19.01.2024
Olovrant nestíhate a potom prídete hladní a vyčerpaní z práce domov, nemáte energiu, čas ani náladu piplať sa s prípravou nejakého zdravého jedla pre seba (a hlavne, ak treba niečo navariť aj pre zvyšok rodiny). A už to ide... Niečo rýchlo, niečo malé, a niečo za odmenu. Chlebík s maslom a šunkou, potom kelímok tresky s rožkom, trochu klobásy, pár čipsov, 2 jablká... No a potom, a už je to aj tak jedno, celú veľkú čokoládu, čo dostali deti od babky.
Pokiaľ chcete chudnúť, na tieto situácie, treba byť dobre vopred pripravený. Naozaj nie každý deň sa dostanete na nákup zdravých potravín, a nie každý deň sa vám chce pripravovať niečo fakt špeci...
Losos, príp. iné ryby – Lososa môžete kúpiť chladeného a dať zmraziť. Alebo kúpiť v mrazenej forme, napr. výborné lososy kúpite v IKEA, navyše sú balené po jednotlivých porciách.
Tip: Podávajte s čerstvým šalátom a troškou thajskej omáčky alebo s mrazenou zeleninou, napr. listovým špenátom s cesnakom.
Mrazená zelenina – vyskúšajte rôzne druhy, rôzne kombinácie a vyberte si tú, ktorá vám najviac chutí. Dostať sú aj veľmi kvalitné, hlbokozmrazené zeleninové zmesi wok už s príchuťou, ktoré len dáte na panvicu, a podusíte.
Doma pripravené zdravé jedlo – Máte cez víkend čas a pripravujete si niečo dobré? Urobte toho viac a čo nezjete, zamrazte do potravinových boxov. Nezabudnite na každý box pripnúť lístok s dátumom zamrazenia a názvom jedla. Uvidíte ako dobre vám padne nájsť si hotové jedlo po náročnom dni :).
Kvalitné biele jogurty – gréckeho typu, nesladené, nie tie s prívlastkom light či nízkotučné
Tip: Sú výborné aj ako dressing, napr. k surovej zelenine či zeleninovej placke. Stačí doň vmiešať cesnak, trochu čierneho korenia, príp. Soli alebo len horčicu.
Kvalitné tvrdé syru typu parmezán, feta a mozarela, cottage či eidam – Syry feta či parmezán v menšom množstve dodajú špecifickú chuť dusenej zelenine. Mozarella je zas výborná s rajčinami, olivovým olejom a bazalkou.
Tvaroh či acidofilné mlieko – ako desiatu či olovrant alebo ako rýchlu pomoc, ak máte chuť na sladké.
Tip: Do tvarohu alebo gréckeho jogurtu pridajte orechy (vlašké, mandle, pekanové, lieskové) a za hrsť bobuľovitého ovocia (čučoriedky, černice, maliny, jahody...), či už čerstvého alebo mrazeného. Ak treba, dochuťte stéviou (príp. brezovým cukrom alebo troškou medu).
Vajcia (ideálne domáce či bio) – ľahko a rýchlo si z nich urobíte rýchlu a zdravú večeru. Miešané vajíčka doplňte čerstvou či mrazenou zeleninou alebo si k hotovému jedlu pripravte listový šalát miesto pečiva!
Koreňová a iná zelenina – mrkva, zeler, baklažán, cuketa, uhorky, paprika...
Tip 1: Zelerové placky: Zmiešate nahrubo nastrúhaný zeler s vajíčkom, cesnakom, korením (napr. nové korenie, majoránka) a zo zmesi urobíte menšie, hrubšie placky. Podusíte na troche kokosového oleja. Ak máte menej času, môžete si pripraviť zelerové hranolčeky – nakrájate zeler na tvar hranolčekov, podusíte na troche kokosového oleja a osolíte himalájskou či morskou soľou. Môžete podávať s domácim jogurtovo-horčicovým dresingom. Je to výborné a chutí to aj mnohým ľuďom, čo nemajú zeler radi.
Tip 2: Zeleninové chipsy: K mrkve, paprike alebo kalerábu, nakrájanému na rezančeky si dajte jogurtový dip (s cesnakom alebo horčicou). A máte zdravú a rýchlu chuťovku k večernému pozeraniu televízie.
Zeleninové šaláty - Hlávkový, ľadový alebo iný listový šalát, príp. vákuovo balené šalátové zmesi. Hodia sa výborne ako veľmi rýchla a zdravá príloha k mäsu na večeru.
Morčacie prsia, najlepšie v biokvalite - Toto mäso je ľahké, diétne a navyše rýchlo a ľahko sa pripravuje. Za pár minút ho môžete podávať spolu so zeleninovým šalátom či dusenou zeleninou.
Strukoviny ako cícer šošovicu, fazuľu – Keďže sa pomerne dlho pripravujú (s výnimkou červenej šošovice), odporúčame navariť väčšie množstvo a po porciách uskladniť v mrazničke. Ak ste pohodlní, majte k dispozícii aspoň cícer či fazuľu v konzerve (ale nekonzervované veci sú zdravšie i lepšie chutia).
Huby ako shitake, hliva alebo šampiňóny – sú dobré, chuťovo výrazné, nemajú takmer žiadne kalórie a s troškou napr. kuskusu vám perfektne naplnia žalúdok. Shitake sa tiež dlhšie varia, preto pre nich platí to isté čo pre strukoviny, ideálne je mať ich uvarené v mrazničke.
Orechy ako nelúpané mandle, príp. vlašské (nepražené, nesolené) a pistácie – Orechy sú veľmi zdravé, obsahujú množstvo vitamínov a ak ich budeme jesť v správnom množstve, pomôžu nám chudnúť. Aké je to správne množstvo? Jedna hrsť orechov denne. Ideálne je naporcovať si ich vopred, pretože ak ich človek začne jesť, veľakrát neprestane, kým nezmiznú. Takúto jednu porciu je super zobrať si so sebou na olovrant do práce, a uvidíte, že neprídete domov hladní ako vlci a nezačnete bieliť celú chladničku.
Kvalitný tuniak v konzerve- Je síce konzervovaný, ale ak je to jediná ryba, ktorú ste ochotní zjesť, dajte si ju. Dá sa z nej urobiť rýchly, vynikajúci a veľmi sýty šalát.
Tip: Zmiešame listovú zeleninu, tuniaka z konzervy, koktejlové rajčiny a zelené olivy. Dochutíme dressingom z olivového oleja, horčice, vytlačeného citrónu a čierneho korenia.
Oleje – panenský olivový a kokosový - Kokosový olej je výborný aj na varenie, dusenie a pečenie, olivový uprednostnite hlavne za studena do šalátov.