16.01.2023
Nie televízia, časopisy, internet alebo priatelia či rodina, ale len a len vy. Len vy jediní musíte sami dôjsť k rozhodnutiu, že so sebou chcete naozaj niečo urobiť. Neestiuješ nič motivujúcejšie. Chudnúť by ste mali chcieť sami. Nie, že vám niekto bude túto myšlienku akýmkoľvek spôsobom vnucovať.
Bod číslo jedna je uvedomiť si, prečo ste sa rozhodli chudnúť. Budem sa v novom tele cítiť lepšie, budem zdravší, príťažlivejší, oblečiem opäť svoje obľúbené šaty? Dôvodov je veľmi veľa. Vezmite ceruzku, papier a pekne si spíšte, prečo do toho idete. Zoznam vyveste na viditeľné miesto (napríklad na chladničku) a nezabudnite si ho občas prečítať. Pomôže vám nestrácať silu vo chvíľach, kedy budete chcieť chudnúci proces zavesiť na klinec. Áno, je to beh na dlhú trať a budete potrebovať okrem odhodlania a motivácie aj pevnú vôľu. A nezaobídete sa bez pozitívneho myslenia.
Ďalším bodom je stanovenie si reálneho cieľa. Nech túžite formovať postavu alebo zhadzovať kilá. Neočakávajte, že za mesiac zhodíte hneď tridsať kíl a budete mať vyrysované svaly, rovnako ako akční hrdinovia. Zostaňte nohami pevne na zemi. Všetko nejde hneď. Existujúce nadbytočné kilogramy a tuk sa taktiež na vašom tele neobjavil za týždeň. Vytvorte si svoj osobný plán. Vypracujte si ho podľa seba alebo si nechajte poradiť od odborníka . Optimálny váhový úbytok je podľa odborníkov 0,5 - 1 kg/týždeň. Že je to málo, iba štyri kilá za mesiac? Možno, ak ide vám len o čísla. Týmto zdravým spôsobom máte zaručené, že udržiavanie hmotnosti bude jednoduchšie a nehrozí žiadny jo-jo efekt, ako je tomu u super rýchlych diét.
"Dnes hreším naposledy, od zajtra som už na diéte a tvrdom režime". Tak takto nie. Chudnutie pre väčšinu ľudí predstavuje niečo nepríjemného, stresujúceho. Pre psychiku to znamená záťaž v podobe veľkých zmien, obmedzovania sa, časovú i fyzickú náročnosť. Ste nútení jesť potraviny, o ktorých sme ani nevedeli, že existujú, nieto ešte ako chutia, a svoje obľúbené jedlá úplne vylúčiť. K tomu denná nálož v posilňovni. S takýmto prístupom ďaleko nezájdete. Chce to kľud, žiadny stres. Musíte si uvedomiť, prečo ste sa rozhodli chudnúť, čo vás k tomu viedlo, a tešte sa na výsledky.
Dôležité je neprepáliť štart. Neklásť na seba príliš vysoké a nereálne nároky (denne musím ísť cvičiť alebo behať, nesmiem konzumovať to a toto). Rozhodnutie so sebou niečo urobiť by sa malo týkať celkovej zmeny životného štýlu. Nie pochybné jednorazové diéty na niekoľko dní. Ak svoj jedálniček prevrátite naruby zo dňa na deň, verte, že o vysnívaných výsledkoch môžete len snívať. Úspešnosť takéhoto prístupu je minimálna a hrozí tu vysoké riziko zlyhania osobného plánu. Vhodnejšie je zamieňanie jedálnička postupne. Napríklad spočiatku výmena bieleho pečiva za celozrnné, neskôr navýšenie príjmu zeleniny a ovocia, obmedzenie sladkých a tučných potravín. Postupujte pozvoľna, aby ste si čo najjednoduchšie zvykli na nový režim a bolo to pre vás príjemné.
Ak človek nikdy nešportoval, je hlúposť vrhnúť sa na preťažovanie niekoľkohodinovým posilňovaním a ešte denne. Začnite napríklad jednoduchou prechádzkou. Chodiť vieme každý, nejde o obzvlášť náročnú aktivitu. Každý z nás ju trikrát do týždňa hravo zvládne absolvovať. Baví vás plávanie alebo tanec? Máte psíka či obľúbili ste si jazdu na korčuliach? Tak spojte príjemné s užitočným. Športovanie by vás malo baviť. Nerobte to z donútenia a s odporom. Takáto aktivita potom stráca na efekte. Hľadajte v tom to pozitívne. Začnite s aktivitou dvakrát týždenne a postupne frekvenciu navyšujte. Predstavujte si napríklad vašu postavu ako bude v lete vyzerať v plavkách, apod. S prílišnou negativitou a negatívnym prístupom, že dnes zase musíte ísť vypotiť nejaké tie kalórie a že vás to tak strašne nebaví, ste z toho znudení, otrávení, unavení, nemáte na nič náladu, to nemá význam.
Kým hlava neprijme fakt, že ste odhodlaní chudnúť, že to jednoducho zvládnete, hádžete si tak trochu polená pod nohy a vaša cesta bude oveľa ťažšia. Naopak s pozitívnym prístupom a optimizmom to pôjde jednoznačne lepšie. Je jasné, že nastanú okamihy, kedy budete chcieť so všetkým seknúť a práve tu je na mieste znovu si pripomenúť PREČO ste to všetko vlastne začali, kvôli komu. Uvedomiť si vynaloženú energiu a čas. Spomenúť si na vlastnoručne spísaný zoznam dôvodov vášho rozhodnutia a znovu sa motivovať. Povedať si: "Keď už som sa dostal/a až sem, predsa to len tak nezahodím".
Okrem pozitívneho myslenia, ktoré by vás malo sprevádzať po celú dobu, vás môže podporiť kamarátka alebo kolegyňa z práce. Nebuďte v tom sami, dohodnite sa s niekým zo svojho okolia, že schudnete spoločnými silami. Budete sa oveľa viac burcovať, možno aj predháňať, súťažiť, motivovať a v slabých chvíľkach si dodávať navzájom silu dotiahnuť to do konca.
Naučte sa mať sa radi takí, akí ste. Nehľadajte na sebe nedokonalosti, buďte hrdí na svoje prednosti. Snažte sa vyvarovať psychickému stresu. Ten má často za následok zajedanie problémov. Jedlo je pre väčšinu z nás prostriedok k lepšej nálade a pre niekoho aj k riešeniu problémov. A to nie je dobre. Stres sa dá kompenzovať obľúbenou hudbou, športom, návštevou známych, čítaním, sledovaním obľúbeného filmu. Skrátka akoukoľvek aktivitou, ktorá vás privedie na iné myšlienky.
Ak sa stane, že raz, dvakrát za mesiac výnimočne porušíte režim a doprajete si sladkosť alebo vynecháte cvičenie, nevyčítajte si to, nenadávajte si. Na druhý deň si dajte trochu vyššiu fyzickú aktivitu, než na akú ste bežne zvyknutí a nerobte si z toho ťažkú hlavu.
Okrem stravy a pohybu nezabúdajte na odpočinok. Umenie relaxovať je pri chudnutí nemenej dôležitá vec. Doprajte si aspoň raz za mesiac masáž, naplánujte si deň leňošenia, ktorý bude patriť len vám. Zaslúžite si to. Odmeňujte sa, kúpte si vec, po ktorej dlho túžite. Objednajte sa ku kaderníčke, do kozmetického salónu, vylepšite si imidž. Skrátka robte všetko pre to, aby ste sa cítili dobre.