18.07.2018
Paradajky sú obľúbenou plodinou v našom zemepisnom pásme, konzumujú sa na mnoho rôznych spôsobov, surové ale aj ako zložka mnohých jedál od omáčok cez salsy, šaláty, kečupy či polievky. Paradajková šťava výborne zahasí smäd ale používa sa aj v miešaných nápojoch ako je krvavá Mary. J
Paradajky okrem lykopénu sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu C, biotínu, molybdénu, vitamínu K, ale aj medi, draslíka, mangánu, vitamínu A (vo forme betakaroténu), vitamínu B6, kyseliny listovej, niacínu, vitamínu E, fosforu a vlákniny.
Čo je na paradajkách skvelé?
Paradajky obsahujú takmer 95 % vody, pre naše telo sú zdravou “bombou” či už surové ale aj tepelne spracované, lebo tie obsahujú ešte viac prospešných látok, pre nezanedbateľný obsah železa, tiež pomáhajú znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení, znižujú LDL cholesterol, podieľajú sa na regulácii tukov, napomáhajú zdraviu kostí, preventívne pôsobia proti rakovine pankreasu, prostaty, prsníka, vrátane niektorých neurologických ochorení ako je napr. Alzheimerová choroba.
Paradajky pôvodne pochádzajú z Peru, ich vedecký názov je Lycopersicon lycopersicum a kedysi sa ich ľudia obávali jesť, pretože sa obávali, že sú jedovaté. V 17. až 18. storočí sa paradajky v Taliansku používali len ako stolová dekorácia. Prvé paradajky v Európe boli odrody žltej farby, taliansky názov pre ne je pomodoro a vo voľnom preklade znamená zlaté jablko. Dnes už existuje viac ako 10 000 odrôd a nie je problém dopestovať paradajky v bielej, ružovej, fialovej, žltej či čiernej farbe.
Paradajky rýchlo strácajú vitamín C, preto paradajky, ktoré kúpite v supermarkete zväčša bývajú odtrhnuté ešte zelené a po ceste do obchodu sú vystavené etylénu, plynu, pomocou ktorého po ceste do obchodu dozrejú.
Zrelá paradajka (ideálne zo záhrady) má silné liečivé vlastnosti, môže znížiť riziko vzniku rakoviny, predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam, čistí karcinogény z cigaretového dymu, je plná minerálov a vitamínov, znižuje hypertenziu, reguluje krvné hladiny, rozpúšťa žlčové kamene, znižuje vznik krvných zrazenín a pomáha liečiť / predchádzať zápalom a podobne.
Pozor! Chladenie znižuje chuť aj kvalitu paradajok.
Podľa legendy paradajky kedysi používali čarodejnice vo svojich liečivých elixíroch. Dnešná reputácia paradajok prešla zásadnou zmenou a paradajka sa považuje za mimoriadne prospešnú pre ľudské zdravie, hoci listy tejto rastliny sa považujú za mierne jedovaté a nemali by sa jesť a ani piť.