26.04.2018
Výsledky štúdií potvrdili, že najvyšší obsah minerálnych látok, vitamínov, chlorofylu a bielkovín je v rastlinke tesne pred vznikom tzv. kolienok. Ideálne je ju teda zbierať práve v tomto období. Ak nie ste sami pestovatelia, zelený jačmeň nájdete bežne v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach vo forme tabliet či prášku.
V prvom rade si treba uvedomiť, že zelený jačmeň nie je liek. Nelieči konkrétne ochorenie, ale vďaka svojmu zloženiu dodáva telu potrebnú energiu a podnecuje ho tak k samoliečbe, ktorou každý organizmus bezpochyby disponuje.
Základnou funkciou zeleného jačmeňa je pomoc pri detoxikácii organizmu a očiste od všetkého, čo môže spôsobovať zdravotné problémy. Ďalším dôvodom na jeho užívanie je potreba doplnenia vitamínov, minerálov, živín a celková regenerácia organizmu.
Po zelenom jačmeni siahnite aj v prípade, ak vás trápia:
Zelený jačmeň zaraďte do svojho stravovacieho režimu aj v prípade, ak chcete chrániť svoj organizmus pred chronickými ochoreniami a rakovinou. Obsahuje totiž antioxidanty a potrebný vitamín E. Ocenia ho aj športovci, či ľudia pri redukčnej diéte, pretože nápojom s obsahom zeleného jačmeňa môžu pokojne nahradiť jedno jedlo dňa.
Ako zelený jačmeň konzumovať?
V obchode ho kúpite vo forme prášku alebo tabliet. Prášok je potrebné zarobiť vo vode, dobre rozmiešať a vypiť ideálne nalačno, kedy sa najlepšie vstrebáva. Chuť vás možno v začiatkoch prekvapí, ale dá sa na ňu zvyknúť. Ak predsa len nebudete vedieť „zemitú“ chuť jačmeňa prekonať, môžete vyskúšať tablety.
Riešením môže byť aj smoothie, ktoré si z jačmeňa pripravíte podľa nasledujúceho receptu:
Suroviny
1 lyžička prášku zeleného jačmeňa
1 zelené jablko
1 uhorka
mladý špenát
1 hurmi kaki
šťava z jedného citróna
Príprava
Jablko a uhorku zbavte šupky a nakrájajte na malé kúsky. Všetky suroviny dajte do mixéra a mixujte do hladka. Vodu pridávajte podľa toho, aký hustý nápoj chcete získať.