Čo robiť, aby naše novoročné predsavzatia konečne fungovali?

12.01.2016

 

Ondřej Nývlt

Dávate si novoročné predsavzatia? Že schudnete? Začnete skôr vstávať? Budete si lepšie plánovať prácu? Prestanete odkladať úlohy? Sú vaše predsavzatia niekoľko rokov takmer rovnaké?

Sväté nadšenie

Mnohí ľudia si predsavzatia dávajú. Nový rok je pre mnoho ľudí novým začiatkom. Milióny ľudí po celom svete vstupujú do nového roka s mnohými očakávaniami a predsavzatiami a želajú si, aby to, čo si stanovili na Nový rok, vydržalo po celý rok, aby sa všetky ich priania splnili a predsavzatia premenili na realitu. Aká novoročné predsavzatia si ľudia dávajú najčastejšie? Na popredných priečkach sa objavujú predsavzatia prestať fajčiť, schudnúť, športovať, efektívnejšie pracovať a tráviť viac času s rodinou.

 

Tvrdá realita

Ubehne niekoľko dní či týždňov a väčšina predsavzatí si vezme za svoje. Prevažná časť novoročných predsavzatí nefunguje a ľudia ich počas krátkej doby opúšťajú a vracajú sa k svojim pôvodným návykom. Novoročné predsavzatia v mnohých ľuďoch na začiatku roku vzbudzujú nádej, avšak v priebehu roka, keď sa neplnia, sú skôr dôvodom k hnevu a frustrácii. Ako je možné, že odhodlanie ľudí dodržať svoje novoročné predsavzatia po niekoľkých krátkych dňoch končí?

 

Prečo novoročné predsavzatia nefungujú alebo fungujú len pár dní?

1) Chýba odhodlanie a silná vnútorná motivácia

Mnoho ľudí plánuje a rozmýšľa, čo by v budúcom roku mali, chceli a priali si. Novoročné predsavzatia sú však väčšinou postavené na tom, čo si ľudia myslia, že by mali robiť, nie na tom, čo v skutočnosti chcú robiť. Znie to pekne, keď vyhlásite, že v novom roku prestanete fajčiť, začnete cvičiť a jesť zdravšie. Ale je to skutočne to, čo chcete robiť vy? Alebo je to odraz toho, čo si myslí spoločnosť, ostatní ľudia, vaši blízki, čo ste vyčítali na internete alebo v časopise, že by ste robiť mali? Ak bude vaša motivácia vychádzať z toho, čo chcú ostatní, veľmi skoro vám dôjdu sily a predsavzatia opustíte. Ak to sami skutočne nechcete, vaše podvedomie bude skryto pracovať proti vášmu predsavzatia.

Začína vaše predsavzatia slovami „Mal by som / Mala by som“? (Mal by som začať cvičiť; Mala by som sa už konečne naučiť anglicky; Mala by som schudnúť; Mal by som prestať fajčiť; Mal by som sa viac venovať rodine; Mal by som začať podnikať a robiť konečne to, čo ma baví; Mala by som si už konečne vyriešiť osobný život; Mal by som začať chodiť do posilňovne; Mala by som zmeniť jedálniček a svoj životný štýl a podobne.)

„Mal by som / Mala by som“ znamená: „Viem, že to, čo robím alebo nerobím, je zle, ale vlastne to nechcem meniť.“

Predsavzatia vždy musí vychádzať z toho, čo chcete vy, nie vaše okolie. Chcete prestať fajčiť či schudnúť kvôli partnerke či partnerovi, ale vy sami o dôležitosti svojho predsavzatia nie ste presvedčení? Vaša šanca na úspech je malá. Ak vieme, že by sme niečo mali alebo nemali robiť, zvyčajne tomu nie je tak, že sme k tejto činnosti vnútorne motivovaní, ale skôr vieme, že to, čo robíme, nie je zdravé alebo správne. Ak o zmene našich návykov a zvykov nie sme vnútorne presvedčení, dosahovanie cieľa je oveľa ťažšie a mnohokrát je jeho dosiahnutie v podstate nereálne.

2) Prianie sa nestane cieľom

Mnohé predsavzatia bohužiaľ zostávajú aj po Novom roku len v stave priania, teda chcel by som, prial by som si. Ak sa má však naše želanie premeniť v realitu, je najprv dôležité premeniť ho v cieľ. Každý človek má desiatky, stovky želaní, ktoré by raz chcel zažiť, prežiť, uskutočniť. Priania ale navždy zostanú len želaním, ak ho nedokážeme premeniť na cieľ.

