné výskumy hovoria o pozitívnych, ale aj o negatívnych účinkoch.

Počas posledných pár rokov rastú kaviarne ako huby po daždi, rovnako ako spoločenská prestíž toho, kto sa zvezie s obľúbenosťou kávy a stane sa baristom. Káva jednoducho ťahá. Pre väčšinu z nás je jej popíjanie každodenným rituálom spojeným s odpočinkom a relaxáciou, čo je v dobe predvianočného zhonu viac než vhodné.

Okrem obľúbenosti a spoločenskej prestíže je tu ale ešte ďalšie hľadisko - zdravotné. A vzhľadom k tomu, že informácií na tému káva a jej vplyv na ľudské zdravie nájdeme na internete mraky, poďme si ich teda trochu utriediť a pozrieť sa na ne z technickejšieho hľadiska.

V káve nie je iba kofeín

Keď sa povie káva, napadne nás ako prvý najskôr kofeín. Okrem neho ale káva obsahuje aj ďalšie látky, ktoré sa podieľajú nielen na jej špecifickej chuti.

  • Kofeín - patrí do skupiny purínových alkaloidov a dáva káve horkú chuť. Vstrebáva sa predovšetkým v žalúdku a menej v tenkom čreve, čo umožňuje jeho rýchlu administráciu v mozgovom tkanive, kde pôsobí stimulačne na náš nervový systém.

  • Kahweol a cafestol - organické látky, ktoré sa vstrebávajú v čreve. Je im pripočítaný možný podiel na zvýšení celkového cholesterolu a LDL-cholesterolu, jedná sa ale o minimálne zvýšenie, ktoré by zdravému jedincovi, ktorý pije 2-3 šálky kávy denne, nemalo predstavovať zdravotné riziko. Naproti tomu je kahweolu a cafestolu prisudzovaný preventívny účinok pred vznikom rakoviny. Bolo preukázané, že majú protizápalový účinok, môžu sa podieľať na antioxidačnej ochrane organizmu a môžu tiež aktivovať detoxikačné mechanizmy v tele.

  • Kyselina chlórogenová - vďaka svojej štruktúre má veľmi silný antioxidačný potenciál. Vzhľadom k tomu, že sa vstrebáva v čreve, boli jej pripisované preventívne účinky v prípade vzniku rakoviny. Neskôr sa ale prišlo na to, že takto prospešne môže kyselina chlorogenová pôsobiť iba u niekoho. Črevné baktérie túto kyselinu totiž premieňajú na ďalšie molekuly a jej antioxidačné účinky následne klesajú.

  • V pražených zrnách kávy môžeme nájsť tiež bielkoviny, minerálne látky (horčík, sodík) alebo vitamín E.

Káva a rakovina

Zatiaľ čo predtým sa konzumácia kávy považovala za rizikový faktor vzniku rakoviny, dnes už máme vedecké poznatky, ktoré v prípade tohto ochorenia hovoria skôr v jej prospech. Významnú úlohu tu zohrávajú najmä antioxidačné látky, ktoré aktivujú tiež vnútorné antioxidačné procesy. Dôležité sú i detoxikačné mechanizmy, ktoré potom účinnejšie zbavujú náš organizmus toxických látok vrátane rôznych karcinogénov. Ďalšími odbornými štúdiami bolo tiež dokázané, že káva pôsobí protizápalovo.

Protirakovinové účinky kávy sa pozorovali najmä u karcinómu pečene a prsníka. Pozitívny vplyv bol potom zistený aj pri rakovine prehĺtacieho ústrojenstva, karcinómov močového ústrojenstva či melanómov. Skoršie závery a názory, že pitie kávy podnecuje vznik rakoviny žalúdka, pankreasu a čreva, boli niekoľkými najnovšími štúdiami vyvrátené. Zistilo sa totiž, že skoršie prieskumy nezohľadnili pri hodnotení výsledkov vplyv fajčenia, ktoré je veľmi silným rizikovým faktorom pre vznik týchto typov rakoviny.

