20.04.2018
Ak začínate cvičiť, vhodné je stanoviť si cieľ, teda čo cvičením plánujete dosiahnuť. Stratu hmotnosti, pevnejšie a vyrysovanejšie telo prípadne si uvedomujete, že bez pohybu neexistuje zdravý životný štýl? Stanovte si prioritu a potom sa vám bude ľahšie orientovať v obrovskom množstve výživových odporúčaní čo (ne)môžete jesť pred tréningom, taktiež sa môžete opýtať vášho výživového poradcu, ktorý vám ochotne poradí.
Hoci je veľmi jednoduché siahnuť po výživových doplnkoch a potrebné mikroživiny ako sú vitamíny, minerály, antioxidanty či enzýmy dopĺňať v podobe „zázračnej“ tabletky, kapsule či prášku, odborníci stále odporúčajú siahnuť radšej po strave prirodzene bohatej na všetky základné a prospešné živiny, pretože takéto mikroživiny sú najlepšie absorbovateľné a ľudský organizmus ich využije presne podľa svojej potreby.
Keď konzumujete „nesprávne“ jedlo pred cvičením alebo si ho chybne „natimujete“, počas cvičenia môžete počítať s týmito ťažkosťami:
Ak si pred cvičením nedokážete jedlo odoprieť, v tom prípade by ste si tréningový čas mali správne naplánovať tak, aby žalúdok pred a počas tréningu bol prázdny. Po väčšom jedle vášmu telu doprajte čas približne 4 hodiny, počas tohto času sa totiž v oblasti žalúdka zvýši prietok krvi, ktorý by tým pádom chýbal vo svaloch. Trávenie je teda čas, kedy sa do organizmu dostávajú potrebné živiny a cvičením by sa narušilo kvalitné strávenie potravy ale aj samotný tréning pre už vyššie spomenuté dôvody.
Mnohí odborníci odporúčajú cvičenie nalačno. Toto však nie je vhodné pre každého a ak sa liečite napr. na cukrovku či iné ochorenie, vhodné je prekonzultovať cvičenie aj čas stravovania s vaším lekárom či výživovým špecialistom.