Cieľ je konkrétna podoba nášho želania. Musíme vedieť, odkiaľ a kam smerujeme, ako spoznáme, že sme cieľ naplnili, a kedy do neho dorazíme. Cieľ je záväzok, ak si ho zapíšeme (a zapísať by sme si ho mali vždy), pretože práve v písanej forme získava náš cieľ oficiálnu platnosť. Ak si niekto stanovuje novoročné predsavzatia v zmysle: „Chcel by som sa naučiť po anglicky“ alebo „Mala by som schudnúť“, je predsavzatie v tejto forme jednoduchým želaním, o ktorého uskutočnenie sa daný človek nebude s najväčšou pravdepodobnosťou usilovať. Je to, ako keby prišiel cestujúci na železničnej stanici a chcel lístok na vlak. Na otázku pokladníčky, odkiaľ a kam chce ísť, by však odpovedal: „To je jedno, dajte mi akýkoľvek lístok.“ Kam si myslíte, že dorazí?

3) Cieľ nie je prevedený do jasného plánu

Ľudia si často dávajú predsavzatia s jasným cieľom, ale veľmi nejasnou cestou. Mať stanovený cieľ je jedna vec, ale rovnako dôležité je tiež mať plán, pomocou ktorého svoj cieľ dosiahneme. A to je tretí dôvod, prečo mnoho predsavzatí stroskotáva už po niekoľkých dňoch. Nemáme systém alebo plán, ako svoje predsavzatia budeme plniť. Ak si nevytvoríme priestor pre plnenie cieľa, ani s presne definovaným cieľom nemusíme dôjsť k úspechu. Pre dosiahnutie cieľa musíme mať jasný plán, akúsi mapu, a podľa tohto plánu sa riadiť. Svoje ciele a predsavzatia dosiahneme iba vtedy, ak máme vytvorený plán, ako ich dosiahnuť, a či podľa tohto plánu tiež konáme.

4) Ak plán nie je realizovaný, nevznikne návyk

Aj najlepší plán je na nič, pokiaľ nie je uvedený do praxe. Mnoho ľudí, ktorí si dajú novoročné predsavzatia, odkladá ich začatie na neskôr, mnoho ľudí nie je v realizácii plánu vytrvalých. Dôvodom môže byť jednak strach zo zlyhania, najmä u ľudí, ktorí si dávajú novoročné predsavzatia každý rok a každý rok ich znovu a znovu nenaplnia. Ďalším dôvodom býva nedostatok vytrvalosti, ktorá je potrebná na to, aby sa vytvoril návyk. Návyk je akákoľvek činnosť, ktorá sa stáva automatickou súčasťou nášho života. Je to taká činnosť, ktorú máme už natoľko zautomatizovanú, že o nej a pri nej nemusíme premýšľať o tom, ako ju vykonať. Máme stovky, možno tisíce návykov, ktoré sme si v priebehu života vypestovali. Návykom je pre nás riadenie auta, čistenie zubov, zamykanie bytu - všetky tieto činnosti máme úplne zautomatizované. Vytvorenie návyku však potrebuje určitý čas na to, aby sa daná činnosť návykom stala, aby sa stala automatickou súčasťou nášho života a my nemuseli premýšľať o tom, či danú činnosť dnes urobíme, alebo nie.

Prečo sa nedočkáme návyku?

Dôvodom, prečo nevydržíme a nevytvoríme si návyk, môže byť priveľmi náročné predsavzatie. Ak si dáme predsavzatie, ktoré nie je v súlade so štýlom nášho života, musíme zmeniť zabehaný životný štýl, a to nikdy nie je jednoduché. Ďalším dôvodom môže byť príliš veľa predsavzatí naraz. Často chceme vo svojom živote zmeniť veľa vecí. Väčšina novoročných predsavzatí ale vyžaduje veľa vôle a úsilia. Veľkou chybou pri stanovovaní cieľov býva, že človek má „veľké oči“ a naloží si toho viac, než unesie. Taká drina nás ale čoskoro odradí, odradí nás od nášho úsilia a my hodíme flintu do žita.

Novoročné predsavzatia navyše spadajú do doby, kedy končia sviatky a dovolenka, vraciame sa do práce, k ďalším povinnostiam a čaká nás poriadny nával starostí. Ak si k tomu navyše pridáme rôzne predsavzatia, o ktorých si myslíme, že by sme ich mali dodržiavať, je zrejmé, že toho môže byť priveľa. To je jasná cesta k zlyhaniu.