Káva a kardiovaskulárny systém

Tu sa môžeme vrátiť k spomínaným organickým látkam kahweol a cafestol, ktoré káva obsahuje a ktoré sa podieľajú na zvyšovaní celkového a LDL-cholesterolu. Toto zdravotné riziko sa dá ale výrazne znížiť tým, že namiesto klasickej kávy zvolíme kávu filtrovanú. Pri použití papierového filtra totiž dôjde k zadržaniu oboch menovaných látok. Môžeme im ale pripočítať aj plusové body, a to čo sa týka znižovania hladiny lipoproteínu, ktorý je veľmi závažným rizikovým faktorom vzniku a rýchleho rozvoja aterosklerózy (kôrnatenie ciev).

Štúdie vykonávané na účely zistiť vzťah medzi konzumáciou kávy a krvným tlakom sa zhodujú na tom, že vyšší krvný tlak môže byť kávou spôsobený, a to najmä preto, že zvyšuje hladiny adrenalínu v našom organizme. Na druhej strane ale niektoré výskumy ukazujú, že u ľudí, ktorí pijú kávu pravidelne vo veľkom množstve (viac ako 8 šálok denne), hypertenzný efekt kávy mizne. Iné štúdie potvrdili, že pri abstinencii pitia kávy po dobu 9 týždňov došlo k zníženiu tlaku krvi ako u ľudí s normálnym tlakom, tak u ľudí s mierne zvýšeným tlakom.

Ďalším preukázaným negatívom spojeným s popíjaním kávy je zvyšovanie hladiny homocysteínu v plazme. Jedná sa o aminokyselinu, ktorá vzniká v bunkách a následne sa dostáva do krvi. Zvýšené hladiny homocysteínu sú nebezpečné z hľadiska už spomínanej aterosklerózy, ktorej vznik urýchľujú.

Káva a cukrovka

V prípade cukrovky sú výsledky vedeckých výskumov o niečo radostnejšie. Preukázali totiž, že čo sa týka cukrovky II. typu, môže mať umiernené popíjanie čiernej kávy pozitívne účinky. Spočíva to v tom, že kofeín zvyšuje citlivosť buniek na inzulín (u diabetikov II. typu dochádza naopak k strate citlivosti tkanív voči inzulínu). Kyselina chlorogenová navyše ovplyvňuje vstrebávanie a transport glukózy z čreva a odsúva ju aj do vzdialenejších oddielov tenkého čreva, takže akútna záťaž organizmu glukózou nie je tak veľká.

 

Káva a chudnutie

Pozitívny vplyv môže byť káve pričítaný aj čo sa týka redukcie telesnej hmotnosti, tu je ale nutné upozorniť na to, že sa jedná predovšetkým o kvalitnú čiernu kávu. Vedci sa domnievajú, že pri miernom pití kávy dochádza ku zníženiu prísunu kalórií. Významnú úlohu tu zohrávajú hormóny ghrelín (podieľa sa na regulácii hladu a sýtosti) a serotonín (podieľa sa na regulácii príjmu potravy, pretože ovplyvňuje receptory chuti), ktorých funkcia sa kávou stimuluje, čo vedie k zníženiu percenta telesného tuku.

Káva a minerálne látky

Čo sa týka minerálnych látok, ktoré sú pre zdravé fungovanie ľudského organizmu nevyhnutné, tu káva nevychádza úplne najlepšie. Bolo dokázané, že znižuje absorpciu železa, ktoré sa okrem iného podieľa na tvorbe červených krviniek, a zinku, ktorý je zase dôležitý napr. pre rast, rozvoj mozgu, ochranu kože, správne fungovanie imunitného systému, zažívanie, reprodukciu, chuť alebo čuch.

Piť kávu - áno. Je ale dôležité ktorú a ako.

