28.02.2023
Jednoducho povedané - nie je žiadny ženský a mužský prístup k cvičeniu. Obe pohlavia by mali cvičiť rovnako a zameriavať sa ako na aeróbny typ pohybových aktivít, ako sú behanie, cyklistika alebo aerobik, tak aj na silové cvičenie. Bojíte sa, že budete vyzerať ako Arnold Schwarzenegger? Môžete zachovať pokoj. Pre budovanie takého objemu svalstva je potrebná neskutočná usilovnosť, záťaž, prísny režim a cieľavedomosť. A úprimne, občas aj doping. Keď už vieme, čo sa vám po práci s ťažšími váhami určite nestane, tak si poďme povedať, čo vám naopak také cvičenie môže priniesť.
Väčšina z nás vedome či nevedome veľmi rieši, koľko kalórií spálime pri samotnom cvičení danou aktivitou, takže máme pocit, že relatívne pomalé zdvíhanie závažia, ktoré veľmi nezvýši tepovú frekvenciu, predsa nemôže viesť k chudnutiu. Dôležité ale je, že silový tréning vám na rozdiel od behania môže zrýchliť funkciu metabolizmu až na 48 hodín po tréningu. Zjednodušene sa teda dá povedať, že po silovom tréningu pálite viac energie aj v momente, keď ste v pokoji a necvičíte. A navyše vďaka väčšiemu množstvu svalstva spaľujete energiu, aj keď práve aktívne necvičíte. Ak celý proces ešte podporíte kvalitným spaľovačom tukov, dosiahnete svoj cieľ za kratšiu dobu.
Ak chcete krásne pevné krivky, tak nám verte, že ich nedocielite hladovaním s nízkokalorickou diétou v kombinácii s urputným pálením kalórií behaním alebo cvičením na elipticale. Tým získate iba tak podvyživený vystresovaný metabolizmus a zdanlivá štíhlosť bude vykúpená ovisnutými svalmi. Oveľa rozumnejšie je dať telu pevnú zdravú formu vytvorením svalovej hmoty, ktorá drží partie pekne na mieste a spevnené. Takže ak je vaším cieľom pevný okrúhly zadok skôr ako ovisnuté pozadie, nebojte sa naložiť si váhu a vyskúšať napríklad cviky so záťažou ako je hip thrust.
Silové cvičenie nemá pozitívny vplyv len na samotné svalstvo, ale aj na kosti. Rovnako ako svaly stimulujeme k správnemu fungovaniu pohybom, platí to aj pre kostru. Aktívnym životným štýlom, ktorý zahŕňa aj posilňovanie, zabraňujete rozvoju osteoporózy, čo je ochorenie vyznačujúce sa úbytkom kostnej hmoty a práve ženy sú viac rizikové, čo sa týka jej rozvoja. Najviac potom konkrétne ženy po menopauze.
Typickým problémom súčasnej doby je nevhodné držanie tela. Veľa času trávime sedením pri počítači alebo za volantom a v ďalších nevhodných pozíciách. Výsledkom je krivá chrbtica, spadnuté držanie ramien a celkovo ochabnuté držanie tela. Je potom jasné, že kvôli tomu väčšinu z nás trápia bolesti chrbta, ktoré môžu prechádzať aj do bolesti hlavy. Keď budete posilňovať svalstvo trupu a zameriate sa na správnu techniku, pomôžete vyrovnať chrbticu aj ramená, a tým si uľavíte bolesti. Navyše budete stáť viac vzpriamene, a budete tak pôsobiť sebavedomejšie.
Ak by ste síce nechceli dosiahnuť vyššie spomínané body a utvrďovali by ste sa, že behanie vás jednoducho baví a nevidíte jediný dôvod občas si od behania odskočiť aj do posilňovne, tak vám predsa len dôvod dáme. Posilňovanie totiž zlepšuje koordináciu pohybu a nervové spojenie medzi mozgom a precvičovaným svalom. Vďaka tomu budete mať väčšiu kontrolu nad svojim telom a vykonávané pohyby budú efektívnejšie. Vďaka tomu teda aj zmenšujete šancu, že sa pri vašom obľúbenom behu alebo napríklad prechádzke v horách omylom zraníte.