 Ako na predsavzatia, nielen novoročné

Mnoho ľudí sa chce zbaviť problematických zlozvykov, preto si dáva novoročné predsavzatia. Na tomto mieste je nutné zdôrazniť, že žiadny zlozvyk či návyk nemožno odstrániť (nahradiť ničím), možno len nahradiť jeden návyk návykom iným. Pri realizácii hrajú úlohu faktory, bez ktorých sa nezaobídeme - disciplína, snaha, vytrvalosť. Tieto schopnosti nemá bohužiaľ mnoho ľudí patrične vypestované. Našťastie sa dajú vycvičiť.

Ako správne vybudovať nové návyky? Majte skutočný dôvod, prečo sa snažíte. Ujasnite si, ČO chcete a PREČO to chcete!

„Chcem to“ vyjadruje vnútorné presvedčenie pre zmenu, odhodlanie ísť do akcie, vykonať zmenu. Vedomie „PREČO to chcem“ je hnacím motorom, ktorý nás poženie dopredu aj vo chvíľach, keď sa budeme chcieť vzdať (ak mám silné PREČO, spôsob AKO to dosiahnuť sa vždy nájde). Naopak, keď nemáme skutočne silný motív, ktorý nás ženie dopredu, poriadne nevieme, prečo sa naháňať.

Moji rodičia fajčili celý život a môj otec zomrel na rakovinu pľúc. Čo som sa do nich nahučal, že to škodí zdraviu, že mi to vadí, všetko márne. Napriek tomu, moja mamička, prestala po štyridsiatich rokoch zo dňa na deň fajčiť. Čo bolo tým impulzom? Moje vtedy malé dcéry položili jednoduchú otázku: „A babi, prečo vlastne fajčíš, keď na to dedo zomrel?“ Deti sú veľmi úprimné.

Ak teda naozaj chcete dodržať svoje predsavzatia, musíte hlboko poznať svoje „prečo“ a chápať ho ako svoju jedinú pravdu a nepripúšťať si inú možnosť. Prestaňte sa riadiť podľa toho, čo si myslia ostatní, že by ste mali urobiť. Zamyslite sa nad tým, čo skutočne chcete vy. Vždy si dávajte iba taká predsavzatia, ktoré môžete dosiahnuť svojim silným odhodlaním.

Začnite so zmenou hneď teraz

Ak chcete zmeniť svoj život k lepšiemu, nemá zmysel čakať na začiatok nového roka či iný ideálny čas. Ideálnejší čas nikdy nepríde. Ak teda skutočne chcete zmeniť svoj život, zbaviť sa zlých návykov a nahradiť ich novými, pozitívnymi, pustite sa do toho hneď.

Stanovte si v daný čas len jeden cieľ

Vyberte si radšej jedno predsavzatie, ktoré je pre vás najdôležitejšie, a usilujte sa o jeho naplnenie. Keď sa vám to bude dariť, môžete pridať ďalšie. Takže si svoje ciele rozkúskujte na také malé kroky a časti, ako to len bude možné. A plňte ich postupne. Existuje krásny príklad z gréckych bájí. Bol jeden veľmi silný a zdatný bojovník, ktorý sa ľahko vysporiadal aj s niekoľkými protivníkmi naraz. Aby ho premohli, poslali na neho naraz celú kohortu vojakov. Keď bojovník videl, že ich všetkých naraz nepremôže, dal sa do behu. Vojaci sa samozrejme pustili za ním, ale každý z nich bol rôzne zdatný, takže v určitú chvíľu ho dobehol iba jeden či dvaja z celej stotiny. Bojovník sa zastavil, vysporiadal sa s nimi a dal sa znovu do behu. Takto sa mu podarilo zlikvidovať celú kohortu. Možno sa to zdá príliš jednoduché, ale týmto spôsobom sa za rok obzriete a nebudete sa stačiť čudovať.

Stanovte si konkrétny plán

Okrem toho, že si poviete, čo chcete dosiahnuť, zamyslite sa aj nad tým, ako to urobíte. Čo budete robiť navyše? Čoho sa vzdáte? V čom bude vaša efektivita spočívať? Keď si zvládnete odpovedať na tieto otázky a získate lepšiu predstavu o ceste k cieľu, ľahšie vyjdete v ústrety svojmu predsavzatiu.

Ak si stanovíte, že sa do konca roka naučíte po anglicky (napr. na hovorovej úrovni x na úrovni mierne pokročilého x atď.) a učiť sa začnete 2. 1., má toto predsavzatie oveľa vyššiu nádej na úspech, ak si stanovíte, koľkokrát týždenne, v ktoré konkrétne dni a v akom časovom rozsahu sa budete angličtine venovať. Potrebujete napríklad doplniť slovnú zásobu, naplánujete si, že každý deň o 9 hod. ráno si vyhradíte 10 minút na to, aby ste sa naučili 10 nových slovíčok. V prípade cvičenia v posilňovni si napríklad stanovíte, že budete v pondelok, v stredu a v sobotu od 17:00 do 18:00 chodiť cvičiť. Ale pozor, dobre si rozmyslite tempo, v akom budete záťaž zvyšovať.