Zo záverov najnovších vedeckých poznatkov teda vyplýva, že ak sme zdraví a pijeme kávu v rozumnej miere, nie je potrebné si každú šálku, ktorú sme kedy vypili, vyčítať. Benefitov v porovnaní s prípadnými zdravotnými rizikami totiž pozbieral tento nápoj, ktorého čaru prepadajú milióny ľudí po celom svete, našťastie viac.

Nesmieme ale zabúdať na to, že je veľmi dôležitá kvalita kávy, spôsob jej prípravy i štýl konzumácie (čierna, s cukrom, s mliekom alebo so smotanou). Nemenej podstatné sú aj vonkajšie faktory ako je napríklad fajčenie, telesná hmotnosť, užívanie špecifických liekov alebo holdovanie alkoholu, ktoré môžu pôsobenie kávy na naše zdravie do veľkej miery ovplyvniť.

Článok bol napísaný v spolupráci s Mgr. Zuzanou Chmátalovou a za pomoci nižšie uvedených zdrojov.

Pourshahidy LK, Navarini L, Petracco M, Strain JJ. A Comprehensive Overview of the Risks and Benefits of Coffee consumption. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety 2016; 15:671-684.

Higdon JV, Frei B. Coffee and Health: A Review of Recent Human Research. Critical Reviews in Food Science and Nutrition 2006; 46:101-123.

Neuwirthová J, Gál B, Smilek P, Urbánková P. Káva v chemoprevenci nádorů. Klinická onkologie 2017; 30(2):106-114.

Berndt B, Mensink GBM, Kohlmeier M, Kohlmeier L, Kottgen E. Lipoprotein metabolism and coffee intake—who is at risk?. Z Ernahrungswiss 1993; 32:163–75.

Palatini P, Ceolotto G, Ragazzo F, Dorigatti F, Saladini F, Papparella I, Mos L, Zanata G, Santonastaso M. CYP1A2 genotype modifies the association between coffee intake and the risk of hypertension. Journal of Hypertension 2009; 27:1594–601.

Awaad AS, Soliman GA, Al-Outhman MR, Al-Shdoukhi IF, Al-Nafisah RS, Al-Shamery J, Al-Samkhan R, Baqer M, Al-Jaber NA. The effect of four coffee types on normotensive rats and normal/hypertensive human volunteers. Phytotherapy Research 2011; 25:803–8.

Bakuradze T, Parra GAM, Riedel A, Somoza V, Lang R, Dieminger N, Hofmann T, Winkler S, Hassmann U, Marko D, Schipp D, Raedle J, Bytof G, Lantz I, Stiebitz H, Richling E. Four-week coffee consumption affects energy intake, satiety regulation, body fat, and protects DNA integrity. Food Research International 2014; 63:420–7.

Soga S, Ota N, Shimotoyodome A. Stimulation of postprandial fat utilization in healthy humans by daily consumption of chlorogenic acids. Bioscience, Biotechnology and Biochemistry 2013; 77:1633–6.

Cook DG, Peacock JL, Feyerabend C, et al. Relation of caffeine intake and blood caffeine concentrations during pregnancy to fetal growth: prospective population based study. British Medical Journal 1996; 313:1358–1362.

Stensvold I, Tverdal A, Jacobsen BK. Cohort study of coffee intake and death from coronary heart disease over 12 years. British Medical Journal 1996; 312:544–545.

Další články

Zdravie
9 varovných príznakov, že konzumujete priveľa cukru

Faktom je, že ochorenia súvisiace s nadmerným príjmom cukru sú na vzostupe. Cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, problémy s…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Horčík je ako elixír života

"Horčík má v tele človeka nezastupiteľnú úlohu. Potrebuje ho takmer každá bunka, aby mohla plniť to, na čo je určená. Problém…

Vaše premeny

Mária Kohautová

Moja hmotnosť išla dole úplne sama a bez trápenia

Marek Varkoček

Žiadne hladovanie, iba zmena stravovacích návykov a skladby jedla

Lenka Ersepková

Som veselšia, vyrovnaná sama so sebou a spokojná