Pre tieto dôvody zelený jačmeň patrí do jedálnička.

26.04.2018

 
Jačmeň patrí k najstarším plodinám sveta a bežne sa pestuje aj u nás. Mladý zelený jačmeň sa dnes považuje za superpotravinu, ktorej sa pripisujú liečivé účinky na náš organizmus. V čom spočíva jeho sila?

Výsledky štúdií potvrdili, že najvyšší obsah minerálnych látok, vitamínov, chlorofylu a bielkovín je v rastlinke tesne pred vznikom tzv. kolienok. Ideálne je ju teda zbierať práve v tomto období. Ak nie ste sami pestovatelia, zelený jačmeň nájdete bežne v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach vo forme tabliet či prášku.

 

V prvom rade si treba uvedomiť, že zelený jačmeň nie je liek. Nelieči konkrétne ochorenie, ale vďaka svojmu zloženiu dodáva telu potrebnú energiu a podnecuje ho tak k samoliečbe, ktorou každý organizmus bezpochyby disponuje.

 

Základnou funkciou zeleného jačmeňa je pomoc pri detoxikácii organizmu a očiste od všetkého, čo môže spôsobovať zdravotné problémy. Ďalším dôvodom na jeho užívanie je potreba doplnenia vitamínov, minerálov, živín a celková regenerácia organizmu.

Po zelenom jačmeni siahnite aj v prípade, ak vás trápia:

  • Srdcovo-cievne problémy – má antitrombotické účinky.
  • Anémia – obsahuje organicky viazané železo, ktoré organizmus ihneď po konzumácii vstrebe.
  • Cukrovka – pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi.
  • Zápcha – zelený jačmeň vďaka obsahu draslíka zvyšuje peristaltiku čriev a tým pomáha vyprázdňovaniu a zabraňuje vzniku zápchy.
  • Nadváha – zelený jačmeň pomáha metabolizovať tuky, čoho výsledkom je redukcia váhy.
  • Kožné problémy – črevné a žalúdočné problémy nám organizmus zvyčajne signalizuje nečistou pleťou a rôznymi vyrážkami na pokožke. Zelený jačmeň svojimi účinkami pomáha očistiť organizmus, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj na stave vaše pleti.

Zelený jačmeň zaraďte do svojho stravovacieho režimu aj v prípade, ak chcete chrániť svoj organizmus pred chronickými ochoreniami a rakovinou. Obsahuje totiž antioxidanty a potrebný vitamín E. Ocenia ho aj športovci, či ľudia pri redukčnej diéte, pretože nápojom s obsahom zeleného jačmeňa môžu pokojne nahradiť jedno jedlo dňa.

Ako zelený jačmeň konzumovať? 

V obchode ho kúpite vo forme prášku alebo tabliet. Prášok je potrebné zarobiť vo vode, dobre rozmiešať a vypiť ideálne nalačno, kedy sa najlepšie vstrebáva. Chuť vás možno v začiatkoch prekvapí, ale dá sa na ňu zvyknúť. Ak predsa len nebudete vedieť „zemitú“ chuť jačmeňa prekonať, môžete vyskúšať tablety.

Riešením môže byť aj smoothie, ktoré si z jačmeňa pripravíte podľa nasledujúceho receptu:

Suroviny

1 lyžička prášku zeleného jačmeňa

1 zelené jablko

1 uhorka

mladý špenát

1 hurmi kaki

šťava z jedného citróna

Príprava

Jablko a uhorku zbavte šupky a nakrájajte na malé kúsky. Všetky suroviny dajte do mixéra a mixujte do hladka. Vodu pridávajte podľa toho, aký hustý nápoj chcete získať.

Další články

Strava
Mlieko, áno či nie

Pokiaľ sa rozhodnete veriť tvrdeniu väčšiny odborníkov, že mlieko a mliečne produkty sú významnými potravinami pre ľudskú…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Strava
QUINOA - viete prečo ju zaradiť do jedálnička?

Pravdepodobne ste už videli malé guľaté zrniečka, ktoré tvarom ktoré pripomínajú kuskus. Ide o semienka s názvom Quinoa,…

Vaše premeny

Mgr. Miroslava Konrádová

To, čo skutočne zaberá je Vaša vôľa a rady a pomoc odborníkov.

Anton Škrtel

Nutriadapt vrelo odporúčam každému, lebo toto nie je diéta, ale zdravý životný štýl

Katarína Nováková

Podarilo sa mi schudnúť 11 kg, prehodnotila som svoje stravovacie návyky, prístup ku strave a pitnému režimu