Je na to pekný príklad chlapca, ktorý sa rozhodol nabrať svaly robením klikov. Stanovil si, že každý deň bude robiť vždy o jeden klik viac ako predchádzajúci deň. Začal teda na jednom kľučku, druhý deň robil 2 kľučky, piaty päť, desiaty desať a dvadsiaty mal už robiť dvadsať klikov. Lenže jeho svaly nesilneli tak rýchlo, ako narastal počet spravených klikov, a chlapec to vzdal. Úloha bola nad jeho sily. Stačilo však, aby tempo nebolo také rýchle a aby dlhšiu dobu vydržal napr. pri piatich klikoch denne, ktoré zvládal ľahko.

Sledujte pokrok a bilancujte

V pravidelných termínoch hodnoťte predošlé obdobie a ujasnite si svoj postup smerom k cieľu. Potrebujete vedieť, ako veľký kus cesty ste už prešli. Každý krok vpred sa počíta. Na vybudovanie pozitívneho návyku je potrebných minimálne 21-30 opakovaní, pri niektorých činnostiach sa návyk stáva až napríklad po 60. opakovaniach. Činnosť, ktorú si upevňujete, je potrebné robiť pravidelne, nemali by ste vynechať viac ako raz. Ak ste si predsavzali, že sa každý deň naučíte 10 anglických slovíčok a napríklad v utorok vynecháte, a ak budete v stredu opäť vo vašom predsavzatí pokračovať, váš nový návyk tým neutrpí. Ak to vynecháte v utorok a tiež v stredu, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete v učení slovíčok pokračovať ani vo štvrtok. A to je práve dôvod, prečo ľuďom ich predsavzatia nevydržia. Jednoducho vynechajú raz, druhýkrát, tretíkrát a ku svojmu predsavzatiu sa už nevrátia alebo si povedia, nechám to na niekedy inokedy, čo vlastne znamená nikdy. Monitorovanie pokroku a opätovné uvedomenie si, čo a prečo chcem, vám pomôže opäť „naskočiť“ do správneho procesu v ceste za stanoveným cieľom.

Chváľte sa za pokrok

Po splnení každého bodu na ceste k vášmu cieľu sa riadne odmeňte. Druh oslavy záleží na vašej voľbe, vyberte si čokoľvek, čo vám poslúži ako dobrá motivácia pre pokračovanie vašej snahy. Keď sa budete držať svojho plánu, po určitej dobe si z vášho nového predsavzatia utvoríte nový návyk, a v takej chvíli máte už napoly vyhraté.

Predsavzatie nefungujú, fungujú ciele

Dokážete vo svojom živote zmeniť úplne všetko, čo chcete, ak to naozaj chcete a ste ochotní pre to niečo urobiť. Musíte však vedieť, že predsavzatia samy o sebe nefungujú. Funguje dávať si ciele a ísť za nimi. Často je to veľmi ťažké. Znamená to vyjsť zo zabehnutých koľají a začať naozaj robiť veci inak. Zmeniť svoje návyky. Zamyslite sa preto nad svojimi predsavzatiami a skúste si konkrétnejšie stanoviť cestu, ktorá vám pomôže v ich naplnení.

Jedna dobrá správa na záver - nemusíte sa ako lusknutím prsta stať lepším človekom práve na Nový rok. Môžete aj krátkodobo zlyhať, ale keď vytrváte vo svojom úsilí a pôjdete si za svojim cieľom, celkom iste ho dosiahnete. Keď budete vedieť, čo a prečo chcete.

Další články

Chudnutie
Smoothie vám pomôžu schudnúť. Ale musíte si dobre vybrať!

Zdá sa, že tohtoročným hitom, pokiaľ ide o chudnutie a diéty, sú smoothie. Mixované nápoje z ovocia či zeleniny, ktoré si…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Chudnutie
Späť do formy l.

Naštartujte metabolizmus, zlepšite si kondíciu a privítajte svoje zdravšie ja.

Vaše premeny

Katarína Nováková

Podarilo sa mi schudnúť 11 kg, prehodnotila som svoje stravovacie návyky, prístup ku strave a pitnému režimu

Ivan Hudec

Upravil sa mi tlak a cukor

Ingrid Vašková

Chcela som zhodiť prebytočné kilogramy a zlepšiť svoj zdravotný stav a to sa mi podarilo!