Čo robiť, aby chrbát nebolel?

26.11.2018

 
Spôsob života, nesprávne návyky, niektoré ochorenia ale aj proces starnutia môžu byť príčinou problémov s pohybovým aparátom, ktoré sa najčastejšie prejavia vo forme bolestivého chrbta. Existuje spôsob, ktorý je účinným pomocníkom pri bolestiach chrbta aj pri problémoch svalového aparátu. Spoznajte, na akom princípe funguje stabilizačný a mobilizačný systém cvikov.

 

Ako stabilizačný a mobilizačný systém funguje?

Tento prepracovaný systém vychádza z anatómie človeka a anatómie chôdze, ktorá sa považuje za základný a prirodzený pohybový prejav. Celý systém sa skladá z 12 základných cvikov, ďalšie variácie základných cvikov a pri cvičení sa používa špeciálne elastické lano, ktoré udržuje odpor a aktivuje svaly. 

 

Počas cvičenia prichádza k naťahovaniu a vyrovnávaniu tela smerom hore do vertikálnej polohy a tým vzniká priestor na rozširovanie v oblasti medzistavcových platničiek, čo následne vedie k ich prirodzenému uvoľňovaniu. Týmito cvikmi sa uvoľňuje pôsobenie tlaku a uvoľňujú už vzniknuté blokády. Odstránenie problému závisí od konkrétneho problému a tiež aj veku. Zvyčajne sa však zlepšenie dostaví už po 3 mesiacoch pravidelného cvičenia, potom je však vhodné pokračovať v tzv. stabilizačnom režime, na čo človeku zvyčajne stačí cca 15 minút denne. Počas takéhoto krátkeho stabilizačného cvičenia sa svaly, ktoré zaťažujete uvoľnia a medzistavcové platničky majú čas na regeneráciu.

 

Výsledky cvikov stabilizačného a mobilizačného systému nielen pocítite, ale aj uvidíte, lebo vďaka týmto cvikom schudnete z pása, chôdza bude vzpriamenejšia a údajne narastiete aj o 2 či 3 cm práve kvôli naťahovaniu a teda budete pôsobiť štíhlejšie. 

 

Ak však chcete dosiahnuť výsledky a benefity chrbtice, ktorá nebolí, vhodné je obrátiť sa na certifikovaného trénera, ktorý vás do cvikov stabilizačno – mobilizačného systému spoľahlivo uvedie, upozorní na nesprávne techniky. Trénerov nájdete na internete podľa lokalizácie vášho bydliska, do vyhľadávača zadajte zoznam trénerov SM systému.

 

Viete, že ochorenia a bolesti chrbtice trápia aj mladých ľudí? Štatistiky dokonca hovoria o tom, že vo vyspelých krajinách takéto problémy trápia až 80 % populácie, čo je už skutočne obrovské číslo. 

 

Stabilizačno-mobilizačný systém účinne pomáha pri: 

  • Bolestiach chrbta
  • Skolióze
  • Hernii disku – údajne sa môže cvičiť aj v akútnej fáze ochorenia a prináša úľavu
  • Spondylolistéze – ide o prípad posunutého stavca
  • Stuhnutom svalstve krku
  • Bolesti v oblasti lopatiek
  • Pri plochých nohách a problémoch s klenbou nôh
  • Pri sedavom spôsobe života, kedy prichádza k oslabeniu svalového korzetu
  • Spinálnej stenóze – teda pri zúžení miechového kanála
  • Bolestiach kolenného, bedrového i ramenného kĺbu
  • A celkovo pri nesprávnom držaní tela, ktoré následne vedie k bolestivej chrbtici

 

 

 

 

 

 

Další články

Zdravie
Ako súvisia fermentované potraviny s naším zdravím? 1. časť

Fermentované potraviny ako sú jogurty, kefíry syry ale aj kyslá kapusta či kvasené uhorky sa v poslednom čase stali…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Škrob ako úhlavný nepriateľ

"Viete si predstaviť deň, kedy by ste sa k pečivu, či zemiakom a ryži vôbec nedostali? Pre bežného "smrteľníka"…

Vaše premeny

Svetluša Gaborová

Úpravou stravy k odbúraniu zdravotných problémov

Rastislav Rabik

Konečne sa nezadýchavam a cítim sa dobre

Nadežda Paulusová

Schudla som 7 kg a môj krvný tlak sa upravil